Пуних 30 година ова емисија је свакодневно на програму РТС и има...
Колико пута сте прошетали улицама главног града, не размишљајући какве све тајне...
Основни циљеви друштва су очување богате културне баштине и сарадња и пријатељство...
Пријатељ куће Борба, професор Мирослав Аритоновић, приликом данашње посете, донирао ново издање...
АТЕЉЕ 212 ПРОСЛАВИЛО 66. РОЂЕНДАН
Београдско позориште Атеље 212 обележило је 12. новембра 66. рођендан, отварањем изложбе студената сценског костима и сценског дизајна “Ово је сценирано”. изложба отворена до 2. децембра још је један од пројеката који се реализују у оквиру недавно потписаног споразума између Факултета примењених уметности у Београду и Атељеа 212. Изложбу је свечано отворила првакиња овог позоришта глумица Горица Поповић речима да је позориште вечно и да му нико ништа не може, ни ратови, ни природне катастрофе, ни разни вируси.

– Такве околности могу само да га тек привремено зауставе, помало скрајну, али се позориште увек враћа с осмехом. Позориште не може без младих, нових идеја и нове енергије и, на срећу, у Атељеу 212 смо освежили наш глумачки ансамбл с неколико дивних младих људи који носе репертоар – истакла је Горица Поповић и додала да се и млади студенти сценографије и костимографије с ФПУ спремају да професионално закораче у позориште. У животу позоришта 66 година је управо право време, казао је управник Атељеа 212 Новица Антић.

– Атеље иза себе има традицију, бурну и славну прошлост, али има још ону виталност и снагу и није остало у тој прошлости, већ иде даље. Када су једном приликом питали Јована Ћирилова шта би била дефиниција Атељеа 212, он је рекао: “Увек ново.” Да бисте увек били нови, морате увек да будете један мали корак у будућности, а за тај малени корак потребно је да имате прошлост и садашњост. Мислим да све то имамо – поручио је Антић. Први авангардни београдски театар започео је свој живот 12. новембра 1956, премијерним концертним извођењем Гетеовог “Фауста”, у режији Мире Траиловић, у ком су играли Марија Црнобори, Мата Милошевић, Виктор Старчић и Љубиша Јовановић, у малој сали за састанке у згради Борбе, у којој је било свега 212 столица у гледалишту. Циљ приликом оснивања Атељеа 212 није био да он буде институција, већ место на ком ће се промовисати нова позоришна уметност. Нова зграда позоришта отворена је 30. децембра 1964. у некадашњој Улици Лоле Рибара, испред које се налази споменик Зорану Радмиловићу у костиму краља Ибија.
Током деценија које су уследиле Атеље 212 је кроз своје представе, писце и редитеље, а нарочито кроз своје велике глумце, изрстао у једно од најзначајнијих позоришта са ових простора.
Е. С.
ФОТО: АРХИВА БОРБЕ