Scroll Top

Влашка магија у шпанском оку

vlashka-magija-u-shpanskom-oku
Сличне теме

ИЗЛОЖБА “МУМА ПАДУРИ” У ГАЛЕРИЈИ ИНСТИТУТА “СЕРВАНТЕС”

Магија, спиритуалност и легенде влашког народа на фотографијама награђиваног Ђоана Алвада биће пред публиком до 16. маја

Ба­зи­ран на гео­гра­ф­ској обла­сти Ку­че­ва и Мај­да­н­пе­ка, “Му­ма Паду­ри” је сво­је­вр­стан фо­то ­есеј о Вла­си­ма, њи­хо­вој ку­л­ту­ри и исто­ри­ји, усред­сре­ђен на ма­ги­ј­ска ве­рова­ња и обре­де, као и на ку­лт мртвих. Изло­жба пу­бли­ку во­ди на не­сва­ки­да­шње пу­то­ва­ње кроз шу­ме и пе­ј­за­же ко­је су ве­ко­вима на­се­ља­ва­ли ва­м­пи­ри, зма­је­ви или ви­ле… са све­при­су­т­ном фигу­ром Му­ма Па­ду­ри: шу­м­ском ма­ј­ком,за­шти­т­ни­цом при­ро­де и же­ном ко­ја се мо­же пре­тво­ри­ти у би­ло ко­ју жи­во­ти­њу и ство­рити би­ло где на вла­шкој те­ри­тори­ји, а ко­ја и дан ­да­нас жи­ви у усме­ној тра­ди­ци­ји на де­се­ти­не Вла­ха ко­ји твр­де да су је ви­де­ли. Фо­то­графЂоан Ал­ва­до кра­јем 2019. бо­ра­вио је у исто­ч­ној Ср­бији, а про­је­кат “Му­ма Па­ду­ри” на­стао је као ре­зу­л­тат уме­тни­ч­ке ре­зи­де­н­ци­је у окви­ру про­гра­ма мо­би­л­нос­ти класте­ра EU­N­IC Ср­би­ја.

О УМЕТНИКУ
Ђоан Алвадо (Алтеа, 1979) фотограф је који од 2005. живи у Барселони. Његов рад је усмерен на дугорочне пројекте са антрополошким фокусом на природу и њену везу са човековом вером кроз различите слојеве историје. Његова дела, излагана у галеријама и на фестивалима у више земаља, налазе се у приватним и јавним колекцијама. Неке од његових фотографија објављене су у различитим медијима, као што су Њузвик, CNN, Вашингтон пост, Гардијан, Шпигел, Паис и други.

За ме­не је ма­ги­ја са­мо део јед­не ве­ће при­че, то је јед­на од мно­гих пред­ста­ва не­по­зна­тог. Од на­ј­ра­ни­јих пе­рио­да истори­је љу­ди су се суо­ча­ва­ли са ства­ри­ма ко­је ни­је би­ло мо­гуће ра­цио­на­ли­зо­ва­ти са зна­њем дос­ту­п­ним у то вре­ме ни­ти обја­сни­ти с на­ших пет чу­ла. Ка­ко обја­сни­ти не­што што је изван сва­ке мо­гу­ће ра­цио­на­лиза­ци­је­­­ пи­та се Ал­ва­до.

Сви ра­до­ви, ко­је ће бео­гра­дска пу­бли­ка мо­ћи пре­ми­је­р­но да ви­ди у га­ле­ри­ји Ин­сти­ту­та “Се­р­ван­тес”, на­ста­ли су то­ком но­ве­м­бра и де­це­м­бра 2019. у вла­шким се­ли­ма у обла­сти­ма Ку­че­ва и Ма­ј­да­н­пе­ка.

Био сам у мо­гу­ћ­нос­ти да ра­дим ре­ла­ти­в­но бр­зо јер сам са­ра­ђи­вао са ло­кал­ним ан­тропо­ло­гом ко­ји је спе­ци­ја­ли­зо­ван за вла­шку ма­ги­ју, та­ко да ми је би­ло при­ли­ч­но дос­ту­п­но мно­го ло­ка­ци­ја, ин­фо­р­ма­ци­ја, као и са­ми љу­ди. Тако­ђе су нам одре­ђе­на вла­шка удру­же­ња и ме­шта­ни из Ку­че­ва заи­ста ола­к­ша­ли рад ­­­обја­шња­ва овај на­гра­ђи­ва­ни фо­то­граф.

Ова изло­жба чи­ни­ће део ово­го­ди­шњег про­гра­ма фести­ва­ла Бео­гра­д­ски ме­сец фо­то­гра­фи­је. Ку­сто­ски­ња изло­жбе Зе­рен Оруц приз­наје да ње­но зна­ње о Вла­си­ма ни­је пре­ва­зи­ла­зи­ло основна са­зна­ња о пос­то­ја­њу ове за­јед­ни­це. Ме­ђу­тим, рад на овом про­је­к­ту дао јој је шансу да се по­све­ти де­та­љ­ни­јем проу­ча­ва­њу.

ФОТО: JOAN ALVADO

Додај коментар: