Друго издање Meta World фестивала савремене уметности биће одржано од 9. до...
Монтажерка Милена Предић добитница награде “Марко Глушац” за монтажу филма Чувари формуле Драгана...
Због великог интересовања три додатне пројекције филма Савршени дани Вима Вендерса на 29....
Туристичка Организација Града Сомбора организује, XIV Међународни фестивал вина и хране „Ravangrad...
У сусрет 51. ФЕСТУ
Овогодишња филмска смотра доноси 113 остварења из 39 земаља
Овогодишње 51.издање Феста биће одржано под слоганом “Страст живота” од 24. фебруара до 5. марта у девет београдских биоскопских дворана. Током десет дана публика ће имати прилику да погледа 113 филмова из 39 земаља, у оквиру девет програмских целина: Гала, Гала +, Фест мастерс, Фест 51, Такмичарски програм, Фест фокус, Фест специјал, Фест класик и Фест интро. Биће уприличена и специјална пројекција прве епизоде друге сезоне серије “Тајкун” у оквиру већ традиционалне секције Фест серија.
ФРАНСОА ОЗОН НА ОТВАРАЊУ
Фест ће бити свечано отворен 24. фебруара у 19.30 у мтс Дворани најновијим остварењем француског аутора Франсоа Озона, крими-драмом “Злочин је мој”. Радња филма, заснованог на истоименом комаду Жоржа Бера и Луја Верноја из 1934, прати неталентовану и сиромашну глумицу којој се суди за убиство продуцента. Главне јунакиње играју младе наде француске кинематографије Надиа Терескиевић и Ребека Мардер, раме уз раме са славним колегама Изабел Ипер, Фабрисом Лукинијем, Денијем Буном и Андреом Дисолијеом.
Реч је о међународној премијери најновијег филма једног од најзначајнијих европских редитеља своје генерације и остварењу које ће београдска публика имати прилике да види пре француске, будући да филм улази у тамошње биоскопе тек 8. марта.
Програм на шест локација
Програм Феста одржаваће се на шест београдских локација у девет биоскопских дворана: мтс Дворани (сале 1 и 6), Дому омладине, Дворани Културног центра, Југословенској кинотеци, “Синеплексу Ушће” (сале 1 и 2) и “Синеплексу Галерија Београд” (сале 5 и 7). Цене улазница су 300, 350 и 500 динара, аз а свечано отварање и затварање по 1.000РСД. Карте се могу купити на благајнама поменутих биоскопа и онлајн преко сајта tickets.rs.
Последњи Пуришин филм на затварању
Филм “Уста пуна земље”, који је Пуриша Ђорђевић завршио само неколико недеља пре него што нас је напустио, 23.новембра прошле године, премијерно ће бити приказан на затварању Феста 5.марта у 19.30, у Сали 1 мтс Дворане.
– Пуриша је створио једно велико уметничко дело, филмску симфонију животу, његовом бесмислу у бескрају и смислу на крају. “Уста пуна земље” издвајам као највеће изненађење овогодишњег Феста – изјавио је Југослав Пантелић, уметнички директор фестивала.
Кандидати за Оскара
Седам остварења номинованих за најпрестижнију филмску награду Оскар биће премијерно приказано за домаћу публику. Филм “Тар” Тода Филда, одмах након светске премијере у Венецији, где је награђен Пехаром Волпи за најбољу глумицу (Кејт Бланчет), номинован је за Оскара у још пет категорија.
Драма “Разговори жена”, који је Сара Поли режирала према истоименој књизи Миријам Тевс о забаченој менонитској колонији у Боливији, у трци је за Оскара за најбољи филм и адаптирани сценарио. Познати енглески глумац Бил Нај први пут је номинован за Оскара за главну улогу у британском филму “Живети” редитеља Оливера Хермануса према сценарију Нобеловца Казуа Ишигура (“Остаци дана”, “Не дај ми да одем”) коме је ово, такође, прва номинација за Оскара.
Романтична драма “Царство светлости” оскаровца Сема Мендеса (“Америчка лепота”) донела је директору фотографије Роџеру Дикинсу 15.номинацију за Оскара. Главну улогу тумачи оскаровка Оливија Колман (“Миљеница”).
Један од највећих фаворита за освајање Оскара за најбољи документарни филм “Сва лепота и крвопролиће” Лоре Поитрас награђен је Златним лавом на 79.Венецијанском фестивалу, као тек други документарац овенчан највећим признањем у историји Мостре.
Легендарни пољски аутор Јежи Сколимовски (“Четири ноћи с Аном”, “Рад на црно”), добитник Златног печата Југословенске кинотеке на 37.Фесту, први пут је номинован за Оскара у конкуренцији најбољег међународног филма за “ЕО”, причу о путешествијама једног магарца са Изабел Ипер у главној улози. Филм је добио и Награду жирија у Кану.
Само на Фесту
У оквиру фестивала биће приказан романтични хорор “Кости и све” Луке Гвадањина, чиме ће наша публика једина у региону имати прилику да на великом платну погледа овоостварење, награђено за најбољу режију и младог глумца у Венецији.
Гледаоцима скрећемо пажњу и на најновија остварења угледних аутора попут Флоријана Зелера (“Син”), Валерије Бруни Тедески (“Заувек млади), Микелеа Плаћида (“Сенка Каравађа”), Паола Ђеновезеа (“Први дан мог живота”), Пјера Жалице (“Празник рада”), Волтера Хила (“Убиће те за сићу”), Дејвида Кроненберга (“Злочини будућности”), Фолкера Шлендорфа (“Спаситељ шума”),Рона Хауарда (“Тринаест живота”), Стивена Фрирса (“Изгубљени краљ”), Џејмса Ајворија (“Другачија клима”), Рашида Бушареба (“Наш брат”), Петра Пашића (“Троје”), Фатиха Акина (“Злато Рајне”), Ричарда Ера (“Алелуја”) и недавно преминулог Ким Ки Дука (“Позив од бога”).
Филмови са Кана
Добитник Гран-прија Канског фестивала “Звезде у подне” француске редитељке Клер Дени (“Живот међу звездама”, “Нека светлост уђе”), снимљен по истоименом роману Дениса Џонсона, прати романсу између америчке новинарке (Маргарет Кволи) затечене у Никарагви и мистериозног Енглеза (Џо Алвин).
Награђиван јужнокорејски аутор Чан Вук Парк (“Стари момак”, “Жеђ”, “Слушкиња”) проглашен је за најбољег редитеља 75.Кана за филм “Двострука превара”. Инспирацију је пронашао у шведском серијалу крими-романа о детективу Мартину Беку.
Филм “Брокер” Хироказу Коре Еде добио је у Кану награду екуменског жирија и награду за најбољег глумца (Канг Хо Сонг).
Јапански редитељ, који је 2018.освојио Златну палму за “Крадљивце”, открио је да ова два филма иду руку под руку јер их повезује његова заинтересованост за друштвене маргиналце.
“Осам планина” Феликса ван Гронингена и Шарлоте Вандермирш, који је у Кану освојио награду жирија, прати пријатељство двојице дечака, касније одраслих људи, кроз живот.
Редитељски дуо из Белгије, браћа Жан-Пјер и Лик Дарден, носиоци су специјалне награде поводом 75. годишњице Кана за филм “Тори и Локита”.
Двоструки освајачи Златне палме (“Дете”, “Розета”) и прегршт других канских награда, остали су верни свом стилу осуђивања друштвених неправди и у овом филму се баве младим имигрантима из Африке.
Главни такмичарски програм
У трци за главне награде фестивала ове године се налази 17остварења из 15 земаља. Два филма ових дана се надмећу и за Златног медведа, будући да су у главном програму 63. Берлинског фестивала: алегоријска прича о расној неједнакости, “Опстанак доброте” Ролфаде Хера из Аустралије, и породична драма “Тотем” Лиле Авилес из Мексика.
Србију ће представљати дипломски филм Нине Огњановић, “Овуда ће проћи пут”, о неочекиваној посети која ће из корена променити живот једног изолованог села у Србији.
У такмичарском програму су и три мањинске српске копродукције: “Трагови” Дубравке Турић, сведена и интимна прича о кризи идентитета, “Пробуди ме” Марка Шантића о животу после амнезије и “Снег и медвед” Селџен Ергуно младој медицинској сестри у изолованом завејаном турском селу.
Прослављени аутор с ових простора Милчо Манчевски (“Пре кише”, “Прашина”, “Мајке”, “Врба”), враћа се на Фест црном комедијом “Кајмак”, како сам каже “безобразном причом о богатим и сиромашним и свима нама који из петних жила покушавамо да оберемо кајмак живота”.
У конкуренцији за Београдског победника су и филмови премијерно приказани у Кану и Венецији: “Прашинари” француског аутора Матјеа Вапјеа, са Омаром Сијем у главнојулози, “Луксембург, Луксебург” Антонија Лукича из Украјине, француско-белгијско-мароканска копродукција “Проклетине плачу” Фајзала Булифе о самохраној мајци и сину тинејџеру и “Трећи светски рат” иранског редитеља Хумана Сеједија о бескућнику који ради на изградњи сценографије за филмо Хитлеру.
У такмичарском програму наћи ће се и остварења “Негде између” Александра Ханта из Русије, “Повратак у Сеул”камбоџанског редитеља Девија Шуа, немачко-аустријски “Лисица” Адријана Гоигингера, “Шољица кафе и нове ципеле” албанског аутора Гентијана Кочија, “Далиленд” Мери Харон, као и шпанско-француски фестивалски хит “Звери” Родрига Сорогојена, који је недавно узео девет награда Гоја (шпанских Оскара).
Почасни лауреати
Добитници овогодишњих почасних награда Београдски победник за изузетан допринос филмској уметности су редитељ Лордан Зафрановић, продуцент Добривоје Танасијевић ДанТана и легендарни немачки глумци са завидним интернационалним каријерама, Барбара Сукова и Удо Кир.
Фото: ФЕСТ/Промо