,,Еко школица“, едукативна емисија која подстиче еколошке вредности код деце
Лик стјуардесе може објаснити важност смањења употребе пластике у путовањима, Пепељуга разлику између доброг и лошег пепела, а Мала Сирена како се брине о морима и океанима
У времену када су еколошке теме постале неизоставни део глобалног дискурса, а квалитетног дечјег садржаја на телевизији, нажалост, мањка, ,,Еко школица“ представља изузетно важан едукативни серијал, намењен деци, и покрива широк спектар тема које се односе на екологију, здрав начин живота и одрживе навике.
Кроз динамичне лекције, квизове и интерактивне активности, ,,Еко школица“ тежи да, на забаван и разумљив начин, пренесе деци важне информације и подстакне их на одговорно понашање према планети.
Прва сезона имала је свега девет епизода, а већ друга се састојала од 120. Тренутно се емитује трећи циклус, како на ТВ Ековизији тако и на Јутјуб каналу ,,Еко школица“.
– Свака епизода траје од пет до седам минута. На почетку децу уводим у причу, кажем им шта је тема, а ако је епизода глумачког карактера, већ сам у улози и костиму да направим једну малу представу за њих – истиче Маја Ракита, водитељка емисије, и додаје да је главни циљ едуковати не само децу већ послати поруку и старијима.
Лекције из живота
Свака епизода посвећена је једној конкретној теми из области екологије и одрживог развоја. Деца, као циљана публика, имају прилику да науче о томе како се правилно разврстава отпад, како се штеде вода и струја, али и које су све користи органске исхране и узгоја хране. Кроз примере из свакодневног живота, приказују се једноставни кораци који се могу предузети да би смањио еколошки отисак. Један од главних циљева емисије јесте развијање свести код деце о значају очувања природе и ресурса, као и о здравом животу. Деца кроз различите приче уче о биљкама, животињама и како својим делима могу помоћи очувању околине.
Креативни приступ кроз улоге
Један од кључних фактора успеха “Еко школице” јесте њена способност да балансира између едукације и забаве. Деца кроз игру и креативне активности усвајају важне информације о екологији и здравом животу, неприметно постајући део овог образовног процеса. Интересантне приче и анимирани сегменти одржавају пажњу и интересовање деце, док им разноврсне улоге омогућавају да се поистовете с различитим ликовима и њиховим изазовима.
Смештањем едукативних садржаја у шарени и динамичан контекст, деца су мотивисана да активно учествују у темама које им се представљају. Кроз ове активности, они не само да уче како да буду одговорни према природи већ развијају и емпатију према другим бићима, природним ресурсима и заједници у целини.
Велики део успеха емисије лежи у њеном креативном формату који укључује бројне глумачке улоге. Деца тако имају прилику да кроз игране секвенце сретну разноврсне ликове попут стјуардесе, кошаркаша, рокенрол музичара, спелеолога, возача Формуле 1, глумице и извођача. Ови ликови не само да деци представљају различите професије већ им, кроз разговоре и авантуре, преносе и важне лекције о животној средини. На пример, лик стјуардесе може објаснити важност смањења употребе пластике у путовањима, док лик извиђача помаже деци да боље разумеју природу и како је заштитити.
– Сценаристи су ми доста помогли, све троје имају различите погледе на еколошке теме, а ја сам с њима додатно прилагођавала сценарија да бих деци што боље дочарала задате теме – објашњава Ракита.
Поред стварних професија, у емисији се појављују и популарни ликови из бајки и стрипова попут Пепељуге, Моглија, Мале Сирене, Жене-мачке, Спајдермена и Бетмена. Кроз њихове авантуре, деца се упознају с еколошким проблемима на начин који им је близак и занимљив.
– Имали смо тематске епизоде, новогодишњи серијал, али и серијал о Дизнијевим бајкама, па сам била и Пепељуга, причали смо шта је то пепео, чему служи и како настаје, који је пепео добар, а који загађује околину. Када сам играла Малу Сирену, причали смо о морима и океанима, док им је костим стјуардесе био посебно симпатичан, помислили су да сам права стјуардеса, а у једној епизоди смо учили како се сади органско поврће, па сам имала прави костим за рад у пољу – наводи Маја Ракита.
Интерактивне активности и квизови
Једна од кључних компоненти емисије је интеракција с децом која нису само пасивна публика већ активни учесник.
– У једној емисији имали смо мали еко-квиз, затим тему ,,Моја прва еколошка изложба“, где сам излагала права мала уметничка дела, па су деца причала ста су све она правила од старог картона, пластичних флаша.
Најчешће су то биле слике, колажи, држачи за оловке, чак и неке скулптуре од пластичних чепова. Деца већ знају примену искоришћене амбалаже, а надам се да сам бар и ја мало допринела томе. Посебно бих истакла епизоду ,,Чеп за хендикеп“ и како можемо да помогнемо људима с хендикепом прикупљајући пластичне чепове. Похвално је да је то једна од најуспешнијих рециклажних акција и да толико дуго траје. Сваки вртић, школа, предузеће, јавна установа, има кутију за прикупљање пластичних чепова – објашњава Ракита.
Ови сегменти не само да подстичу дечју радозналост и креативност већ и развијају критичко размишљање о темама као што су одрживост и екологија. Кроз игру и забаву, деца се мотивишу да постану амбасадори заштите животне средине у својим заједницама.
– Деца већ знају шта је одрживи развој, да треба да се чува природа, да многе ствари можемо поново да користимо и да су једнако квалитетне као и оне које нису рециклиране и да тако чувамо околину. Знају шта су рециклирана пластика и гардероба, да можемо да рециклирамо и стакло и метал, чак и храну. Знају шта је кружење воде у природи. Али ипак се највише радују бајкама, темама о Бетмену, Спајдермену и причама о животињама јер им је то забавно и блиско – каже водитељка емисије.
Важност здравих навика Један од основних принципа на којима се ,,Еко школица“ заснива јесте идеја да се еколошке и здраве навике усвајају од раног детињства, да се деца усмере ка одговорном и свесном понашању. Кроз теме као што су правилна исхрана, физичка активност и очување природе, она се подстичу да усвоје навике које ће им користити не само у детињству већ и током целог живота. ,,Еко школица“ је намењена, пре свега, деци предшколског узраста, али има неких формација које су и одраслима занимљиве.
,,Еко школица“ није само едукативни серијал за децу, она је позив на акцију за будуће генерације. Кроз комбинацију игре, интерактивних активности и едукације, деца уче да сваки њихов поступак може имати позитиван утицај на планету. Уз подршку родитеља и наставника који могу користити емисију као ресурс у образовању ,,Еко школица“ има потенцијал да створи генерацију која ће с већом пажњом бринути о свету око себе.
Бисери најмлађих
Било је много симпатичних одговора где смо се сви заједно смејали – и деца и цео наш тим на сету. Када сам питала децу зашто морамо да се мажемо кремама са заштитним фактором када се сунчамо, један дечак је одговорио да је то неопходно како тата и мама не би трошили паре на кисело млеко кад изгори на сунцу. Била је и епизода о слављу и славској трпези и како се много хране баца и један дечак је рекао како то да нисам позвала његовог тату на славу, да његов тата све поједе кад оде код неког на славу и да нема тих проблема – препричава нам Маја Ракита, водитељ емисије.
Фото: Приватна архива