Феномен продавница с половном робом
Све је више продавница са половном брендираном одећом у којима грађани све чешће купују из економских, али и еколошких разлога
Продаја половне гардеробе није се појавила недавно, ни са појавом е-Bаyа и сличних сајтова за продају, већ још шездесетих година прошлог века, у западним земљама. Kолико год чудно звучало да почетак продаје половне робе није кренуо у сиромашнијим државама, с мањом куповном моћи, већ на “богатом западу”, за то постоји и добар разлог потпуно другачије схватање система. Зашто платити нешто ново скупље ако може да се купи јефтиније и половно, а да изгледа као да је ново?
У међувремену, овај тренд је процветао и на нашим просторима. У Србији је отварање првих секонд хенд (second hand) продавница почело деведесетих година, а роба која се у њима могла пронаћи долазила је углавном из Немачке и Аустрије. Последњих година све је више продавница с половном одећом, а грађани се све чешће опредељују за куповину ових ствари, како из економских тако и из еколошких разлога, али и чињенице да се у оваквим радњама могу пронаћи добро очуване и квалитетне, па чак и брендиране, ствари по веома ниским ценама.
– Последњих десетак година продавнице с половном гардеробом су све популарније из неколико разлога, као што су свест о екологији и очувању животне средине, глобално загревање и податак да је за производњу само једне мајице потребно преко 2.000 литара воде. Многе који брину о планети то подстиче да купују половну одећу. Променила се и свест купаца, па половну робу не купују само они слабијег материјалног стања. Kод нас купују глумци, доктори, судије, директори, писци, професори и многи други људи, и то без предрасуда, знајући да увек могу да налете на одећу с потписом модних кућа “Гучи”, “Диор”, “Версаће”, “Kелвин Kлајн”, “Дизел”… каже за Борбу Елведин Саитовић, власник радње половне гардеробе “Emeline store”, и додаје да има и оних којима марка није битна, а за које је најважније то што знају да за 10.000-15.000 динара могу купити одећу за целу породицу.
Оно што је важно истаћи, због свих недоумица и заблуда о пореклу половне гардеробе у продавницама, јесте да она не долази са сумњивих места, већ су извозници поуздани и пажљиво одабрани.
– Многи људи који путују по Европи имају прилику да скоро у сваком насељу виде обележене контејнере у које грађани одлажу одећу. Kада испразне своје ормаре, ствари не бацају у смеће, већ их одлажу у контејнере фирме која то прикупља, сортира, дезинфикује, опере и опегла. На тај начин увозници откупљују уредно спаковану робу у великим количинама. Ми увозимо одећу из Швајцарске, а опште је познато да Швајцарска има висок стандард и брзу моду, тако да је одећа модерна и веома добро очувана – објашњава Саитовић и истиче да су жеља за успехом, напредовањем и љубав према овом послу довели до тога да његов бутик изгледа неуобичајено добро за једну секонд хенд радњу.
– Због пажљиво уређеног излога и манекен-лутки обучених у модерну, маштовито уклопљену, гардеробу, сваком пролазнику на први поглед изгледаће као продавница неког ексклузивног бренда. Међутим, поред мушке, женске, дечје одеће и кућног текстила, код нас можете наћи и добре комаде познатих модних брендова по приступачним ценама. Kада на то додамо и редовне допуне робе у току недеље, међу којима има и гардеробе с потписом познатих марки, поносно можемо да кажемо да ће онај ко једном купи код нас радо доћи поново - закључује наш саговорник.
Борбино признање за хуманост
Елведин Саитовић одазвао се Борбиној акцији прикупљања средстава за новогодишње пакетиће за децу Прихватилишта града Београда и том приликом донирао одећу за децу свих узраста. Поводом обележавања 101 године постојања имена Борба, Саитовићу ће бити уручено признање за исказану хуманост у 2022.
Фoтo: ПРИВАТНА АРХИВА