„Ја сам Зорица, имам 10 година и највише бих волела да имам...
Министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић доделила је данас у директорима...
Андрија Милошевић, Слобода Мићаловић, Виктор Савић и многи други позивају добре људе...
Удружење “Увек са децом” организују Новогодишни велики хуманитарни концерт “Дете од снова” 3.12.2022. године...
Почев од петка 20.5. у 18 сати на Одељењу уметности, Библиотека града Београда и Институт за биолошка истраживања “Синиша Станковић” организују циклус предавања и радионица под називом “Пчеле и пчеларска пракса Србије – истина и помирење”.
Некоме су симпатичне, неко их се плаши, многи конзумирају слатки нектар који производе, али мало људи заправо зна много о пчелама. Двадесетог маја давне 1734. године у Словенији је рођен Антон Јанша, пионир модерног пчеларства. На иницијативу Словеније, у децембру 2017. године овај датум Уједињене нације признале су као Светски дан пчела.
Овај дан је посвећен пчелама, промоцији пчеларства, а пре свега, подизању свести о значају пчела. Врло је важно едуковати људе на ову тему, јер, нажалост, нисмо свесни колико зависимо од пчела.
Наш опстанак зависи од опстанка пчела
Опстанак пчела и осталих опрашивача (полинатора), као што су бумбари и лептири, тренутно угрожавају многобројне људске активности. Зашто би то требало да нас брине?
Зато што је опрашивање (полинација) кључни процес од ког зависи опстанак нашег екосистема. Скоро 90% светских биљака које цветају зависи од опрашивања природним опрашивачима, а оне такође утичу на чак 75% светских усева. Пчеле директно доприносе производњи хране коју конзумирано, као и одржавању биодиверзитета.