Међународни београдски сајам књига 19-27. 10.
Учествоваће ће преко 400 директних излагача из земље и иностранства, а као страни гости најављени су Тони Парсонс, Наташа Рогеља и Давид Унгер
Књижевна манифестација од највећег угледа у овом делу Европе – Међународни београдски сајам књига, ове године биће организован под слоганом ,,Реч је слободна”, уз учешће више од 400 директних излагача из земље и иностранства на Београдском сајму. Током девет дана, од 19. до 27. октобра, читаоци ће моћи, по сајамским ценама, да обнове библиотеке најновијим насловима домаћих и иностраних издавачких кућа, али и увек актуелним класицима српске и светске књижевности или антикварним књигама.
Основни излагачки концепт Београдског сајма књига остао је непромењен – базира се на представљању савремене домаће и светске издавачке продукције књижевној публици и широј јавности.
Почасни гост овогодишњег издања је Република Куба. У централном делу Хале 2 Куба ће представити своју традицију и културну разноврсност: дела научника, писаца, песника и уметника. На 67. Сајму књига представиће се и Белорусија, БиХ (Република Српска), Грчка Италија, Иран, Конго, Мароко, Немачка, Румунија, Русија, Тунис, Турска, Украјина, Хрватска и Црна Гора.
Биће организовано и на десетине трибинских програма, у чијем фокусу су различите теме. Трибине су посвећене домаћој и страној поезији и прози, превођењу, критичарској и теоријској мисли, издаваштву, новим форматима књига, пиратерији у дигиталном окружењу…
Организотори су најавили више од 20 сусрета с писцима из региона и света, а као прве госте открили су Тонија Парсонса (Велика Британија), Наташу Рогељу (Словенија) и Давида Унгера (Гватемала, САД). У Сали ,,Васко Попа“ програм ће бити посећен поезији, а назван је ,,Песме сунца“, по књизи Јована Дучића, од чијег се рођења навршило 150 година. Биће речи о различитим темама од препева наше поезије у иностранству и стране поезије код нас, до питања о друштвеном ангажману поезије данас.
Још један јубилеј посвећен је програмској целини ,,Сумњиво лице“, поводом 160 година од рођења Бранислава Нушића. Једна од тема из ове селекције биће проблематизовање неке врсте сумњивог лица данашњице, односно приче о (зло)употреби вештачке интелигенције у превођењу; разговараће се и о новим форматима књига, о књижевној критици на интернету и о статусу поеме као песничке врсте данас.
Програмска целина ,,Атлас описан небом“ носи назив по роману преминулог писца и академика Горана Петровића. Један од програма биће посвећен управо његовом делу, а представиће се и наши писци и гости сајма из иностранства.
Програмска целина ,,Хиљаду зашто“, посвећена књижевности за децу и младе, понудиће најмлађим посетиоцима у сали ,,Јован Јовановић Змај“ својеврсне радионице у којима ће их наши најцењенији писци за децу упућивати у то како да напишу песму или причу.
Традиционални школски дан, намењен организованим посетама ученика, наставника, школских библиотекара, студената и професора, биће у четвртак 24. октобра, а дани за породичну посету су понедељак и уторак 21. и 22. октобар. Тада ће бити омогућено да цела породица с једном купљеном породичном улазницом посети манифестацију.
У оквиру овогодишњег сајма књига традиционално ће бити додељене награде и оцењена годишња издавачка продукција у различитим категоријама.
У истом термину на Београдском сајму ће се одржати и 53. Сајам образовања и наставних средстава.
Екипа Борбе
Фото: Промо