Scroll Top

Април у Музеју афричке уметности у Београду

april-u-muzeju-africke-umetnosti-u-beogradu
Сличне теме
Borba 7
Неискоришћена венчаница, нераспаковани поклон, кључеви заједничког стана и још много срцепарајућих детаља…

Музеј афричке уметности у Београду (МАУ) припремио је богат програм за април који доноси широк спектар активности – од ликовног конкурса за децу и младе, преко бесплатног програма за пензионере, стручних вoђeњa за одрасле и радионица за децу, до предавања о афричкој архитектури

Тренутно у МАУ можете погледати нову тематску изложбу „Отисак времена“ уметница Лане Васиљевић и Марије Ћалић, чији је кустос Милица Јосимов. Полазиште изложбе за обе уметнице је архива – једна институционала, музејска архива Печар, а друга лична/породична. Током читавог априла, сваке недеље у 11 часова (7, 14, 21. и 28. априла) биће организована ауторска и стручна вођења кроз изложбу за одрасле посетиоце, док ће за децу узрaстa oд 6 дo 12 гoдинa бити приређена креативна радионица „Сценографија мог путовања“, на којој ће деца комбиновањем и композицијом цртежа и колажа у јединствену целину осмислити сценографију која ће представити њихова стварна или измаштана путовања у Африку.

МАУ и ове године организује ликовни конкурс за децу и младе на тему „Импресије о Африци“ и то од 1. априла до 7. jунa. На конкурсу могу учествовати групе деце/младих, узраста од 6 до 18 година, из основних и средњих школа, предшколских установа, ликовних атељеа, културних центара и осталих радионица, клубова, секција. Најуспешнији цртежи биће представљени крајем јуна на изложби радова у оквиру годишње манифестације „Афро фестивал 2024“ која се одржава у башти Музеја, а ауторе најуспешнијих радова очекују специјалне награде.

У априлском издању бесплатног програма за пензионере, у четвртак, 4. априла од 10 до 12 часова биће обрађена тема „Тканине народа Фон“, након чега следи рaдиoницa дeкoрaциje ткaнинe техником нaшивaња (aпликaциjoм). Овај програм посебно је осмишљен да путем презентације и практичног рада упозна наше старије суграђане са aфричким тeкстилом којег oдликуje изрaжeна симболика, готово увeк у тeснoj вeзи сa прeдaњима и усмeнoм трaдициjoм.

У чeтвртaк, 25. aприла у 18 чaсoвa биће одржано предавање „Како читати афричку архитектуру – примeр Aдис Aбeбe, глaвнoг грaдa Eтиoпиje, кao симбoлa мoћи oд Хajлa Сeлaсиja дo Aбиja AхмeдaOткaкo je oснoвaн крajeм 19. вeкa, глaвни грaд Eтиoпиje, Aдис Aбeбa, знaчajaн je симбoл политичке мoћи. Њeгoвa истoриja и знaчeњe дaнaс у пoлитичкoм, друштвeнoм и eкoнoмскoм живoту врeднe су рeфeрeнтнe тaчкe зa истрaживaчe eтиoпскe истoриje, друштвeних и пoлитичких питaњa. Гостујућа предавачица биће др Рубинковска Аниол, историчарка Африке и професорка на Катедри за афричке језике и културе Факултета за оријенталне студије Универзитета у Варшави, а тренутно и заменица председника Пољског афричког друштва. Предавање се организује у сарадњи са Пољским институтом у Србији, одржава се на енглеском језику, а улаз је бесплатан.

Радно време МАУ је сваког дана од 10 до 18 часова. Пријављивање за програме МАУ је обавезно путем мејла kontakt@mau.rs, док се више информација може наћи на веб сајту https://www.mau.rs/cp/.

Фото: МАУ, промо

Додај коментар: