
Лист БОРБА је први пут изашао у Загребу далеке 1922. године, а од 1944. ратне године је у згради на Тргу Николе Пашића у Београду. Борба је колевка журнализма некада у СФРЈ, а данас у Србији.
Кућа „Борба“ покренула је на десетине штампаних издања
- Од „Кекеца“ до једног данас од најтиражнијих дневних новина у Србији, „Вечерње Новости“.
- Прва Борбина беба , од 14. јула 1952. године је део Борбине куће и носи име СПОРТ, који је деценијама био једини спортски дневник у Југославији.
- Борба је покретач „Атељеа 212“, где су се представе играле у сали за одржавање састанака у приземљу зграде, која је преко дана служила за састанке, а увече за позорницу у коју је могло да стане тачно 212 столица.
- Група новинара је у згради Борбе 1970. године покренула радио станицу „Студио Б“.
За Борбу су писали и извештавали многи: Добрица Ћосић, Милош Црњански, Иво Андрић (у чијим је сабраним делима највише текстова објављено најпре у Борби), а затим и : Слободан Глумац, Богдан Тирнанић, Бранко В. Радичевић, Слободан Селенић, као и многи други.
БОРБА са пуним веком постојања иза себе, од настанка па до данас, представља стуб културе и колевку југословенског и српског журнализма. Иако је 2009. престала са радом, 11 година касније поново је покренута, али као часопис.
БОРБА је данас месечник који излази сваког 19. у месецу на ћирилици, као подршка ћириличном писму и бави се искључиво темама из области културе, традиције, уметности, образовања, екологије, туризма…
Пут до грађана проналази дистрибуцијом часописа културним центрима, позориштима, музејима, библиотекама и другим културним институцијама широм Србије, а како би што већи број читалаца имао прилику да дође до свог примерка, који је бесплатан, чланови редакције, коју чине млади студенти са различитих београдских факулета, сваког месеца посећују градове Србије, где се врши специфична подела – од руке до руке.
За нешто више од две године постојања, часопис БОРБА стигао је до преко 400.000 задовољних читалаца. Поред штампаног издања, БОРБА је доступна и онлајн, где се поред свих текстова из штампаног броја, свакодневно могу пратити и друге важне културне вести.
Након 11 година, од када је престао да излази дневни лист БОРБА, поново је покренут часопис БОРБА.
На Тргу Николе Пашића, испред зграде „Борбе“, врши се специфична подела нашим грађанима, уз помоћ чланица КУД „Шумадија 05“, а током трајања пандемије наш часопис је стизао и до Ковид болница.
Часопис стиже и до Јужне покрајине, и то до радија Косовска Митровица.
БОРБА данас има архиву која садржи непроцењиво богатство текстова, сведочанстава и фотографија целе једне епохе, почев од првих примерака: Борбе, Времена, Политике, Спорта , Наде, Економске политике, Новости и многих других који се свакодневно и даље обрађују и чувају у архиви Борба.
Фотодокументација Борбе је и данас најкомлетнија и најопремљенија са преко 200.000 фотографија.
У оквиру новинске документације налази се и библиотека, која у свом фонду има преко тридесет хиљада наслова.
Посао који радите пре свега морате да волите, а уједно и да чврсто верујете у све то што радите. За Борбу пишу искључиво студенти, са више београдских факултета, млади и неафирмисани људи и новинари. Ми верујемо у њих.
…Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adi pisicing elit sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Class aptent taciti socios ad litora torquent. Duis sed odio amet mauris. Morbi ipsum velit!
Наш тим чине млади и талентовани новинари са високим стандардима и етичким кодексом. Њихова преданост истини и њихова жеља да информишу јавност чине их веома цењеним у свету новинарства. Оне раде свој посао са страшћу и поштовањем према читаоцима, што гарантује квалитетне и релевантне информације.
Током деценија, овај часопис је преносио важне и значајне информације, допринео развоју јавног мњења и подстакао дебате о кључним друштвеним и политичким темама. Његове заслуге у области новинарства и ширењу образовања и знања неће бити заборављене и остаће као трајни допринос друштву.