Друго издање Meta World фестивала савремене уметности биће одржано од 9. до...
Играчи и кореографи морају бити као деца, стално заинтригирани и изазвани новим...
Балет ме је научио ме је да владам сценом, собом, да осетим...
Радош Бајић, глумац, сценариста и редитељ.
БРАНКО ЋАЛОВИЋ, ДИРЕКТОР УМЕТНИЧКЕ ГАЛЕРИЈЕ „НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ”
С обзиром на допринос великана нашој култури, никада није превише пажње, али морамо бити обазриви да не пређемо границу доброг укуса када се ради о популарним садржајима
Слика културе у Чачку је шаролика. На моменте динамична, на моменте статична. У једном тренутку чују се примедбе да се ништа не дешава, а већ у другом критике зашто има толико програма који се преклапају да заинтересовани не могу да их испрате! Различити су погледи, исто колико и потребе у домену културне понуде. Рекао бих да је тако и у осталим деловима Србије, осим у Београду и Новом Саду, у којима су могућности, понуде и доступност знатно веће, започиње разговор за Борбу Бранко Ћаловић, директор Уметничке галерије “Надежда Петровић” из Чачка, специфичне и препознатљиве установе културе, уједно и једне од најстаријих ван Београда.

На челу сте галерије посвећене једној од наших најпознатијих сликарки Надежди Петровић. Да ли сматрате да се посвећује довољно пажње великанима из области уметности с наших простора?
– Постоји доста меморијалних музеја, установа и манифестација које баштине дела и основани су у спомен великана српске уметности, негујући културу сећања на те уметнике и њихово дело. Међутим, то што носите име неке важне личности из света уметности није довољно. Потребно је континуирано радити на пољу истраживања, позиционирања и редефинисања места одређене личности и сталне афирмације и подсећања на њихово дело. Увек се мора водити рачуна да се то ради у духу времена у ком живите и тражити оно што је есенцијално у њиховом стваралаштву и доприносу култури и што се и данас може везати за наша стремљења односно “ново читање”. Сматрам да с обзиром на њихов допринос нашој култури, никада није превише пажње, али се мора
бити обазрив да се, када се ради о популарним садржајима, не пређе граница доброг укуса.

Kоји су планови када су у питању изложбе у галерији за ову годину?
– Галерију очекује најважнији посао, оно због чега смо и основани. Реализација Меморијала Надежде Петровић, 31. по реду изложбе савремене уметности, као пресека текуће праксе и продукције ликовне односно визуелне уметности, посвећене Надежди Петровић. Надам се да ће овогодишње издање донети неке нове аспекте и искораке на пољу савремене визуелне сцене. Планиране су и традиционална изложба “Млади”, изложба Милене Чубраковић, изложба Адама Пантића, као и изложба регионалног програма “Препознавање”, пројекта који доноси кустоске и уметничке праксе ван главних уметничких центара. Ту је и врло важна издавачка делатност, с неколико публикација, како стручних, популарних тако и едиција за најмлађе.

Одлучено је да ће прва национална престоница културе 2023. бити управо Чачак. Kолики је допринос Галерије “Надежда Петровић” овом великом достигнућу?
– Бићу крајње нескроман. Сматрам да је допринос Уметничке галерије “Надежда Петровић” да град Чачак понесеову важну титулу изузетно значајан. Гале рија је својим радом у претход них 60 година, колико постоји постала важно место савреме не уметности у региону, што је препознато и на националном плану, посебно кроз Меморијал Надежде Петровић, као једне од најзначајнијих манифестаци ја ликовне, односно визуелне, уметности код нас, а чињени ца да смо први понели титулу престонице културе Србије заправо је истакла сва досада шња залагања, успехе и креа тивност. То је велико признање генерацијама свих културних посленика овог града. Остаје да прионемо на посао и потрудимо се да будућим носиоцима ове титуле послужимо као пример добре праксе.

Шта бисте издвојили као највећи успех у току свог досадашњег директората?
– Релативно кратко сам на овом месту, нешто више од две године, а то се поклопило с периодом у ком живимо у ванредним околностима. Ипак, за ово време догодиле су се и неке изузетне ствари. Значај у популаризацији савремене уметности и интересовање које је побудио јубиларни 30. Меморијал Надежде Петровић најбоље илуструју бројне награде стручне јавности. Изложба приређена у част 60. годишњице рада галерије, реализована у сарадњи са Етнографским музејом, премијерни је приказ етнографских предмета Надежде Петровић; наш пројекат обележавања јубилеја 150 година од рођења Надежде Петровић ушао је у програм Унеска за обележавање годишњица значајних личности, што је прилика да целом свету, односно, свим чланицама ове организације за уметност и културу, представимо дело Надежде Петровић и њен активизам.
Два јубилеја – 60 година галерије и век Борбе
Једино квалитет опстаје! Морамо се трудити да нађемо посебности и да одржавамо и стално унапређујемо квали тет нашег рада, услуга и културне понуде. Останите чувари српске културе, симбол вредности и лепе речи – поручује Бранко Ћаловић.
аутор ИВАНА ЗОРКИЋ
ФОТОГРАФИЈЕ: УМЕТНИЧКА ГАЛЕРИЈА “НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ”