Scroll Top

Од голуба писмоноше до интернета

od-goluba-pismonoshe-do-interneta
Сличне теме

ИСТОРИЈА СРПСКИХ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА У ЗДАЊУ У ПАЛМОТИЋЕВОЈ

Поштански ковчежићи, трубе, телефонске централе и телеграфи, возила за превоз пошиљки, само су неки од експоната изложених у ПТТ музеју, који постоји већ више деценија у Палмотићевој

У склопу овог здања налази се светска и наша прошлост пре­ношења порука од којих су свакако најзани­ мљивији сами почеци, када су се поруке преносиле кроз жице и зујале тачкицама и цр­тицама. Мали број људи зна за ову установу, која сведочи о развоју домаћег поштанског, телеграфског и телефонског саобраћаја, а броји тридесетак хиљада историјских пре­дмета.

У склопу овог здања налази се светска и наша прошлост преношења порука, од којих су свакако најзанимљивији сами почеци, када су се поруке преносиле кроз жице и зујале тачкицама и цртицама

Музејска грађа сабрана је у три збирке: поштанску, техни­чку и две збирке поштанских марака ­ домаћих и страних а сви експонати су груписа­ни хронолошки. Предмети нас воде кроз историјски развој поште, фотографије римске гласничке куће, камени споменик римском спекулатуру из првог века, документа о средњовековним и турским службама, употпуњени фото­графијама чувених поштан­ских курира, такозваних татара, као и макета мезилане – прве поштанске куће. Наји­нтересантнији кутак у музеју је одељење чије зидове красе бројне поштанске дописнице, разгледнице и пригодне коверте, издаване поводом специјалних датума. Прва новинска маркица на нашим просторима направљена је 1866. са грбом Кнежевине Србије, чији се оригинал на­лази управо у музеју. Убрзо након тога креирана је и прва поштанска марка, а част да је краси припала је кнезу Ми­хаилу Обреновићу.

Луксуз и родна равноправност

У благо ове куће убраја се и историјски и културни развој Србије, а посматрајући експонате можемо и да сазнамо не­ што више о родној равноправности. “Пошта Србије” је била међу првима у свету која је у службу примила и жене, које у 19. веку, осим као учитељице, нису могле да раде удржавној служби. На излазу из музеја налази се велика оригинална по­штанска кочија за транспорт из 19. века, која се користила у Аустроугарској, тада добијена као поклон председника Тита, а само имућни Београђани који су могли себи овакав превоз да приуште возили су се у њој.

Посебно место у збирци поштанских марака које су настале саку­пљањем и разменом припада маркици из серије “Уметност у Југославији кроз векове” из 1968. Годину дана након ње­ног креирања ово мало уме­тничко дело проглашено је за најлепшу марку на свету. Препарирани голуб писмо­ ноша који је преносио рође­нданске поруке Јосипу Брозу Титу, прва кућна телефонска централа преко које је пре­нета вест о убиству Франца Фердинанда у Сарајеву, као и лични телефон Петра Првог Карађорђевића ­ ериксон, ко­ ји је “чукундеда” данашњих мобилних телефона, експона­ ти су који посебно привлаче пажњу посетилаца. Сваки предмет ове установе носи делић прошлости у ком су уткане бројне судбине ср­пског народа, као и поштан­ска труба, која сведочи о томе како је писмо путовало пре више од 150 година, коју је по закону само писмоноша могао да има и то у бојама српске заставе. Научници Никола Тесла и Михајло Пупин зна­чајно су допринели развоју радио­телеграфије и телефо­није, бисте и портрети ових изумитеља, чувена Теслина радио­станица, Пупинов ло­нац и калемови, помоћу којих је омогућена комуникација на великој удаљености, такође су део велике музејске збир­ ке. Велику пажњу посетилаца привлаче и поштанске унифо­рме, којима је музеј улепшан, где је и најстарија униформа из 1850.

аутор: Миља Поњавић

фотографије: Архива Борбе

Додај коментар: