ДАН СА МЛАДИМ ОРИЈЕНТИРЦИМА ДРУШТВА УРБАНА ШУМА
Питање расположења није до нас, до деце је, ми само нисмо били довољно кратковиди да им покваримо радост, коју они изворно поседују. Ово је школа у којој и ми учимо од њих колико и они од нас, каже Бошко Шуковић
У дечјој природи је да буду живахна и да се крећу. Физичка активност је предуслов за развој дечјег мозга, али као да дечја игра на отвореном полако изумире. Истраживање, прљање,трчање у природи заменили су таблети, телефони и телевизија, а деца тиме губе важне алате заучење и когнитивни развој. Већина родитеља препознаје овај проблем и баш из тог разлога екипа Борбе провела је дан са тројицом другара, оснивача удружења Урбана шума, да бисмо открилина који начи нподстичу децу да изађу и развију блискост с природом кроз игру, друже ње, едукацију и забаву. Кишни зимски дан. Групице шарених кабаница се стискају и раштркавају, неко поскакује,чује се кикотање деце, чији су погледи заковани у неке папире.
Прилази ми 12-годишњи дечак и значајно ме испод капуљаче, са осмехом, упита: “Хоћете ли и ви са нама ушетњу? Ми смо оријентирци”, пружајући ми некакав магични свитак.
Kako наћи Урбану шуму
Спортско удружење Урбана шума организује оријентиринге, дискоголф, планинарење и тренинге кошарке. Њихови периметри су од Калемегдана до Ушћа, Церака, Медака, Бежаније, Новог Београда, Аде, а локације се само шире, као и њихово чланство. На њиховој Фејсбук страни можете пронаћи све информације и контакте
СУПА С АЗБУКОМ
Моментално се у мени пробудила радознала девојчица и ја беспоговорно крећем за њима, док ми у сусрет прилази још једна, али старија особа и врло предусретљиво, намоје питање зашто су деца тако весела и узбуђена,
објашњава:
– Весели су, пре свега, јер су напољу. На отвореном. Мозак је извентилиран. То је кључ. Било да су ливаде или шуме, бити напољу је, за почетак, довољно да се од екрана и изолације повратимо себи. Истински се ресетујемо , усагласимо с природом и макар мало обновимо. Тако смо нас тројица другара одлучила да направимо удружење, да децу изведемо напоље, а заједничко време осмислимо и максимизирамо. Сигуран сам да нисте знали да тај папир који држите у руци, после шаха, покрећевијуге као ништа друго? Е он је основ наших авантура у једном даху ми појашњава тренер Бошко Шуковић, један од оснивача Урбане шуме.
И стварно, моћна је та њихова енергија јер као да се догодила нека смена годишњих доба усред дана. Иза тмурних облака пробило се сунце. И даље је хладно, али мојим малим водичима то ништа не смета.
Гледам мапу, за мене то је гомила хијероглифа, али које ови мали дерани, чини се, бистре као супу са азбуком. У разговор се убацује господин налик Индијани Џонсу.
– У питању је оријентиринг мапа. Видите велика, збиљска потрага за благом.Ово су вам нијансе вегетације, ово је рељеф, ово су специјални објекти, ово је…настављао је господин Џоунс, а, у ствари, Милош Арсић, археолог.
На моје питање да ли деца разумеју све ово одговор добијам од риђобрадог господина с качкетом.
– Да, ова карта деци служи за навигацију по непознатом терену, да пронађу одређене тачке. Али не само то већ и да науче да доносе повољне одлуке, куда иду, како и зашто. Мапа их тера да мисле, да анализирају објашњава ми професор спорта Мргуд Пајко.
И тако сазнајем да ова три амигоса (Бошко, Милош и Мргуд) деци приређују нешто величанствено авантуру с картом, испреплетану загонеткама, атлетским и моторичким задацима, квизовима, игрицама, а све у циљу да малишане анимирају и погурају њихов свестрани развој.
И то у природи, на свежем ваздуху, они долазе свуда где има деце неправедно опкољене екранима.
Шуме, планине, крај језера, у пешчару, упијајући лепоте и откривајући деци богатство наше земље.
Посреди је авантура испреплатана загонеткама, атлетским и моторичким задацима, квизовима, игрицама, а све у циљу да малишане анимирају и погурају њихов свестрани развој
СТРУКОВНИ МАМБО-ЏАМБО
Питам их како постижу да расположење не јењава.
Није донас, до деце је, ми само нисмо били довољно кратковиди да им покваримо радост, коју они изворно поседују. Ово је школа у којој и ми учимо од њих колико и они од нас. Постоји структура, циљеви, сав тај научни и струковни мамбо џамбо, али поента је у фидбеку и нашем односу. Деца морају да се осећају афирмисано, мора да им буде пријатно и занимљиво – каже Бошко.
Њих тројица су и сами вишеструки родитељи деце школског узраста. Како кажу, осетили су се позваним да им пођу у сусрет и избаве из социјалног запећка и креативне колотечине условљене пандемијом и задали себи циљ да деца на сваком тренингу усвоје нешто корисно и да постоји учинак који годи развоју тела, ума и психе.
Док разговарам с овим својеврсним Суперменима физичке културе, посматрам децу како трче, питајући се да ли се такмиче међу собом. Такмичења има, али, према речима наших саговорника, оно је у другом плану.
Посматрајући их, пожелех и сама да сам поново дете, иако су ове активности за целу породицу, и мале и велике.
Поздрављам их и одлазим непрестано се осврћући, помало у чуду – колико радости може да донесе мало блата на чизмама и оштрина зиме, од које се румене образи, а од смеха излази пара на уста. Да још једном видим те мале шарене кабанице, покисле и блатњаве, које насмејане и безбрижне откривају нове светове, задовољна што постоје људи који надахњују нашу децу, уче их да се изнова радују, савладавају изазове и не одустају.
Аутор: Елена Стојановић
Фото: Биљана Крстајић