Пуних 30 година ова емисија је свакодневно на програму РТС и има...
Колико пута сте прошетали улицама главног града, не размишљајући какве све тајне...
Основни циљеви друштва су очување богате културне баштине и сарадња и пријатељство...
Пријатељ куће Борба, професор Мирослав Аритоновић, приликом данашње посете, донирао ново издање...
ТРАДИЦИЈА ЖЕНСКИХ ХУМАНИТАРНИХ УДРУЖЕЊА И ПРЕДУЗЕТНИЦА У СМЕДЕРЕВУ
Прво женско удружење које о томе сведочи јесте Јеврејско женско друштво, основано 1874. са циљем да свој рад усмери на хуманитарно, културно и здравствено поље
34 удружења жена у Смедереву
У фоајеу Концертне сале Центра за културу Смедерево одржана је 25. јануара 32. смотра Славски колач, чије су учеснице биле чланице Удружења жена са територије града Смедерева. Изложени славски колачи, као дела племенитог умећа, својом лепотом указали су на везу између стваралачке снаге, чувања православне и народне традиције, духа љубави, слоге и саборности и надахнутог односа према културној и духовној баштини српског народа, у ком крсна слава има своје посебно место као трајна особеност. Славски колач у православном свету симболише Исуса Христоса, који у хришћанској религији представља “хлеб живота”.
БЕОГРАЂАНКЕ ПРАТИЛЕ
На изложби је било представљено 28 славских колача, прављених по старој рецептури, која подразумава вода, со, брашно и квасац. Сваки од изложених колача имао је своју симболику и украсе, пре свега, пет поскурника, ружа, крст и грожђе.
Ова смотра, која се сваке године одржава у граду Смедереву и привлачи пажњу великог броја људи, ове го дине је због епидемиолошке ситуације имала симболички карактер, док су све жене из удружења добијале захвалницу као мали знак пажње на учествовању.
Иначе, Смедерево се може подичити, како женским предузетништвом тако и традицијом женских удружења, која су деценијама б ри н ул а о к улт урном наслеђу овог краја. П рв о же нско уд руж ењ е које о томе сведочи јесте Јеврејско женско друштво, основано 1874. са циљем да свој рад усмере на хуманитарно, културно и здравствено поље. Под руководством Томи Азриел, жене су редовно посећивале болесне, породиље и обезбеђивале помоћ сиромашним девојкама. По угледу на наведено друштво жена, основано је и Београдско женско друштво. Главна активност друштва жена била је хуманитарног карактера, посебно усмерена на помоћ сиромашнима и болеснима. Убрзо након оснивања ових удружења жена, формирају се и нека нова која су такође имала примарно хуманитарни карактер, а онда и идеју очувања традиције, као што је Коло српских сестара, Материнско удружење жена, Удружење Српска мајка.

ПОДРШКА ГРАДА Град значајно подржава пројекте усмерене као оснаживању удружења, док локална самоуправа обезбеђује и подршку у виду промоције производа за свако удружење жена посебно у центру града, где свако од њих има простор у виду кућица за продају домаће радиности, што им омогућава и додатну финансијску сатисфакцију. Значајно је истаћи да се организују и бројне манифестације које омогућавају да жене из удружења дају свој допринос, као што је манифестација Славски колач, која има такмичарски дух, Смедеревска јесен, која омогућава изложбу старих знаменитости, рукотворина и домаћих производа, Сајам цвећа, меда, зимнице и вина, који траје месец дана и омогућава дружење и упознавање са удружењима широм Србије.
НАУЧНИЦЕ, ДОМАЋИЦЕ…
На територији града Смедерева активно функционише 34 удружења жена, од чега су 23 регистрована удружења са значајном подршком, коју им обезбеђује Градска управа. Циљ постојања удружења свих жена на нивоу локалне самоуправе је едукација, размена информација, унапређење положаја жена, првенствено у руралним срединама, као и унапређење пољопривредне производње. Чланице су од 20 до 80 и више година, у самом удружењу жене су различитих профила образо вања – од оних са завршеном средњом школом до факултетски образованих. Мотив свих чланица у удружењу је дружење, промоција културе, историје, традиције и свих знаменитости Смедерева, такође учествовање у свим хуманитарним акцијама подршке угроженим категоријама људи.
Према речима координатора удружења жена Милене Јовановић, циљ за будућност је да се свим удружењима, како градским тако и сеоским, омогући да се даље развијају, да се и остала удружења региструју да би могла да користе средства која долазе из буџета града, затим да се повећа број чланица сваког удружења, да се мотивишу младе девојке да се укључе у рад јер само на тај начин може да се допринесе очувању традиције и културе града који то свакако и поседује.
аутор КРИСТИНА АНТИЋ