Scroll Top

Сведок и учесник бурног 20. века

svedok-i-uchesnik-burnog-20-veka
Сличне теме
455350671_1254062515752090_7231572401123669052_n

Хуманитарна иницијатива Фондације „Једро“, покренута са циљем прикупљања средстава за лечење дечака...

НАЈВЕЋИ СРПСКИ НОВИНАР КОЈИ ЈЕ ИНТЕРВЈУИСАО ХИТЛЕРА, ЧЕРЧИЛА, ПАШИЋА…

Људи на врховима, рекло би се, поштеђени су заблуда јер имају најбољи увид у стварност. Али и они праве грешке, штавише, када су на највишим положајима, највеће, говорио је чувени аутор Предраг Милојевић

Право је чудо преживе­ти све буре 20. века, и то још на овом тлу, а Предраг Милојевић је успео да преживи две династије, три Југославије, четири ра­та, пет режима, изда три пута по шест књига својих текстова и превода…

Предраг не само да је био све­ док многих дешавања, већ је у њима учествовао од преласка преко Албаније 1916, као 15­го­дишње момче, до невоља које су доносиле окупације и ћуди режима, рекао је о Милојевићу, између осталог, Јован Ћирилов приликом доделе награде “Браћа Карић”, која је великом новинару уручена сада већ дав­не 1998.

Овај те­кст има за циљ да подсети читаоце на вероват­но највећег српског но­винара до­ сад, који је урадио ин­ тервјуе са Хитлером, Гебелсом, Химлером,Черчилом, Пашићем, Јованови­ћем и многим другим, сада већ историјским личностима.

Предраг Милојевић је рођен 25. децембра (он и Исус Христ, како је сам знао да каже) 1901, у малом пограничном месту Рам, као једно од осморо деце. Како се још сазнаје, свако од осморо браће рођено је у различитим местима. Породица Миливоје­вић се 1909. трајно настањује у Београду, где Предраг креће у основну школу.

Био је трећи разред када је из­ био Први балкански рат. Школе су биле затворене и претворене у болнице, а ђаци су долазили и помагали болничаркама. Када су се школе поново отвориле, избио је Други балкански рат. Тако да је Предраг завршио основну школу са свега три године школовања и док му је, како је говорио, буквар и даље био у торби.

Хитлер је био љубазан и оставио је на мене пријатан утисак… Али ја сам интервју са вођом мале и потце­њене странке завршио упозорењем да је реч о човеку опасних намера, причао је Милојевић

У другом Гимназије, почиње Први светски рад и школе су опет затворене. Предраг бива и рањен јер га је погодио аустри­јски шрапнел док се играо упркос забранама.

Тек по окончању рата, образовање наставља на курсевима и успева за годину да положи три разреда. Гимназију успешно завршава и почиње да студира филозофију ко дчувеног професора Бране Петронијеви­ћа, који га је узео за хонорарног асистента.

Међутим, Предрага Милојевића судбина одводи на другу страну, постаје репортер Политике са 19 година. Из Не­мачке ће радити као дописник и тамо ће упознати супругу, ћерку богатог берлинског архитекте.

У историји је много шта испа­ло обратно од онога што се оче­кивало. Људи на врховима, рекло би се, поштеђени су су заблуда јер имају најбољи увид у ствар­ност. Али и они праве грешке, штавише, када су на највишим положајима, највеће ­ говориоје Миливојевић.

А о тим људима на највишим положајима Миливојевић је оста­вио интересантна сведочанства и исто тако интересантне погледе на неке од најзначајних догађаја 20. века.

Николу Пашића је видео као не­кога ко није умео благовремено да се одрекне власти, што га је из власти и отерало, а наро­чито мишљење није имао ни о Ен­глезима и Черчилу.

Ништа се данас тако често не упо­требљава и тако лако злоупотре­бљава као народ. И нас Србе, фанатич­ но клицање“ Боље рат него пакт”, па­рола коју је подметнуо Винстон Черчил, коштала је више од ми­лион глава­писао је Милојевић. На једном скупу на питање о утиску који је на њега оставио Хитлер, тада већ 95­годишњи Милојевић одговорио је речима: “Хитлер је био љубазан и оста­вио је на мене пријатан утисак…” Уследиле су бурне реакције како то говори о човеку који је изазвао светски рат и нестајање милиона људи, али је Милојевић прибра­но додао: – Господо, питали сте ме за први утисак, а ја сам интервју са вођом мале и потцењене странке завр­шио упозорењем да је реч о човеку опасних намера. Шест година касније најурен сам из Немачке под претњом смрти.

Други светски рат Милојевић је провео у Београду, а интервју са Фирером успео је да искори­сти да спасе брата из логора на Бањици, који је допао у гестапо­вске руке.

После завршетка рата, када су започети процеси суђења наци­стичким злочинцима, Мило­јевић је добио прилику да ин­тервјуише неколико највећих злочинаца.

– Према Гетеу, у човеку су две душе: једна га прави све­човеком, а друга нечовеком, у једној је Фауст, а у другој Мефисто. Али када је човек једно, а када друго? То човек никад не зна. И где је граница између једног и другог? То се још мање зна. А историја има примера када је човек и једно и друго. У Франкфурту на оп­туженичким клупама нашло се 22 руководиоца концен­трационих логора у Аушви­цу, који су се у том положају повремено смењивали. То су били тада већ постарији људи – записао је, између осталог, Милојевић.

Предраг Милојевић је доби­тник Награде за животно дело Удружења новинара Србије, Октобарске награде Београ­да, носилац је Ордена Светог Саве, Ордена југословенске круне…

Преминуо је 12. сеп­тембра 1999, после још једног преживљеног бомбардовања Београда. Милионски фонд оставио је на управу колега­ ма из Политике, као наслеђе будућим талентованим нови­нарима.

аутор МИЛАН БОГОЈЕВИЋ

Додај коментар: