Ако кренемо да обраћамо пажњу на речи које изговарамо, смањиће се обим...
АУТОРСКИ ТЕКСТ БАНЕТА БОЈОВИЋА АКА БАНЕТА САНШАЈНА
Kада смо суочени с фрком, не треба да улазимо у стање узнемирених емоција, већ да се запитамо шта можемо да урадимо поводом тога
Како смо у прошлој причи спомињали душевни мир помоћу комбинације лекова и молитви, контроле емоција и емотивних реакција, физичког опуштања мишића, лековитих свој става доброте и љубазности, итд., без неког посебног увода бих радо наставио са, према мом мишљењу, ода браним ефикасним методама за стицање душевног мира.
Мени је следећа метода готивна “Упамћена смиреност”. Под тим се подразумева прављење психичког штека смирених утисака, из којих ћемо црпети онда кад нам је то потребно. Они се, углавном, стичу током одмора, на мору или планини. Ја припадам оној групи која више воли море. Обично ме током прва три дана на летовању још држи тензија стечена преко године да би од четвртог дана почели и мозак и тело да ми се опуштају. Тад полако крећу да се стварају ти смирени утисци, кад почне полако мозак да нам се искључује, обично на плажи, и почнете да осећате тај моменат садашњости или тоталне нирване. Значи, они благи шумови таласа мора како лењо квасе песак током заласка сунца. Дивне, топле преливене боје преко неба и покојег облака. Галебови који круже над морем са својим промуклим крештањем. Онај моменат кад нам се цело биће у апсолутном миру и спокоју споји с околином. Е, то су моменти које је здраво упамтити или уштекати, у смислу да можете ту исту слику видети и затворених очију. Чим кренемо да складиштимо такве моменте, самим тим смо спремни да користимо метод “Упамћене смирености”, тако да, кад нам дођу напети тренуци нервозе, стреса, нес покоја и слично, у стању смо да их извлачимо, да они пролазе нашим умом попут слика с лековитим деј ством.
Kао што веверица складишти кестење, тако би и ми требало да штекујемо своје тренутке среће да бисмо у кризи могли да црпимо из тих успомена помоћ и инспирацију.
Са вама ћу поделити такав свој моменат који сам доживео у току лета 2015. на Kарибима, кад сам успео на три месеца да направим пресек свог пакленог доба најлошијих енергија које су ме убијале у појам и лични интегритет попут интензивних негативних напада медија, лоших наслова по новинама, јако тешких дешавања у приватном животу, што је, све заједно, тра јало непуне четири године.
Kад сам отпутовао на острво Антига, исто тако ми је требало нека четири дана да цело моје биће почне да се опушта. Тог четвртог дана или, тачније, те вечери, мој другар који је тамо живео и радио одвео ме је на пројекцију филма у врло ексклузивном хотелу “Сугар Ридге”. Унутрашњост тог хотелског круга је сачињена од два необично велика базена, испре плетана прелепим зеленим брежуљцима, стазицама, фонтанама, дивним мостићима, многим лежаљкама с беж кожним јастуцима и прецизно постављеним шареним светлима која су бацала светлост нагоре. С обзиром на то да с Атланског океана увек лагано пузе велики, густи облаци ниских висина, врло лако се уочава одраз тих шарених светиљки на те огромне густе облаке, који пузе изнад глава. Сцена као да сањаш. Са леве стране пичи филм на великом платну, ја лежим на кожној лежаљци, обасјан широким спектром боја од одраза облака изнад главе. Испред мене два уметнички обликована базена, а са десне стране широм отворена два нивоа хотела у виду тераса ресторана који, с друге стране, гледају на обалу океана. Значи, брате, да не верујеш. Тад сам попио такав јак флеш на суво, који ће бити упамћен за цео живот. Не само да ми је та слика помогла у наредне две и по године ноћне море, већ и касније, ако би кренуо да ме обузима неки мрак, ја бих се вратио у сећању на то цело вече и већ би ми било лакше, као и овог тренутка док описујем ову причу.
Штековати дивне тренутке је много добар и моћан рад. Даје надахнуће, чупа из бедака, сече смор, а, најбитније, враћа човеку душевни мир.
Желим у овом броју да започнем још једну технику за стварање психичког мира и стимулисање наше унутрашње снаге. Дакле, издвајам праксу која се фура под називом “Агресивно активирање”. То је само други начин да се каже: “Прекини да хистеришеш и уради нешто конструктивно у вези са својим проблемом.” Kад се нађемо суочени с узнемиреном ситуацијом или, жаргонски, фрком, не треба да улазимо у стање фрке или узнемирених емоција, већ да се запитамо шта можемо да ура димо поводом тога и потом да почнемо да радимо најпаметнију ствар које се сетимо. Овакав став појачаће нашу психичку контролу и помоћи да нађемо конструктивно решење.
Наставиће се…