Scroll Top

Почиње ,,Ера културе“

pocinje-era-kulture
Сличне теме

Ужице званично преузело титулу националне престонице културе

Година престоловања даје могућност освртања на културно-историјску заоставштину града и најазначаније личности и дела, истовремено пратећи садашње токове и збивања

С почетком пролећа симболично је започео и процват овогодишње националне престонице културе града Ужица. Воз културе, означен као превозник ове титуле, стигао је 21. марта на први колосек Железничке станице у Ужицу, а с њим и први домаћини титуле престонице културе (за 2023) делегација града Чачка предвођена градоначелником Милуном Тодоровићем. На железничкој станици изведен је кратак игроказ глумаца Народног позоришта Ужице, а, поред руководства града Ужица, госте су дочекали и грађани.

Ера је оличење карактера типичног становника Ужица

 

Семе чачанске родне

Пренос титуле обављен је церемонијом на којој су представници Чачка предали титулу Ужицу, па је тако први културно престонички дан Ужичана обележила примопредаја титуле и централна свечаност ,,Празник светлости“, одржана на Тргу партизана исте вечери, уз учешће више од 130 извођача.

Мото ,,Чачанска родна” заменио је нови – ,,Ера културе“. Овим чином и симболичном садњом стабла чачанске родне озваничена је титула националне престонице културе, коју ће Ужице носити наредних годину дана.

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић честитао је Ужичанима преузимање титуле и рекао да је његов град успео високо да подигне ниво ове манифестације, која је, на неки начин, узор свим наредним градовима домаћинима.

– Наша титула стигла је Возом културе из Чачка, па смо, садећи чачанску родну, засејали ново семе културе и деловања које ће, сигурна сам, бити видљиво у овој години, али ће оставити и значајан траг у годинама пред нама – истакла је градоначелница

Ужица Јелена Раковић Радивојевић. Она је додала да је велика част што је апликацију града препознао тим у име Министарства културе, заједно с министарком и потпредседницом Владе Републике Србије Мајом Гојковић и што је одабрао да ,,Ера културе” буде носећи пројекат у оквиру Престонице културе Србије 2024.

Програмски концепт реализује се кроз четири тематске области

 

Јаки темељи, сигурна будућност

Како је навела, титула престонице културе пружа им могућност да се осврну на културно-историјску заоставштину града, на најзначајније личности и дела, да им одају почаст за све урађено и да, пратећи садашње токове и збивања, очувају сећање на њих и њихово дело.

Програмска књига, припремљена овом приликом, поред самог календара догађаја, представља и својеврстан културни водич кроз живот, биографију, дело и учинак носећих личности пројеката, односно лучоноша града. Како је осмишљено, поред традиционалних догађаја попут фестивала, манифестација и концерата, у програм су увршћени и сасвим нови да би идеја пројекта – да сасвим нова светлост обасја културно деловање и културни сегмент града Ужица – заживела пуним сјајем.

Јелена Раковић Радивојевић

– Ера је оличење карактера типичног становника Ужица, а ера културе је доба новог културног деловања, ширег, садржајнијег и доступнијег свима, али је и сећање и поновно подсећање на све оно што нам је остало у заоставштину јер на јаким прошлим темељима једино је сигурна будућност. Стога је званичан назив нашег пројекта ,,Ера културе“ – објаснила је градоначелница.

Програмски концепт реализује се кроз четири тематске области, које обухватају културно-историјско наслеђе, савремене уметничке праксе и перспективе у духу стратегије развоја културе града Ужица.

Један од главних лучоноша је Никола Тесла јер је прва хидроцентрала под градом у Европи изграђена у Ужицу

 

Лучоноше

Прва целина истиче важност поменутих хероја града – ,,Лучоноша“ – особених личности, просветитеља, чија су дела обликовала општи и аутохтони културни идентитет Ере, без обзира на порекло, место бивствовања и деловање. Њихово стваралаштво, рад и наслеђе осветлили су не само Ужице већ и целокупан свет. Један од главних лучоноша прве целине је Никола Тесла јер је прва хидроцентрала под градом у Европи изграђена у Ужицу, а друга у свету после Нијагаре. – Кроз овај део пројекта одаје се почаст овим великим ерудитима и изузетним људима, међу којима су заискриле вечне идеје Николе Тесле, дела Милутина Ускоковића, Љубомира Симовића, Стива Тешића, Нађе Тешић, Михаила Миловановића, Марије Маге Магазиновић и Слободана Ере Миливојевића – навела је Јелена Раковић Радивојевић.

Један од главних лучоноша је Никола Тесла јер је прва хидроцентрала под градом у Европи изграђена управо у Ужицу. Друга пројектна целина ,,Племените бакље“ окупља све иницијативе усмерене ка хуманости, инклузији, деци и младима у образовању и заштити животне средине. ,,Светлост културе” биће усмерена ка свим појединачним сегментима, без којих целина културе не би била потпуна.

Трећа целина ,,Шарена светла рефлектора“ обухвата пројекте промоције аутентичности, разноликости, мултикултуралности и сарадње. Осим добро утемељених догађаја који су током деценија свог одржавања постали традиција, овде се налазе и нове манифестације, које, иако скоро основане, привлаче велику пажњу својим концептом и озбиљношћу.

Милун Тодоровић и Јелена Раковић Радивојевић

Сајбер ера

Четврта целина назива се ,,Сајбер ера“ и фокусира се на модернизацију, дигитализацију и визионарство. Ова целина обједињује хронолошки низ и наставља добро утабан пут светлости.

– Трудимо се да све изазове претворимо у предност, као и да од изазова направимо прилику да се другачије изразимо и наступимо у јавном простору. Чињеница је да су технологије, поред низа предности, дале и много задатака које је потребно да решимо да бисмо дошли до циља. Ипак, и велике предности су на нашој страни: путем онлајн света можемо најавити све манифестације и догађаје, доћи до већег броја заинтересованих и позвати их, па тако су секвенце догађаја, као и кадрови манифестација, изложби и концерата, доступни и као најаве и као ретроспективни материјал – наводи градоначелница, објашњавајући како успевају да успоставе баланс између традиције и нових технологија у данашњем сајбер добу.

Садржаји за све узрасте

У складу с очекивањима, град Ужице припрема богату понуду садржаја, прилагођених свим узрастима и сензибилитетима, како за суграђане тако и за посетиоце и туристе. Очекује се широк спектар догађаја, укључујући концерте, позоришне представе, књижевне вечери, сусрете за децу и младе, пројекције филмова и низ других активности. Ово је само почетак, а велики део ових активности биће интегрисан и у редовне програме локалних културних институција, основних и средњих школа. Такође, инфраструктурни пројекти су у фази припреме за реализацију. Један од већих пројеката је завршетак реконструкције Велике сцене у Градском културном центру. Након деценија занемаривања, садашње неповољно стање ће бити преображено у потпуно нови простор, с модерном опремом попут нове бине и пода, керамике, столарије и вентилације, као и новим тоалетима, прилагођеним особама с инвалидитетом.

– Поред тога што смо се свим снагама, великом жељом и преданим радом посветили пројекту Престонице културе Србије, ослушкујући потребе и жеље везане за културно деловање, надамо се да ће, пре свега, сви наши посетиоци бити задовољни, да ћемо испунити надања и стремљења, а онда ће и наша вера у позитиван исход бити обистињена – закључила је Јелена Раковић Радивојевић.


Рујанско четворојеванђеље

Један од великих изазова који смо превазишли јесте приказ фототипског издања Рујанског четворојеванђеља планиран у октобру. Теодосије, уз Теслу, носећа је личност, која је под светлошћу свеће написала Рујанско четворојеванђеље. Кризна времена, неприлике, историјска превирања и низ неповољних догађаја довели су до тога да немамо доступан примерак његовог дела. Ипак, Народни музеј у Прагу, у оквиру Шафарикове збирке, чува једини читав примерак, који ће нам бити дат за приказ у дигиталној форми. Ту на снагу ступа наша сајбер ера: ослањајући се на традицију, идемо у корак са свим технологијама – открила је градоначелница Ужица.


Фото: Драган Карадаревић

Додај коментар: