У препуној сали Коларчеве Задужбине у Београду, синоћ је представљена књига „Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку“ аутора проф. Драгослава Ћетковића у издању Обележја плус и Фондације Браћа Карић а у присуству Његовог Преосвештенства Епископа новобрдског г. Илариона, викара Патријарха српског г. Порфирија, многобројних угледних званица, представника српских културних и јавних институција, представника медија и знаменитих грађана Косова и Метохије
У уводном обраћању присутним гостима, епископ новобрдски г. Иларион је истакао да му је указана част и дат благослов да буде присутан у име патријарха Порфирија као и епископа рашко – призренског г. Теодосија. Он је поручио да су Косово и Метохија света српска земља која је кроз векове ропства била чувар косовског завета, те да ова књига представља знамените грађане, односно чуваре косовско-метохијског завета.
Поред Владике Илариона у културном програму представљања историјске књиге „Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку“ говорили су: Академик Славенко Терзић, проф. др Живко Кулић, проф. Петар Јакшић, проф. др Миливоје Павловић и аутор књиге, проф. Драгослав Ћетковић који се осврнуо на свој вишедеценијски изванредан рад у култури и време у којем је живео на Косову и Метохији.
„Током протеклих неколико година колико су трајале припреме овог епохалног књижевног издања које ће тек оплеменити српске културне институције и многе домове, путовао сам Косовом и Метохијом, упознавао наш народ и бележио њихове податке које сам затим обрађивао и уносио у ово значајно издање. Данас се у књизи налази више стотина биографија којих нема на интернету, а које су свакако од огромног значаја за српску историју, културу, етнографију, новинарство и истраживачки рад. Наша мисија је испуњена. Срби са Косова и Метохије су сачувани од заборава за вјек и вјекова.“ Изјавио је Никола Радановић уредник издања и аутор културно-уметничког програма у Коларчевој Задужбини.
У уметничком делу програма, наступили су истакнути српски уметници: Невена Чиплак – Лазаревић, интерпретатор српских традиционалних песама и солисти на кавалу Душан Ђукић, Алекса Радоњић и Милан Дуцић, затим Алекса Недељковић кантаутор и појац православне духовне музике. Право изненађење је уследило када је Павлина Радовановић, најмлађа Српкиња са Косова и Метохије чија се биографија такође налази у овом лексикону, дирљивим говором захвалила аутору и уреднику на указаној части, потом отпевавши песму „Ораховцу, башто рајска“ којом је пробудила најдубље емоције код свих посетилаца.
Песма и дух Косова и Метохије су одржали српски народ кроз векове, а уметници у програму су још једном потврдили колико је важно да се о Косову и Метохији пева и када се плаче. Водитељ програма била је Јасмина Стоиљковић, првакиња српске драме у Народном Позоришту у Приштини са седиштем у Грачаници.
Универзитетски професор Миливоје Павловић је изразио да ће бити настављен значајан посао на очувању имена и дела многих људи који нису могли ући у књигу „Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку“, где се ниједно име није нашло незаслужено.
Тако су поред знаменитих грађана Косова и Метохије, сврстани и црквени великодостојници, академици, професори, учитељи, лекари, инжењери, привредници, књижевници, културни и спортски ствараоци и сви они који су својим резултатима и делатношћу обележили време.
Фото: Приватна архива