Од трпезе до музејског експоната
Интересантно је да је скоро на истом месту 1862. уловљен много већи кит, дугачак преко 20 метара, и да се његов костур налази у музеју у Бечу, писала је тадашња Борба када је београдска чаршија угледала океанску неман
Ретки џин Плави кит је морски ко питар који припада парвордру китова плочана. То је највећа животиња која је икад живела на Земљи – дугачка је до 33 метра и тежи до 150 и више тона. Плавихкитова је билоуве ликом броју у скоро свим океанима широм света до почетка 20. века. Четрде сетих година прошлог века људи су их ловили скоро до истребљења, док Међународна коми сија за китолов 1967. није забранила сав китилов плавих китова.
Интересантно је да је скоро на и ст о м м е ст у 1862. уловљен много већи кит, дугачак преко 20 метар,а и да се његов костур налази у музеју у Бечу…, писала је тадашња Борба када је бео градска чаршија угледала океанску неман.
На острву Паг у Јадранском мору јануара 1953. многе ме штане је запрепастио дола зак плавог кита, највеће жи вотиње која је икада живела на Земљи, који је допливао недалеко од обале и остао насу кан. Након неуспеха рибара да га врате у море, а како се не би мучио, кита су милиционери усмртили ва треним оружјем.
У ЧЕЉУСТИМА НЕМАНИ
На састанку у Градској управи чланови су расправљали шта да учине с китом, а предлози су били од тога да га присутни поделе за трпезом до тога да га препарирају за успомену. Срећом, одборници нису били при апетиту, па је несвакидашњи посетилац хрватског Јадрана препариран и такав је обишао Југославију. Новац од турнеје 7.500 килограма тешког и 12 метара дугачког “морепловца” употребљен је, наводно, за неки од градских пројеката. Након Ријеке, Љубљане и Загреба, 14. фебруара исте године железницом је стигао у Београд први кит кога су Београђани имали прилику да виде. Чудо природе окупило је много знатижељних посетилаца, од којих су се неки и фотографисали у разјапљеним чељустима животиње.
Са китом су путовали рибари и поморци с Пага који су учествовали у његовом хватању и убијању. Изложен је био четири дана у улици Пролетерских бригада број 7 (садашња Kрунска) и као невиђену атракцију до тада видело га је стотинак хиљада људи. Ондашња Борба је под насловом “Огроман кит на улицама Београда” писала: “Интересантно је да је скоро на истом месту 1862, како мештани причају, уловљен један много већи кит, дугачак преко 20 метара, и да се његов костур налази у музеју у Бечу. Према процени стручњака, овај кит је стар између једне и по и две године и припада породици безубих китова.”
МОТИВ ЗА РОМАН
Прича се да је управо путовање овог кита Ерих Kош употребио као мотив за роман “Велики Мак”, који је објављен 1956. Kош је писао да је цео крај у ком је био изложен кит заударао на покварену рибу.
Априла 2013. продукцијска група “Ноћ музеја” позвала је све који се сећају или су присуствовали излагању кита у Београду да им се јаве да би реконструисали овај догађај. Своје путовање кит је завршио у Загребу, где се и данас чува његов скелет у Природ њачком музеју.
Аутор Елена Стојановић
фотографије Архива Борбе