Екипа Борбе у посети Пекингу
Пекинг је дом бројних културних знаменитости попут трга Тјенамен и Забрањеног града, а у близини се налази и импресивни Велики кинески зид
Смештен на северу Кине, Пекинг је један од највећих градова на свету и, као такав, представља културно, политичко и образовно средиште земље. Поред тога што је познат по гастрономској понуди, бројним музејима, уметничким галеријама, живописним улицама, он је и дом бројних културних знаменитости, а надомак града, налази се и Велики кинески зид, једно од седам светских чуда. Овај град оставља утисак динамичности, у ком се спајају традиционално и модерно, где се споменици културе стари хиљадама година налазе тик уз атрактивне небодере и тржне центре.
Чудо древне Кине
Симбол Кине и једна од највећих грађевина коју је људска рука направила – Велики кинески зид, био је уједно и прва станица нашег обиласка. Надомак Пекинга, зид се простире на преко 8.000 км, а за њега се још од давнина везују разне легенде, приче и невероватне чињенице. Овај монументални зид простире се кроз 15 кинеских региона, а највећи део зида изграђен је за време династије Минг. На врх планине и до самог зида туристи данас могу доћи на два начина, пешачењем – што представља прави изазов и популаран део туристичких понуда, или жичаром, која вас за свега неколико минута доводи на локацију. Како смо сазнали од локалног водича, током градње зида у Кини је живело свега пет милиона људи, док је чак милион њих било мобилисано за његову изградњу. Градитељи су трпели изузетно тешке услове, а многи су изгубили животе, чинећи зид најдужим гробљем на свету јер су њихове кости укопане унутар зидина.
Легенди и прича је много, а међу најпознатијим је и трагична прича Менг Ђијанг Ну, која је три године чекала мужа да се врати с градње. Кад је сазнала да је преминуо и да су његови остаци уграђени у зид, три дана је плакала, а њене сузе су срушиле део зида и откриле погребне остатке њеног супруга.
Како сазнајемо, зид је изграђен да би штитио царство од упада Монгола и номадских племена. Чувале су га војне трупа, а на сваких неколико стотина метара изграђене су осматрачнице, које су служиле за складиштење хране и опреме. Одатле су војници испаљивали топовску ђулад и емитовали димне сигнале, упозоравајући на долазак непријатеља.
Иако је престао да служи као одбрамбена структура, зид је постао културни и историјски симбол Кине. Од 1970. отворен је за туристе и сваке године га посети близу десет милиона људи. Његова изузетна важност препозната је и на глобалном нивоу, те се од 1987. налази на листи Унескове светске културне баштине, а 2007. проглашен је једним од седам светских чуда новог доба.
Највећи трг на свету
Трг Тјенанмен, највећи јавни трг на свету, смештен у самом срцу Пекинга, представља кључни симбол кинеске политичке и културне историје. Са површином од 440.000 квадратних метара, овај монументални простор је место окупљања, комеморација и важних државних церемонија, као и чвориште где су се кроз историју одвијали кључни догађаји кинеске нације. Трг је окружен знаменитим грађевинама попут Зида народних хероја и Мао Цедунговог маузолеја, док се на његовом северном крају уздиже капија Тјенанмен, по којој трг и носи назив.
Баш на овом тргу 1. октобра 1949. Мао Цедунг прогласио је оснивање Народне Републике Кине, а у ту част на централном делу трга налази се и велика слика с његовим ликом. Овај датум се и данас обележава као празник државности Кине. Током седам дана обележава се такозвана златна недеља, један од највећих празничних периода у земљи. Током златне недеље милиони Кинеза користе овај продужени одмор за путовања унутар земље, али и прилику за породична окупљања. Баш у периоду наше посете Пекингу у току је било обележавање 75 година од оснивање НР Кине, те смо од локалног становништва и сазнали поменуте детаље.
Забрањени град
Северно од највећег трга на свету и проласком кроз капију Тјенанмен долази се до Забрањеног града, некадашње царске палате династија Минг и Ћинг. Данас он представља музеј, који, како нам је водич открио, поседује 890 зграда и 9.999 просторија. Зидине Забрањеног града чувају хиљадугодишње тајне и сведоче о луксузу и богатству династија Минг и Ћинг, које су овде владале стотинама година. Једна од легенди која се везује за ово место говори да је град проклет због своје грандиозности и да сваки цар који је владао из њега није могао да избегне трагедију.
Прича туристичког водича, док корачате кроз зидине некадашње царске палате, као да оживљава дух прошлости, те смо сазнали да је изградња Забрањеног града започела 1406. и да је било потребно 14 година и око 200.000 радника да би се комплекс завршио. Камен се вадио из Фангшана, предграђа Пекинга, а било је потребно око 20.000 сељака да премести само један огромни камени цилиндар у зимским месецима. Данас Забрањени град посети милиони туриста, а вешто урађене и осмишљене просторије и цео ентеријер сматрају се ремек-делом кинеске и светске архитектуре.
Панда као симбол нације
Панде су вековима биле важне у кинеској култури, а данас су један од главних симбола очувања природе, међународне сарадње и кинеске спољне политике, такозване панда дипломатије, кроз коју Кина поклања ове животиње као знак пријатељства. Поред посете историјским знаменитостима, екипа Борбе била је у прилици да посети и чувени зоолошки врт у Пекингу, у ком су главни становници управо ови неодољиви медведи. Све је у знаку ове животиње: од шољица за кафу и путоказа до ентеријера у оближњем ресторану. Панде су дефинитивно једна од главних туристичких атракција у овом граду.
Фото: Борба