Настављам као да сам тек на почетку, само далеко од буке која...
ДАЈАНА ПАУНОВИЋ, ОСНИВАЧ ИСТОИМЕНЕ ФОНДАЦИЈЕ И ЧЛАНИЦА САВЕТА ЗА РОДНУ РАВНОПРАВНОСТ
Мајка која је родила троје и више деце урадила је више за ову земљу од било ког директора или функционера
Борац за равноправност полова у сваком сегменту и сфери живота основала је фондацију да би идеје, надања и жеље о бољем, емпатичнијем и равноправнијем друштву преточила у дело. Поред рада у фондацији, она је и чланица Савета за родну равноправност града Београда, као и модератор међународне конференције “Жене лидери и родна равноправност”. У разговору за Борбу Дајана Пауновић открива које су још, поред социјалне и популационе политике, активности њене фондације.
– На првом месту борба за родну равноправност. Залажемо се за достојанствен живот сваког појединца, за право да свако има могућност једнаког учествовања у политичком, економском, друштвеном и социјалном животу. Ту смо да мењамо законску регулативу уколико законски оквир није у складу, тј. интересу човека и његових права. Залажемо се за то да људи остају у овој земљи, да се овде школују, граде будућност и оснивају породице. Залажемо се за јачање инфраструктуре угрожених средина да не би долазило до миграција читавих породица у веће градове; хоћемо да оснажимо села, домаћинства, жене, мајке било да живе на селу или у граду. Женина улога треба да буде вреднована и поштована јер мајка која је родила троје и више деце урадила је више за ову земљу од било ког директора или функционера у некој фотељи – истиче саговорница Борбе.
Уз благослов патријарха Порфирија установљен је Златни орден Св. мајке Анастасије за мајке са троје и више деце
Ваша фондација установила је Орден Свете мајке Анастасије, који ће се додељивати мајкама са троје и више деце. Како сте дошли на идеју за овакву иницијативу?
– Кроз рад на терену. Демографски статистички подаци су поражавајући. Свима је јасно да нас има све мање. Питање је колико ће нас бити кроз неко време, ако нас и буде, какво друштво ћемо бити. Из тог разлога фондација је решила да оснажи и осветли мајке које су родиле и одгајају троје и више деце у духу наше православне вере и вредности које промовише наша црква. То су жене које су даровале будућност нашој земљи. Желим да их издвојим као светли пример Србије. Уз благослов Његове светости патријарха српског Порфирија, установљена је додела Златног ордена Св. мајке Анастасије, који ће постати традиција од пре- стижног националног значаја. Патријарх ће лично доделити орден мајкама 27. октобра, на славу Св. Петке. Тиме започињемо нашу борбу за жене које су живот посветиле породици и одгоју деце.
Помагали сте социјално угроженим породицама на Космету. Каква искуства и утиске носите након ових посета?
Неописива су осећања. Посету КиМ треба доживети. Сваки камен као да говори “Ово је Србија”. Доживљавали смо најлепше тренутке на Космету, од суза до смеха. Мала деца, а тако зрела, као да носе терет овог времена и ситуације на својим нејаким плећима. Људи су добри, прави домаћини, великодушни, имају осмех и наду у боље дане. Фондација и ја смо ту да увек ставимо до знања да су нам важни. Да је веза Косова и Метохије и Србије нераскидива. Космет је не само срце већ душа Србије. Хвала им што чувају нашу земљу. Што имамо чиме да се поносимо. Што чувају оно што је за наш народ свето. Они подносе највећу жртву од свих нас. Заслужују поштовање и сваку врсту помоћи.
Када причамо о положају жена у друштву, шта сматрате да је најделотворније у борби против дискриминације?
– Измена законске регулативе и изградња културе поштовања родне равноправности. Недопустиво је да жена има мања месечна примања од мушкарца за исти посао. Недопустиво је да вас не приме на посао уколико желите у некој догледној будућности да заснујете породицу, недопустиво је да вас систем који је лоше направљен, условно речено, приморава на одустајање од личних планова да не бисте остали без посла и без темеља егзистенције. Уколико желите да родите дете, недопустиво је да не будете пријављени или да, по повратку са породиљског, будете отпуштени или професионално деградирани. Закон мора да се мења и законски оквири и контролни механизми за примену закона. Жена мора да буде ефикасно заштићена, а држава мора да стоји иза закона које доноси. Родна равноправност не треба да буде само слоган, већ стварност. Није довољно донети само законе ако оставимо простор да ти закони у примени буду заобилажени и изигравани.
Колико су жене у нашој земљи свесне својих права и колико су спремне да се боре за та права?
Још нису довољно свесне и немају храбрости да се боре. Оне жене које се боре, то су млађе генерације. Долази ново време, нове генерације, савременији су, паметнији, имају све атрибуте да буду успешни људи. Не смемо изгубити веру у бога у ово зло доба, не смемо заборавити своје порекло, не смемо се стидети породице. То је темељ за даљи развој човека. Морамо да се укључимо у оснаживање жена у сваком погледу, од државе, као кровне политичке институције, преко организације, као што је моја, до породице, која је још основна ћелија сваког друштва. Фондација свакодневно ради на томе. Један од статутарних циљева јесте управо тај.
аутор МИЛИЦА ДРАШКОВИЋ
ФОТОГРАФИЈЕ: ФОНДАЦИЈА ДАЈАНЕ ПАУНОВИЋ