САВИНДАН У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ „ВУК КАРАЏИЋ” СА КОСОВА И МЕТОХИЈЕ
Светосавску повељу, коју традиционално 27. јануара додељује школа из Сочанице, добија и генерални секретар Шаховског савеза Србије Андрија Јоргић
Још од 1840, на предлог Атанасија Николића, тадашњег ректора Ли- цеја у Крагујевцу, 27. јануара установљен је празник посвећен оцу српске духовности, првом српском ар- хиепископу и принцу династије Немањић – Светом Сави. Сави- ндан је проглашен школском славом, а овај датум одабран је управо због тога што је Растко Немањић, који је узео монашко име Сава, 27. јануара 1236. пре- минуо у граду Трнову у Буга- рској. Стварањем нове српске државе долази до јачања значаја Светог Саве, а већ почетком 19. века настаје и позната школска химна посвећена Светом Сави. Слава ђака, студената и професора сваке године се обележава у школама широм Србије, уз се- чење славског колача и програм којим се одаје почаст великом српском просветитељу.
Основна школа “Вук Караџић” из Сочанице с Косова и Метохије није изузетак. Поред приредбе која се традиционално одржава већ годинама у Дому културе Сочаница, пре тачно десет година уведено је и специјално признање Светосавска повеља.
– Светосавску повељу увели смо пре десет година, као симбол нечег највећег у образовању. Досадашња пракса била је да додељујемо само једну повељу годишње и да она иде у руке неком од чланова наше школе. Ове године то није случај. Први пут Светосавску повељу добиће две особе, а једну од њих први пут добија неко ван колектива. На наставничком већу донета је једногласна одлука да једна од повеља иде у руке нашој колегиници професорки хемије Зорици Богдановић, која након успешног радног века, дугог 40 година, иде у пензију, а друга у руке генералном секретару Шаховског савеза Србије Андрији Јоргићу – каже за Борбу директор школе Драган Радовановић.
Све до прошле године и они су прослављали школску славу на исти начин, али се пандемија умешала и пореметила планове. Стога је прошле године, уместо приредбе, колектив школе припремио документарни филм с разним обраћањима, песмама и рецитацијама. Такође, школски часопис Огледалце, који се штампа на Савиндан, објављен је први пут 2021. само у електронском запису.
– С обзиром на то да Огледалце претходне године нисмо имали прилике да штампамо, ове године ће засјати у два броја. У договору са издавачком кућом “Вулкан” два броја часописа биће одштампана у 350 примерака, за све наше вредне ученике и професоре – најављује Радовановић.
Поред промоције школског часописа, школа ће имати прилику да се похвали и монографијом или летописом школе, а уколико коронавирус то не спречи, колектив ове школе уживаће и у припремљеној свечаној Светосавској академији, односно културно-уметничком програму у Дому културе Сочаница.
Црвено и грмљавина
Постоји веровање да на Светог Саву не би требало да се носи црвено, као ни да се оштре ножеви, бритве и други алати. Ово веровање потиче из старих времена, када су сељаци страховали да им вукови не поједу стоку, чијим се заштитником и пастиром сматрао Свети Сава. Црвена представља боју крви, па се зато избегавала јер крв привлачи вукове, а алати се нису оштрили да би вуковима чељусти остале склопљене. Још једно занимљиво веровање везано за Савиндан јесте да ће се десити важни догађаји у земљи уколико на овај дан грми.
аутор ИВАНА ЗОРКИЋ
ФОТО: ОШ „ВУК КАРАЏИЋ”