Scroll Top

Музеј Цептер обележава 30 година – великом акцијом даривања књига библиотекама широм Србије

muzej-cepter-obelezava-30-godina-velikom-akcijom-darivanja-knjiga-bibliotekama-sirom-srbije
Сличне теме

Поводом 30 година Музеја Цептер, ова установа културе покреће велику акцију поклањања својих издања библиотекама широм Србије

У нашој земљи постоји 155 библиотека које ће ускоро постати богатије издањима које је објавио Музеј Цептер.

Акција подразумева даривање од скоро 3000 књига које се тичу наших великих уметника, а које су својеврсна хроника културних збивања у Србији протеклих четири-пет деценија.

Као врстан познавалац уметности и велики заљубљеник у лепо, госпођа Мадлена Цептер је својим несебичним донаторством и прегалаштвом оставила снажан печат и неизбрисив траг на пољу како српске тако и европске културе. Поред Фондације за стипендирање младих талената и спонзорисање најбољих пројеката из свих области науке, спорта и уметности, госпођа Цептер је и оснивач Опере и театра Мадленианум, прве приватне опере на Балкану, иницијатор Европске награде за књижевност , идејни творац и покровитељ међународне награде за дизајн  Artzept , дародавац награда Женско перо и Добричин прстен као и оснивач и власник прве аукцијске куће у Србији Madl’Art, оснивач Zepter Book World книжаре и издавачке куће, а од прошле године Србија и Београд су богатији за још један музеј – Музеј антиквитета Палата уметности Мадлена.

У својој мисији даривања и очувања културе госпођа Цептер иде великим корацима даље и акцијом поклањања циљ је да се дође до што ширег аудиторијума – коме су и намењене, јер тек тада је у потпуности испуњена културна мисија Музеја и његовог оснивача.

Објављене су монографије о пет значајних домаћих стваралаца на подручју ликовних уметности и архитектуре, од којих су четири уметника добитници награде ,,Стојан Ћелић, уметник, теоретичар, критичар и академик.“

Монографије великог формата, луксузно опремљене и богато илустроване – на тристотинак страна – обухватају целокупан опус истакнутих стваралаца којима су посвећене. Од стручне критике су добиле највише оцене уз похвалу да представљају значајан допринос домаћој историји и теорији уметности. Прва, објављена 2016, се тицала безмало заборављеног сликара Богољуба Јовановића. Две године касније одштампана је и промовисана је монографија посвећена вајару Милији Нешићу.

Монографија посвећена скулптури Славољуба Цаје Радојчића је 2020. угледала светло дана и широј публици представила српског вајара који је своја дела продавао више у иностранству него у земљи где је предавао и био професор на Факултету ликовних уметности. Монографија посвећена сликарству Вјере Дамјановић излази из штампе 2022. Годину дана касније објављена је обимна монографија посвећена стваралаштву архитекте и авијатичара Војина Симеоновића.

Другој едицији књига припадају књиге ликовних критичара,у којима су сабране критике, прикази, интервјуи са најзначајнијим домаћим ствараоцима као и онима из иностранства који су долазили у Србију: из пера Стојана Ћелића ,,Из другог угла“, Саве Поповића ,,А… да се мало спотакнем“ , Саве Ристовића ,,Знакови он аир“, Братислава Љубишића ,,Звездани часови уметности“, Косте Васиљковића ,,Утопијско и стварно“, Срето Бошњака ,,Ка пуној слободи стваралаштва“, Андреја Тишме ,,Ликовни пулс епохе“, књиге ,,Уметници о уметницима“…

Ове књиге су својеврсна хроника културе у Србији, окружењу и слика културних веза наше земље са светом и светским покретима у култури…

Библиотеке у Београду су веч обогаћене овим издањима са жељом да се знање и историја Србије очува и шири. Сада нам је посебна част да прославимо 30 година постојања Музеја Цептер и поклонимо библиотекама Србије могућност да својим суграђанима дарују знање.

Фото: Архива

Додај коментар: