Тројици астронаута из мисије ,,Аполо 11“ Нилу Армстронгу, Базу Олдрину и Мајклу...
ВОЈВОДА КОЈИ ЈЕ БИО ПОПУЛАРАН У НАРОДУ КАО РЕТКО КОЈИ ВОЈСКОВОЂА
Степа Степановић (1856-1929) лавовски труд је уложио не би ли војску и народ превео на албанско приморје и потом их на Крфу спремио за славни повратак у земљу
Наш народ имао је и других мудрих и храбрих војско вођа, али је ретко ко од њих био тако популаран у народу, као војвода Степа Степановић.
Син сељачких родитеља, војник с ретком каријером, прошао је пут од каплара до војводе. На трновитом путу, пуном изазова, Степа није постао само велики ратник већ и велики човек. Увек одан и предан свом народу.
Војвода Радомир Путник је био ауторитет, константа способности, глава; војвода Мишић је био луцидан у тре нутку, он не мисли, он не решава, он не командује, он баца паролу. Војвода Бојовић је достојан команде и њему се даје војска да је прихвати док се не нађе згодно решење. Степе Степановића нема на хоризонту: он не штрчи, он је у војсци. “Степа Степановић није војсковођа, он је војска”, рекао је о њему Синиша Кордић.
Рођен је 28. фебруара 1856. од оца Ивана Степановића и мајке Радојке (рођене Николић) у селу Кумодраж код Београда. Био је трећи син, а четврто дете по реду. Име је добио по свом деди Степану, по ком је цела његова породица названа Степановић.
– Још као мали био сам велика љутица. Када би ме мати упртила на леђа и понела на њиву, ја бих се толико драо и ударао ногама у пртачи да би ми бивале ноге све крваве од трења док бисмо на њиву сти гли причао је војвода о себи.
ХТЕО ДА УЧИ ЗА ПОПА
Степа је у детињству чувао говеда и једном приликом скоро је изгубио живот када му је стомак рогом распорио бик. Спасла га је стрина, која га је ушила иглом и концем, те брзо одвела лекару у Београд. Школу је учио у Кумодражу, код сеоског ћате, а након свршене основне школе пожелео је да иде у учитељску школу, те постане попа, али отац за то није хтео ни да чује. Уписао је гимназију која се налазила у Капетан Мишином здању. Као и сва друга сељачка деца, послуживао је код директора гимназије Ђорђа Милетића и тако се школовао. Након петог разреда гимназије, која је тада трајала шест година, Степа је ступио у Војну академију.
Учесник је Српскотурског, Бугарског, балканских ратова и Првог светског рата. Овај потоњи и за Степу је представљао највећи и најтежи испит. Био је задужен да организује мобилизацију, те да направи план распореда и концентрације српске војске. Пошто је рат почео, руководио је Другом армијом, која је била концентрисана на позицији између Аранђеловца и Младеновца. Управо је у овом рату Степа Степановић извојевао своју највећу победу, у Бици на Церу, када је, испољивши изузетну мудрост и тактику, савладао много јаче снаге аустроугарског освајача, натеравши га на повлачење преко преко Дрине у Босну. После тројне инвазије Централних сила 1915, са својом армијом успео је да савлада бугарску армију, “која је била одбачена на исток 25 километара”. Уследиће потом солунска епопеја, где прослављени војсковођа улаже лавовски труд не би ли српску војску под веома тешким околностима оскудице, болести и зиме успео да преведе на албанско приморје.
По доласку у Крф посветио се реорганизацији десетковане војске и њеној припреми за славни повратак у земљу и коначни пут победе.
КАД СЕ ВОЈВОДА НАЉУТИ
Војвода је умео да се наљути. Жестоко. Једном приликом, седећи пред зградом штаба, гле дао је како запрежним колима превозе хлеб за војску. Зауставио је кола и рекао возачу да му дода један хлеб да види какав је. Кад је пробао, згрозио се. Како и не би кад је у њему било и песка! Љут као рис, војвода је тражио да одмах дође командант интендантуре пуковник Михаило Петровић. Кад се овај јавио на рапорт, војвода је рекао:
– Зар песком храните моју храбру војску?!
Пуковник се извињавао, правдао речима да није било брашна, па је био принуђен да жито узме директно са гувна, неочишћено, са земљом и песком. После тога, никад више такав хлеб није дељен војницима.
Степа није волео велико друштво, волео је природу и шетње. Био је скроман, без великих прохтева. Кад је почео побољевати, његов зет је наваљивао на њега да се прегледа и лечи, али он то никако није хтео.
– Какав преглед! Ја сам стар и дотрајавам. Вуче ме земља - речи су војводине.
Земља га је повукла себи 27. априла 1929, у 22.30. Пред саму смрт Степа је покушао да подигне десну руку ка прозору. У соби је настао тајац, хтела се чути по следња порука великог војводе. Напрегнувши сву своју снагу и својим слабим гласом изговорио је команду: “Полазите напред!” Наредио је још својој породици да га обуче у походну униформу и одабрао ордење које ће са собом понети.
Пред крај живота позвао је супругу и предао јој два замотуљка с новцем, један за сахрану други за њу.
аутор МИЛАН БОГОЈЕВИЋ
ФОТОГРАФИЈА: АРХИВ БОРБЕ