АЛЕКСАНДРА СИМИЋ, НОВИНАРКА СТУДИЈА Б И АУТОРКА ЕМИСИЈЕ “ИСКРЕНО…”
За мене је свака прекршена граница људске приватности чист безобразлук и охолост
Мислим да би сва ки новинар тре бало да крене од волонтирања. Тако се брзо уочи и схвати да ли сте за тај посао или не. Кажу стручњаци да сте на правом путу избора професије ако би сте радили одређени посао и волонтерски, започиње разговор за Борбу Александра Симић, новинарка Студија Б и ауторка емисија због којих је публика поштује и изнова враћа канал на њене садржаје.
При крају студија права уписала је курс новинарства у Удружењу новинара Србије, за који и данас мисли да је најозбиљнији курс код нас јер пружа адекватно знање. Убрзо се пријавила да волонтира на тада младој и перспективној ТВ Ентер.
Била је то лепа, полетна редакција у којој смо се дружили и заједнички стварали. У наше турбулентно време, у ком живимо, телевизије се брзо затварају, а нагло и отварају. Ово није сигурна ни лака професија. Тако се угасила и моја прва телевизија, а након тога сам пекла занат на телевизијама Фокс и Хепи, на којој сам се и отиснула у ауторске воде додаје Александра.
На ТВ Наша, која такође више не постоји, остварила је жељу да направи емисију “Искрено са Александром Симић”.
– Вечно ћу бити захвална менаџменту те телевизије за слободу коју сам добила у стварању, а таква пракса се наставила и на ТВ Студију Б. Главна и одговорна уредница Ивана Вучићевић добро ме познаје и узајамно се поштујемо и знамо које теме ја не умем и не желим да пратим и тако настављамо серијал емисије “Искрено…” додаје саговорница Борбе.
Публика вас највише зна кроз ову емисију, у којој је гостовало на стотине познатих имена. Шта је за вас прича вредна причања, шта је највећа вредност свих тих испричаних искустава?
– Највећа вредност јесу одговори које смо сви пронашли за себе кроз искуства познатих личности. Упознали смо их у реалнијем светлу, искреније и отвореније душе. Свако је испричао онолико колико му је његова личност дозвољавала, а ја никада нисам желела да пређем границе које су они понекад постављали. Залажем се за коректно и нетаблоидно новинарство. За мене је свака прекршена граница људске приватности чист безобразлук и охолост.
Новинари данас често носе бреме негативних коментара и оцењивања кроз критеријуме који се не тичу сасвим и само ове професије. Шта су за вас највећи изазови, а шта мера доброг новинарства?
– Новинари су сами дозволили да ова професија постане, на неки начин, девалвирана и у тешкој кризи. Пристајали су на свакакве компромисе и одустајали од суштине ради новца, мало славе, неке назови гледаности и, корак по корак, сада можемо на прсте две руке набројати добре новинаре, који углавном и нису добро плаћени ни поштовани у својим кућама и боре се разним пратећим пословима и професијама да пристојно живе. У великом смо проблему као друштво, а да је било више става и доследности, вероватно би данашња медијска слика изгледала другачије.
Добри дух и легенда престоничког новинарства Веља Павловић недавно нас је напустио. Чини се да остајемо без узора уз које су расли публика и стасавали новинари. Ко су ваша велика имена ове професије?
– Тања Петернек Алексић, Мира Адања Полак, Оливера Ковачевић, Александар Гајшек, Марина Рајевић Савић…
Пред којим колегом/колегиницом бисте се охрабрили да испричате “Искрено о Александри”?
– Проблем с искреношћу немам. Чини ми се да бих могла да седнем с било ким и испричам своју животну причу ако би тај неко умео да слуша. То је такође веома важна особина правог водитеља. Најопуштенија бих, рекла бих, била пред Марином Рајевић Савић.
Београд ће увек бити мој град
Има ли Београд и даље онај препознатљив шмек?
– Овај град ће увек бити мој. Ту сам рођена. Град чине људи и наше успомене. Наши пријатељи, наша места, наше улице и то нам нико ни на који начин не може одузети. Мно го је пропаганде која жели често наш град да уназади, али га Београђани не дају, али и они који су дошли у овај град. Докле год је добрих људи и емоција, овај град ће нам бити драг. Ми смо ти који га чинимо и чувамо
аутор АЛЕКСАНДРА МАЛУШЕВ
ФОТО В. ДАНИЛОВ