СВЕТСКИ ДАН ПАНТОМИМЕ 22.МАРТ
Светски дан пантомиме 22.март се обележава у преко 60 земаља на 5 континената, препознат је од стране Међународног позоришног института (UNESKO), а иницијатива је потекла управо из Београда и покренуо ју је наш Марко Стојановић, глумац, пантомимичар и председник Светске организације пантомимичара.
Тај дан је изабран и прихваћен свуда у свету јер је тог дана рођењен легендарни француски и светски пантомимичар Марсел Марсо, који је у двадесетом веку вратио пантомиму међу такозвану мејнстрим уметност. Он је у својој Међународној школи мимодраме у Паризу одшколовао и велики број нових генерација пантомимичара, а међу њима из Србије и Марка Стојановића, али и чувеног кореографа Јожефа Нађа.
На различите начине се Светски дан пантомиме обележава у свету. Издвојићемо пример Италије где Матео Ћионини у Торину организује различите догађаје током више дана, а главни су: Гала вече пантомиме, Тиха вечера са пантомимом, Пантомимски кабаре и Пантомимска журка у његовој школи пантомиме.
Прошла година је званично проглашена за ,,Годину највећих пантомимичара“ чиме је обележено 100 година од рођења Марсела Марсоа и 125 година од рођења његовог учитеља и за многе ,,оца модерне пантомиме“ Етјена Декруа.
Тој прослави су се придружили, не само пантомимичари из целог света, већ и многе значајне институције и фестивали.
На горњој фотографији су Ник Ју, познати кинески сценариста, потпредседник SMG Performing Arts Group ( и уметнички директор Шангајског центра драмских уметности и Марко Стојановић.
На доњој фотографији су свршени студенти глуме Шангајске позоришне академије са марко Стојановићем након похађања једноседмичне Светске академије за пантомиму у Шангају.
Тако је великим фестивалским догађајима, радионицама Светске академије за пантомиму чији је оснивач Марко Стојановић, форумима и дискусијама обележена ,,Годину највећих пантомимичара“ као Међународна недеља пантомиме у оквиру Шангајског међународног фестивала комедије, другог највећег фестивала са милионском посетом у Шангају.
Суорганизатор и партнер целог догађаја је и Светска организација пантомимичара и наш Марко Стојановић који је одржао успешна предавања и на Шангајском институту визуелних уметности, учествовао и на хибридној конференцији ,,ЛАСЕР разговори“ коју институт реализује у сарадњи са универзитетима из САД и ЕУ.
Том приликом је уручена и Специјална награда ,,Златне руке“ за неизмеран допринос уметности пантомиме једном од најпознатијих глумаца и професора Пекиншке опере у Кини и свету специјализованог за кловновске ликове Јан Чингуа.
Лево: Градоначелник Занђана Алиреза Фирозфар и Марко Стојановић на сусрету са директорима културних институција.
Десно: Радионице пантомиме са младим глумцима у Ирану
Издвојићемо и Иран где је у граду Занђан организован изванредан Међународни фестивал пантомиме са гостима и из Јапана, Турске, Туниса… Марко Стојановић је одржао радионице и улествовао у дискусијама, а посебно је значајан био разговор о сарадњи са градоначелником Занђана, представницима Министарства културе Ирана и седамдесетак директора и уметничких директора институција културе провинције Занђан.
На затварању фестивала Марко Стојановић и уручио Специјалну награду ,,Златне руке“ за неизмеран допринос уметности пантомиме супрузи познатог иранског филмског и телевизијског глумца и пантомимичара Фердоуса Кавианија, који је преминуо пар седмица раније.
Ове године ће барем 22.марта на свим континентима људи уживати у пантомими…
СРЕЋАН НАМ СВИМА СВЕТСКИ ДАН ПАНТОМИМЕ!
И не заборавимо ,,Пантомима је језик мира“јер је то први језик који сви говоримо и који сви разумеју.
Светска организација пантомимичара