Scroll Top

Уроните у тајне космоса

uronite-u-tajne-kosmosa
Сличне теме
Borba 7
Неискоришћена венчаница, нераспаковани поклон, кључеви заједничког стана и још много срцепарајућих детаља…

Свемирски музеј у Новом Саду, први овог типа у региону

Главна инспирација за отварање музеја била је жеља да се створи простор у којем ће посетиоци имати прилику да истражеж мистерије универзума и да се осећају као да су део узбудљивих свемирских авантура

Нови Сад већ дуго није само град културе већ и епицентар изненађујућих иновација, а доказ томе је и Свемирски музеј, први технички музеј у овом граду, који је почео с радом 1. децембра прошле године. Као јединствена институција, смештена унутар импозантних зидина Петроварадинске тврђаве, музеј представља монументално дело које спаја дубоку фасцинацију свемиром и иновативни приступ музејском искуству.

Аутентични амбијент

Кроз јединствену комбинацију научних чињеница, интерактивних експоната и едукативних програма, Свемирски музеј постао је центар за све оне који желе да продру дубље у космос и открију његове чаролије. Главна инспирација за отварање музеја била је жеља да се створи простор у којем ће посетиоци имати прилику да истраже тајне универзума и осећају се као да су део узбудљивих свемирских авантура.

Михајло Ерор

– Идеја за настанак музеја настала је из жеље да се споје наука, едукација и забава на једном месту да бисмо код посетилаца подстакли радозналост и одушевљење свемиром – каже за Борбу Михајло Ерор, представник Свемирског музеја. Чим закорачите у музеј, дочекаће вас аутентичан амбијент. Гвоздене греде и камени зидови спајају се с модерним стакленим панелима и осветљењем, стварајући јединствен спој монументалног и модерног. Сваки кутак овог музеја пажљиво је осмишљен да би посетиоцима пружио визуелно задовољство, нудећи им не само научно путовање кроз свемир, већ и естетски доживљај. Посебан акценат стављен је на сценографију.

– Спајање рустичног амбијента Петроварадинске тврђаве са софистицираним садржајем посвећеним свемиру била је изазовна, али изузетно занимљива мисија. Коришћењем иновативних сценографских техника и пажљивим планирањем простора, успели смо да створимо хармоничну атмосферу, која истовремено одише историјским шармом тврђаве и футуристичким духом свемира – објашњава Ерор.

 

Сусрет науке и уметности

Од поставки које оживљавају историју астронаутике до интерактивних инсталација које позивају на истраживање, Свемирски музеј постаје место на ком се сусрећу наука и уметност, а из управе музеја открили су нам на који начин су посетиоцима омогућили аутентичан доживљај.

– Кључни елементи сценографије које смо користили у музеју пажљиво су осмишљени да бисмо посетиоцима омогућили да потпуно уроне у свемирску атмосферу. Кроз јединствене реплике свемирских летелица, статичне и интерактивне експонате, створили смо простор где се посетиоци осећају као да су део свемирске авантуре – објашњава Михајло Ерор. Ракете, телескопи, сателити, модерна астронаутска одела и мултимедијални садржај само су део онога што нуди први свемирски музеј у региону. Поред поставке музејских експоната који представљају историјска достигнућа, како на националном, тако и на међународном нивоу, посетиоци су у прилици да виде и доживе интерактивни садржај, аудио-визуелне ефекте, учествују у радионицама, практичним демонстрацијама и другим садржајима повезаним с астрономијом, свемирским инжењерингом и истраживањима далеког свемира.

– Свемирски музеј посетиоцима пружа широк спектар искустава и активности. Од статичних изложби и аудио-визуелних презентација до радионица, предавања и симулација, музеј нуди могућност да се посетиоци дубље упусте у тајанствени свет свемира. Такође, организујемо и посебне догађаје попут пројекција филмова о свемиру и астрономији, као и специјалних програма за школске групе и организоване посете – истиче Ерор.

Планетаријум и Клуб тунел

Музеј је подељен на два дела. Планетаријум, смештен унутар старих катакомби Петроврадинске тврђаве, обухвата интерактивне изложбе и пројекције филмова и предавања о свемиру. Клуб тунел, с друге стране, представља део музеја у ком посетиоци могу доживети симулацију боравка унутар свемирског брода, послати поруку у свемир или упознати се с тим како космонаути користе вештачку интелигенцију приликом решавања проблема.

– Планетаријум представља срце музеја у ком посетиоци могу уживати у пројекцијама филмова и предавања о свемиру и астрономији и пружа јединствено искуство гледања звезданог неба и учења о космосу унутар импресивне куполе. Други део Клуб тунел представља командни центар нашег свемирског брода на Петроварадинској тврђави, где посетиоци могу суочавати се с изазовима космичког путовања, а уз помоћ аудио-видео специјалних ефеката могу истраживати удаљене планете – наводи наш саговорник.

Интерактивни садржаји, разни специјални ефекти и практичне демонстрације су неизоставни део музејског искуства. Посетиоци могу да учествују у виртуелним путовањима кроз Сунчев систем, тестирају мини-сателите и учествују у специјалним догађајима попут ноћи посвећених посматрању звезда или квизова.

Аерокосмичке радионице

Програми у оквиру музеја прилагођени су свим узрастима, организују се и различите радионице, чинећи сваки тренутак проведен у музеју прилику за учењем, истраживањем и откривањем чуда свемира.

– Музеј организује аерокосмичке радионице за децу и младе, фокусиране на свемирски инжењеринг. Програми укључују израду ракета и минијатурних сателита, учење вештачке интелигенције и роботике. Ове радионице су осмишљене да прилагоде занимљив начин учења различитим узрастима посетилаца и инспиришу их да прошире спектар знања – објашњава Михајло Ерор.

Због великог интересовања за садржаје Свемирског музеја, неопходна је резервација, а њихов иновативан сајт www.svemirskimuzej.net  пружа вам и ту могућност. Планови за даљи рад музеја, пре свега, фокусирани су на разноврсности програма, садржаја и догађаја на националном и интернационалном нивоу.

– Планови музеја до краја године обухватају даље проширење понуде програма и садржаја, као и организацију специјалних догађаја и манифестација посвећених свемиру. У плану је и сарадња с локалним и интернационалним партнерима да бисмо унапредили нашу понуду и омогућили посетиоцима још богатије искуство – закључује Михајло Ерор.


Поруке послате у свемир

Планина на Венери

Мало ко зна тајне свемира, а на овој локацији не само да се можете упознати с неистраженим простором већ имате прилику и да пошаљете поруке у свемир.

– Поруке које смо послали у свемир представљају наш начин да повежемо људе широм света. Посетиоци су имали прилику да напишу поруке које су затим путовале кроз свемир, ширећи љубав према знању и истраживању. То је био магичан тренутак који је инспирисао многе да сањају о свемирским авантурама – наводи Михајло Ерор испред Свемирског музеја.


Фото: Свемирски музеј

Додај коментар: