НОВИ ТРЕНД У ПОЉОПРИВРЕДИ
Све већи тренд у пољопривредној производњи постају соларни панели, поготово када је у питању сточарство. Ограде које спречавају стоку да побегне и уз то производе електричну енергију већ су пронашле своје место на фармама западне Европе, пише Енергетски портал.
Док је електричним пастири ма за рад потребна струја, ове је ограде производе и тако ште де ресурсе. Тај начин је комбинација конструкције ограде и соларних панела који морају би ти монтирани вертикално или под углом, а могу се прилагодити било којој врсти терена.
Такође, продуктивност земљишта могла би се знатно повећати комбиновањем испаше оваца и производње сунчеве енергије на истом земљишту, показало је истраживање научника орегонског државног универзитета. Код соларних панела позитивно је што дају вредност у смислу производње енергије, али и доприносе добробити животиња. Стварају им хлад, а оне пију мање воде. Овакви пројекти у САД су повећани 48 одсто током протеклих деценија, а очекује се да ће се тренутни капацитет удвостручити током следећих пет година.
Истраживања су потврдила и да биљке које воле хлад могу имати боље приносе у комбинацији са соларним плочама.
Овај систем прати и систем за хлађење на соларни погон, који је погодан за фармере с малим бројем крава и без лако доступне струје за хлађење млека.
Он производи блокове леда помоћу соларне енергије. Тешки су око два килограма и долазе до средине посуде за млеко. Како се не би мешали с овом намирницом, смештени су у додатни резервоар, одржавајући ниску температуру.