Удружење студената информатике ФОНИС, уз подршку Факултета организационих наука, организује програмерско такмичење...
Алекса Милојевић, студент математике из Београда, изабран је за студента генерације Принстонског разреда 2023.
2019. године Алекса Милојевић завршио је Математичку гимназију као ђак генерације и уписао студије математике на чувеном америчком универзитету Принстон, на коме је прошле недеље такође проглашен за студента генерације.
Церемонија дипломирања за 2023. одржаће се на стадиону Принстон универзитета, у уторак, 30. маја.
Очекује се да ће Алекса Милојевић, заједно са Анабел Дувал, одржати своје говоре на свечаној церемонији.
„Алексини додипломски истраживачки напори у математичкој области комбинаторике садрже решења за неке отворене проблеме на које би водећи истраживачи били поносни да су их произвели, рекао је Питер Сарнак, професор математике на Принстону Еугене Хиггинс и професор на Институту за напредне студије.
Током студија освојио велики број награда. Како се наводи у објави прес службе престижног универзитета, Милојевић је освојио неколико најпрестижнијих награда Принстона, укључујући награду стипендиста класе 1939, додељену јуниору са највишим академским успехом за све претходне радове; награда Андрев Х. Бровн, која се додељује изузетним јуниорима у математици; награда Шапиро за академску изврсност (два пута); и прва почасна награда бруцоша, која се додељује двојици студената као признање за изузетан успех.
Написао је три рада, укључујући онај који је „у суштини решио” недавни проблем који су поставили Нога Алон и два друга математичара, рекао је Алон, професор на Принстонском одсеку за математику и Програм примењене и рачунарске математике. Алон је такође надгледао Милојевиђеве млађе радове, за које је рекао да су „показали импресивну оригиналност, независност и техничку способност“.
За своју дипломску тезу Милојевић је користио другу грану математике, аритметичку алгебарску геометрију, да би написао своје излагање елементарних доказа Риманове хипотезе за криве над коначним пољима.
„Ово је веома захтевна тема за студенте и био сам веома импресиониран његовим математичким талентом, увидима и зрелим приступом овом пројекту“, рекао је Сарнак, његов саветник.
„Он је на добром путу да напише оно за шта сам сигуран да ће бити изванредна теза, она која ће се користити у будућим изложбама и постдипломским курсевима широм света, наводи се.
Након дипломирања, Милојевић ће се упутити на ЕТХ Цирих, који има један од најистакнутијих математичких програма у свету, да би стекао докторат у комбинаторици.
„Очигледно је на путу да постане водец́и светски математичар, учитељ и ментор, рекао је Сарнак.