СВЕТОЗАР ГЛИГОРИЋ ГЛИГА (1923-2012), ЈУГОСЛОВЕНСКИ ШАХОВСКИ ГЕНИЈЕ
Волим игру на 64 поља због њене борбености, неслућених комбинација, због садржаја, говорио је Глига за Борбу 1980.
Вођен шаховском паролом“Сви смо један народ”, где се не признају разлике међу људима, често је говорио да он игра против дрвених фигура, а не против људи. Светозар Глигорић Глига био је прослављени шахиста са титулом велемајстора, вишеструки првак Југославије у шаху, троструки кандидат за првака света, освајач европских првенстава и олимпијских медаља. Kао свестрана личност, био је успешан у свему чега би се дотакао. Рекреативно се бавио спортом, био је врстан новинар и спољно-политички коментатор, говорио је десет језика, написао неколико десетина књига, а у позним годинама компоновао је музику и свирао клавир.
НАЈБОЉИ ШАХИСТА ВАН СОВЈЕТСКОГ САВЕЗА
Рођен 2.фебруара 1923. у Београду, за шаховску таблу први пут седа као 11-годишњак, а како није имао новца, први шаховски комплет прави резбарећи пампуре са флаша вина. Са 13 година учествује на турниру омладинског првенства у Београду и, иако не успева да се квалификује у финале турнира који само две године касније осваја, опчињен шаховском атмосфером и мермерним столовима са фигурама постаје заљубљеник у игру на црно белој табли. У Загребу 1939. постаје национални мајстор, чиме најављује блиставу каријеру, која је трајала више деценија.
Након што млад остаје без родитеља, професор др Нико Миљанић, председник Београдског шаховског клуба, за који је Глига играо, прихвата га као сопственог сина. По избијању Другог светског рата, са Миљанићима одлази у Црну Гору и придружује се партизанима, где у току читавог рата бива лишен прилике да развија таленат и игра вољени шах. Срећом, то не успева да га спута. Након што 1947. осваја првенство Југославије и побеђује на свом првом међународном турниру у Варшави, успеси се само нижу. У периоду од 1950. до 1982. осваја 13 олимпијских медаља и 12 државних првенстава Југославије.
Титулу велемајстора добија 1951, након чега наставља да тријумфује на светском нивоу, о чему сведочи и његов статус најбољег шахисте ван Совјетског Савеза. У свету ове племените игре, поред славних победа и вештине, као и бројних највиших државних и међународних признања које добија, остаје упамћен и по Глигорићевом патенту у теорији шаховске игре.
НОВИНАР, КОМЕНТАТОР И ПИСАЦ
Шаховски велемајстор светског ранга остао је познат и по новинарској каријери, коју започиње у згради „Борбе“, у којој је и становао, чиме даје допринос оживљавању шаховске организације. Девет година касније прелази у НИН, као спољно-политички коментатор, а каријеру крунише пензионисањем, радећи за Радио Београд 1978.
Поред књиге о познатој Мардел Плата варијанти Kрајљеве индијске одбране коју објављује 2003. на енглеском језику, његове књиге “Меч столећа Спаски Фишер” и “Играм против фигура” преведене су на неколико језика и достигле су тираж од неколико стотина хиљада.
НИКАД НИЈЕ КАСНО
Након што је скоро читав животни век посветио шаху и писању о њему, његова дубока склоност према музици, коју је гајио од раног детињства, остајала је у другом плану. Са животним ставом да никад није касно, у 80. години одлучује да црнобелу таблу за мени црнобелим клавирским диркама.
Почиње да учи музичку теорију и основе клавира да би у 88.години снимио музички албум “Kако сам преживео 20. век”. Шахиста светског гласа и узор генерацијама младих шахиста ког су красиле најлепше људске особине Светозар Глигорић преминуо је 14.августа 2012. у Београду. Сахрањен је у Алеји великана на Новом гробљу у Београду, а у част неприкосновеном Глиги Светска шаховска организација установила је награду за фер плеј која носи његово име.
– Волим игру на 64 поља због њене борбености, неслућених комбинација, због њеног садржаја. Kасније сам схватио да то за мене представља још нешто више, да се напори посвећени овој игри исплате. Осим тога, љубав за шах је вероватно настала и због могућности да путујем, да видим и упознам свет. Јаки шахисти нису богаташи, али имају привилегију да виде многе делове света, много више него они што имају веће материјалне могућности. Ипак, чини ми се да шах највише волим због тога што сам у његово упознавање уложио најлепше године живота, жртвовао сам многе драгоцене тренутке. Али тако је увек: ако хоћете да ма шта вредно, ма на ком сектору живота постигнете, постићи ћете само напорима и самоодрицањима. Сада знам да је то вредело труда. Јер највише што сам пружио и земљи и себи пружио сам преко шаховских успеха, мада ми то није професија. Лично сам увек сматрао да шах треба да добије признање својеврсне уметности, да шахисти треба да се третирају као људи који имају признато уметничко занимање изјавио је Светозар Глигорић за Борбу 1980.
аутор СНЕЖАНА ЂОРЂЕВИЋ
ФОТОГРАФИЈЕ: АРХИВА БОРБЕ