Друго издање Meta World фестивала савремене уметности биће одржано од 9. до...
Монтажерка Милена Предић добитница награде “Марко Глушац” за монтажу филма Чувари формуле Драгана...
Због великог интересовања три додатне пројекције филма Савршени дани Вима Вендерса на 29....
Туристичка Организација Града Сомбора организује, XIV Међународни фестивал вина и хране „Ravangrad...
Седамнаести међународни фестивал анимираног филма АНИМАНИМА 2023 одржаће се од 19. до 23. септембра у Културном центру Чачак, као интегрални део пројекта “Чачак – Престоница културе Србије 2023: Чачанска Родна”
Улаз на све програме је слободан.
На најавној конфреренцији одржаној 11. септембра 2023. у Културном центру Београда програм 17. АНИМАНИМЕ 2023 представили су: Милен Алемпијевић, програмски директор фестивала АНИМАНИМА, аутор изложбе „Стрип & Џез : Ритмови простора“; Андријана Ружић из Италије, историчарка уметности, чланица жирија Такмичарског програма за децу, која активно проучава и промовише анимацију; Милан Милосављевић, продуцент, селектор програма „Савремена српска анимација“ и Ана Недељковић, чланица жирија Главног такмичарског програма, наша позната аниматорка награђиваних филмова.
Њен први анимирани филм Rabbitland (2013), који је режирала са Николом Мајдаком, на Берлиналу награђен је Кристалним медведом и приказан је на преко сто фестивала широм света.
Њихов други заједнички филм Непутовања (2018) квалификован је за Оскара и номинован за Annie награду у Лос Анђелесу.
АНИМАНИМА ове године има 13 програмских целина које ће бити реализоване кроз 19 пројекција, уз 144 филма од чега су 3 дугометражна у ревијалном програму. Милен Алемпијевић је изјавио: „Направили смо најквалитетнију могућу селекцију.
Одабрани филмови у Главном такмичарском програму су стигли из 23 државе, од тога је 8 ваневропских филмова“, истакавши да је ово традиционално међународни фестивал анимираног филма са акцентом на европску продукцију.
АНИМАНИМА доноси обиље сјајних анимираних филмова у два такмичарска програма.
У главном такмичарском програму за фестивалски Гран при надметаће се 32 остварења из 18 земаља, а одлуку о најбољем филму и осталим наградама донеће жири у коме ће радити један од најбољих латиноамеричких аниматора Хуан Пабало Сарамела из Аргентине, наша вишеструко награђивана ауторка Ана Недељковић и Португалац Жоао Гонзалес, чији је филм „Трговци ледом“ ове године био у најужем кругу за награду Америчке академије Оскар.
Најмлађа публика гледаће у матине пројекцијама забавне и духовите филмове, а о наградама у овој конкуренцији одлучиваће жири у саставу Александар Грацер (Аустрија), Андријана Ружић (Италија) и Мате Хоресњи (Мађарска). На програму је и дугометражни програм, као и анимирани документарци.
Фестивал отвара нови филм швајцарског мајстора анимације Жоржа Швицгебела „Од једне слике… до друге“ 19. септембра у 20.15.
Како је наведено у програмској књизи, „Пастуозни потез и загасита палета боја Швицгебелов сликарски рукопис увек чине препознатљивим. Призори су у перманентном, живом, калидоскопском преображају.
Визуални наратив филма полази од Олимпије (1863) Едуара Манеа, да би се, после сукцесивне измене различитих мотива – неочекиваних, зачудних трансфигурација – окончао платном Бело и црно (1913) Феликса Валтона, и тако се остварила веза између мотивски сличних дела (лежећи женски акт) које раздваја тачно пола века.“
Поред анимираних остварења, на фестивалу ће бити приређене оригиналне изложбе:
– „Стрип и џез: Ритмови простора“ коју су приредили уметнички директор Аниманиме Милен Алемпијевић и историчарка уметности из Италије Андријана Ружић. Биће приказана дела инспирисана турбулентним животом и ванвременском музиком Чарлија Паркера, Били Холидеј, Чарлија Мингаса, Мајлса Дејвиса,… Изложба ће бити отворена у уторак 19. септембра у Ликовном салону Културног центра Чачак у 19.00, а траје до 30. септембра.
Изложба „Иза очију свет“ – Тимо Виљакаинен (Финска) која се одржава од 19.09. у 19.15 до 30.09. у Галерији у Средњем холу. Ова чудесна колекција фотографија скупљена је у књизи „Иза очију свет“ . Тимо је снимао ауторе анимираних филмова у различитим земљама, у њиховим студијима, на фестивалима, на улицама. Али, на несвакидашњи начин: замолио их је да на тренутак склопе очи. Склопљених очију на фотографијама су: Пол Буш, браћа Квеј, Пол Дрисен, Андреас Хикаде, Росто, Мајкл Дудок де Вит, Фредерик Бак, Михаела Павлатова и многи други.
Изложба Марице Кицушић „Словенска божанства“ (19.09. од 19.30 до 30.09. у Галерији у Горњем холу). Марица Кицушић (1988) учествовала је на више од 80 изложби у Србији и иностранству, а имала је и 7 самосталних изложби. Илустровала је преко 40 књига за децу.
Фото: Чачанска родна