У Музеју афричке уметности отворена је изложба средњошколских радова насталих у оквиру програма „Боје Африке“.
Београд као домаћин једне од најемотивнијих музејских поставки
Неискоришћена венчаница, нераспаковани поклон, кључеви заједничког стана и још много срцепарајућих детаља очекује вас у Музеју прекинутих веза
Путујућа изложба Музеја прекинутих веза из Загреба гостује до 30. септембра у изложбеном простору Музеја града Београда у Улици Вука Караџића, некадашњем ресторану ,,Пекинг“. Овај јединствени концепт, настао 2006, посвећен је љубави и свим њеним фазама, а посебно крају и ономе што иза њега заувек остаје.
Музеј од 2010. има и своју сталну адресу у Загребу, а у међувремену је обишао преко 30 земаља широм света. Београд је 2008. био једна од првих станица.
Сарадња са Београдом
– Наша сарадња је почела давно, још кад је пројекат био на самом почетку. Године 2008. први смо пут дошли у Београд да излажемо и сакупљамо приче. Када су колеге из Културног центра Град поменуле да би желеле да радимо поново, 16 година касније, били смо одушевљени идејом да се вратимо у Београд по још нових прича, а били смо и радознали да сазнамо да ли су се односи променили после толико времена и колико и свега што се догодило у свету протеклих година – каже за Борбу Шарлот Фуентес, кустос и менаџер Музеја прекинутих веза у Загребу. Свечаном отварању изложбе у Београду ове године претходио је јавни позив свим заинтересованим да оставе неки траг своје прошле везе.
Посетиоци тако могу видети 15 предмета који су прикупљени локално, за ову прилику, и 60 експоната из архиве музеја.
– Имали смо сјајне реакције, а приче које смо добили нису везане само за партнерске и емотивне односе, већ и за пријатељске и породичне. Они који нису изабрани да буду део београдске селекције добиће прилику да постану део трајне поставке у музеју у Загребу или део неке од наредних путујућих изложби широм света – истиче Јелена Павловић, продуцент КЦ Град и ПР београдске изложбе.
Сузе и смех
Од старих фотографија и љубавних писама до необичних и често бизарних предмета који су једном имали дубоко значење, изложба представља разноврсност људских односа и начина на који се љубавне везе завршавају. У музејском простору можете видети неискоришћену венчаницу, кључеве заједничког стана, неотворен рођендански поклон, а у посебном кутку можете написати и поруку посвећену бившој љубави и окачити је на зид. Сваки експонат прати кратак опис, пружајући увид у личне доживљаје и осећања бивших парова.
– Пошто вредност сваког донираног предмета лежи у интимној причи донатора, која није фикција већ сегмент његове личне историје, трудимо се да донације изложимо уз максимално поштовање емоције коју носе. Сваки посетилац, у зависности од сопственог животног искуства, има јединствену перцепцију за приче које експонати испричају. Неко ће наићи на нешто познато или нешто изненађујуће, некоме ће нешто измамити осмех, другоме сузу – истиче Шарлот Фуентес и додаје:
– Не бих могла да издвојим ниједан предмет јер лепота лежи управо у чињеници да изложба представља путовање кроз различите емоције, осећања, врсте односа. Везом између свих прича и настаје њихова емоционална моћ.
Ризница емотивне баштине
Са збирком која тренутно броји око 3.500 предмета и прича Музеј прекинутих веза је постао ризница емоционалне баштине, уточиште дубоке људске потребе за љубављу и повезивањем упркос сложеностима, разликама и сукобима који често обликују свет у ком живимо. Поред сталне поставке у Загребу, музеј већ 16 година својим светским изложбеним турнејама потврђује универзалну привлачност и глобално брисање и географских и културолошких граница, водећи бројне посетиоце кроз јединствено емпатично путовање.
– Музеј прекинутих веза пружа посетиоцима увид у збирку с којом се свако људско биће може идентификовати. Приче су искрене и животне, буде катарзу и емпатију и то публика препознаје – поручује Јелена Павловић.
Оснивачи бивши љубавници
Идеја за Музеј прекинутих веза родила се из личног искуства. Концепт се јавио у разговорима које су Дражен Грубишић и Олинка Виштица водили током раскида, очајнички покушавајући да кажу збогом једно другом кад је веза почела да им се гаси. Били су опседнути уверењем да су тренуци које су проживели заједно остали присутни у баналним, свакодневним, предметима, који су вребали из сваког угла куће, као неми сведоци њиховог раздвајања.
Њихов разговор изнедрио је идеју да се сакупе предмети који су за њих били превише болни да би их задржали. Требало је више од две године пре него што се идеја у потпуности формирала и конципирала. Направили су изложбену инсталацију у бродском контејнеру, користећи приче њихових бивших власника као једини опис и назвали је Музеј прекинутих веза.
– Идеја је током година прерасла у међународну путујућу изложбу, која иcдаље траје и привлачи пажњу. Музеј од те 2006. путује по свету и ствара збирку која се стално проширује и развија и има своје трајно место у Загребу – открива Фуентесова. Поставка у Београду је отворена сваког дана до 30. септембра, од 10 до 20 часова.
Пут око света
Само током прошле године музеј у Загребу посетило је више од 120.000 људи. Године 2010. освојио је награду ,,Кенет Хадсон“ за најиновативнији и најсмелији музејски пројекат у Европи, а о њему су писали водећи светски медији ББЦ, ЦНН, Њујорк тајмс… Музеј је отад повео хиљаде људи на путовање око света, с преко 60 путујућих изложби у 35 земаља, обишавши и Париз, Лондон, Сан Франциско, Берлин, Сингапур, Тајпеј, Сијудад де Мехико, Токио, Шангај, Торонто, Мелбурн…
– Следећа станица ће бити на Сардинији. Ове зиме мењамо сталну поставку у Загребу и чекају нас још нека изненађења. Радујемо се новим сарадњама и надамо се да ћемо се ускоро вратити Београд да прикупљамо нове приче – поручила је Шарлот Фуентес, кустос и менаџер Музеја прекинутих веза.
Фото: Борба