НЕЛЕ KАРАЈЛИЋ О КОНЦЕРТУ ROCK EL CLASICO СА СТЕФАНОМ МИЛЕНКОВИЋЕМ
Мени је класика нека врста потпуно неистражене територије, а Стефану је рок музика блиска по природи ствари
Након светске премијере на изложби “Дубаи експо” 20. фебруара ове године уследиће и београдска премијера музичког дуа Rock el clasico. У оквиру обележавања Светског дана музике 21. јуна на стадиону Ташмајдан музичар Неле Kарајлић и виолиниста Стефан Миленковић представиће заједнички ауторски пројекат који репрезентује фузију два, наизглед супротна, музичка правца: класике и рока. Експериментални подухват који је унео дах свежине и иновације на домаћој музичкој сцени сигурно не ће никога оставити равнодушним. Више о предстојећем концерту, концепту пројекта, као и сарадњи са Стефаном разговарамо с музичарем, композитором, писцем и глумцем Нелетом Kарајлићем.
Kако се десио Rock el clasico?
– Иницијална идеја потекла је од Стефановог и мог пријатеља Дејана Градстића, који је, познавајући авантуристички дух нас двојице, предложио ову несвакидашњу комбинацију. Интересантно је да смо је и Стефан и ја беспоговорно прихватили. Мени је класика нека врста потпуно неистражене територије, на којој свакога дана наиђем на нешто несвакидашње лепо, а Стефану је рок музика блиска по природи ствари.
Kа да бисмо повукли паралелу између концерта Нелета Карајлића од пре неколико година на Ташу и предстојећег, какав бисмо резултат до били?
– Онај концерт на Ташу био је, на неки начин, повратнички на сцену после много година, а ово је наступ једног новог Нелета, зрелог за нове концепте. Kонцерт на Ташу је изгледао као сусрет старих пријатеља који се дуго нису видели, а овај је нови уметнички, досад не виђен, акт.
Шта је Неле Kарајлић научио за две године “паузе” и да ли “уметник мора бити здрав”?
Мислим да здравље није толико пресудно у уметности. Многи уметници нису били здрави, а били су генијални. Ван Гог (луд), Достојевски (епилепсија), Бетовен (глувоћа). Не желим да тврдим да су били генијални зато што нису били здрави, али је сигурно да су, на неки начин, имали посебно надахнуће.
Да ли је Стефан Миленковић већи рокер или је Неле Kарајлић већи класичар и ко се боље уклопио у концепт?
Мислим да је њему лакше. Он је много поткованији од мене у музичком смислу. Он може да свира и “ово” и “оно”, а ја могу само “оно”.
Kаква поруку носи нови концепт и коме је намењен?
– Главна идеја је да покажемо људима да је музика једна, јединствена и недељива. Није важно ко је шта и кад написао, важно је да у онима који је слушају буди племенита осећања. Она је намењена свима онима који желе да осете узбуђење, да се вину изнад стварности.
Четрдесет година Светског дана музике
Фестивал музике обележава се симболично 21. јуна, првог дана лета. Овај догађај, који окупља све музичаре, аматере или професионалце, слави музику и истиче ширину и разноликост музичких пракси, као и бројне музичке жанрове. Kонцерти се овог дана одржавају на улицама, трговима, парковима, двориштима, ходницима… Откако је министарство културе Француске успоставило овај празник 1982, фестивал је постао међународни музички догађај, који се слави у 120 земаља као Светски дан музике.
аутор ИВАН МИЛАДИНОВИЋ
ФОТО: НЕБОЈША БАБИЋ