(СРК) ,,4. јули“, једно од најстаријих и највећих сидришта на Дунаву
Марина је место где се родитељи, пецароши и наутичари враћају једноставним задовољствима живота на води
Спортско-рекреативни клуб ,,4. јули“ налази се у општини Земун, у срцу Београда, преко пута Великог ратног острва, које је дом једине речне плаже на отвореној води Дунава. Ова локација, недалеко од популарне плаже Лидо, позната је по својој повезаности са реком Дунав, као и дугогодишњој традицији окупљања љубитеља воде, природе и дружења. Клуб, који функционише као марина, представља незаобилазно место за све поштоваоце пловидбе, рекреације и дружења поред реке и једно од омиљених места за све оне који желе да побегну из градске вреве и уживају у тишини и лепотама Дунава.
Већ 52 године, Марина ,,4. јули“ представља понос Земуна и једну од највећих марина на Дунаву, а како је општина у којој се налази, позната по својој богатој историји и вези са Дунавом, традиција живота уз реку, одувек је била дубоко укорењена у свакодневницу Земунаца. Ова марина тежи да настави ту традицију, окупљајући не само становнике Земуна, већ и људе из читавог Београда, а њено сидриште, са уредним редовима пловних објеката, пружа призор који привлачи и све већи број страних туриста.
На почетку, клуб је био смештен на малом сплаву, који је углавном служио као складиште за дрвене чамце који су првобитно коришћени за рибарење по Дунаву. Како је љубав према реци расла, тако су се и потребе мењале, те су рибарски чамци уступили место чамцима за уживање, скијање на води и разним другим активностима.
-Због пораста броја чланова, морали смо да прибавимо већи објекат, уз одобрење општине Земун. Овај нови простор омогућава нам да наставимо традицију коју градимо деценијама, и надамо се да ће будуће генерације имати прилику да уживају у свему што смо створили, као и да им пружимо место за разоноду, наводи Небојша Михаиловић, потпредседник клуба ,,4. јули“.
Тренутно, она је дом за око 230 пловних објеката, углавном је реч о јефтинијим пловилима, док су неки од њих са кабинама. Клуб данас броји преко 250 чланова, а отворен је и за нове чланове.
– У нашем клубу има и много познатих личности и из нашег града као што су браћа Јелић из познате ЈУ групе. Такође, овде је снимано много спотова, филмова, серија, то је један од разлога због чега је ова марина својерсна туристичка атракција, открива Михаиловић.
Историја
Марина ,,4. Јули“ на овом месту постоји више од пола века, када су се досељена војна лица организовала и направила мало привезиште за своје чамце. Неки од њих су пецали, неки су учили децу да пливају, а сви заједно уживали су у реци. Након неког времена, у организацији општине Земун, добијена је локација за везивање чамаца, углавном дрвених шикљи и пецарошких чамаца, те је формирано Удужење љубитеља Саве и
Дунава, СРК ,,4. Јули“.
– С обзиром на то да је структура чланства при оснивању била углавном таква да су то били војни пензионери, име је добила по знацајном датуму, народноослободилацком, 4. јулу. Наредних година, било је покушаја да се то име избрисе и промени, али као препознатљиво име и симбол Земуна и Београда, ми, стари чланови
нисмо то хтели да променимо, објашњава он.
Општина није правила разлику између наутичара и оних који то нису, те је превоз на Лидо увек био организован чамцима или скелом, а цена превоза била је скромна, тек да задовољи 1-2 мала резервоара за гориво које је утрошено. Близина плаже, али и нетакнуте природе, довела је да повећања заинтересованост за ,,4. Јули“, а број чланова је растао све више.
– Општина нам је, осим што је одобрила локацију за постављање марине и свих потребних дозвола, пружила пуну подршку да наставимо са радом онако како смо то радили до сада. Такође, у оквиру марине налази се и стара скела, која је некада служила за превоз људи, и иако она већ дуго није у функцији, нисмо могли да се ње одрекнемо, јер је она за нас симбол и споменик нашој марини, чувајући сећање на прошла времена, истиче саговорник.
Обележавање дана клуба
Посебна атракција овог клуба је и годишња прослава поводом Дана марине, која се одржава сваке године 4. јула. Тада се окупе сви љубитељи реке и гастрономије на такмичењу у припреми рибље чорбе, и иако се победници такмичења награђују, већина се слаже да је само дружење уз котлић, добро вино и опуштање поред реке, најважнији део прославе. Уз традиционалне манифестације попут такмичења у припреми рибље чорбе или пасуља, ,,4. јули“ постаје и место културних и социјалних догађања.
– Сваке године на Дан марине наш клуб организује дружење за све посетиоце, такмичење у кувању рибље чорбе, а ту су и учешћа наших чланова на манифестацијама које организујје Општина Земун, као и пливање за богојављански крст. Од других активности ту је и наша свакодневна брига и одржавање околине и обале, тако да се трудимо да у сваком сегменту урадимо све што можемо и на тај начин се захвалимо и општини која нам је указала гостопримство овде преко 5 деценија, поручује Михаиловић.
Близина земунске плаже
Захваљујући близини Лида, посетиоци Марине ,,4. јули“ имају прилику да уједно споје уживање у пловидби са опуштањем на плажи, те она током летњих месеци привлачи купаче, рекреативце и туристе. Такође, Општина Земун, у сарадњи са Војском Србије, сваке године поставља понтонски мост како би омогућила суграђанима прелазак на Велико ратно острво, а Туристичка организација Земун организује разне манифестације, што додатно привлачи посетиоце. Иако је још једна сезона купања завршена на земунској плажи, а понтонски мост скинут, остали су само наутичари из оближњих клубова, који и даље уживају у миру на реци.
– Сезона код нас још увек траје, али од краја октобра овај део Дунава прелази у зимски сан. Чамци се полако привезају уз обалу како би се заштитили од леда, што је уобичајено за Дунав током зимских месеци, и чекају пролеће да се поново врате у пуном сјају, наводи он.
Бег од градске вреве
Земун, познат по својој богатој традицији, и даље одржава чврсту везу својих становника с природом, а Марина ,,4. јули“ је место где се породице враћају једноставним задовољствима живота на води. Ова марина није само простор за привез чамаца, већ прави симбол заједништва и живота у складу с природом. Један од најлепших призора које посетиоци могу видети су деца у морнарским униформама, са прслуцима и пецаљкама, склоњени далеко од градске вреве, бетона и екрана. Родитељи, пецароши и наутичари окупљају се на овом месту како би заједно уживали у лепоти Дунава, чувајући дух и традицију живота уз реку. За многе Земунце, Марина ,,4. јули“ представља спој прошлости, садашњости и будућности, где се на једном месту окупљају генерације које деле љубав према води и здравом начину живота у урбаном окружењу.
– Иза наше марине стоји дугогодишња традиција, позната по рибарима и аласимима из Земуна. Настављамо да чувамо ову традицију кроз наш клуб, који окупља велики број деце, младих и пензионера. Трудимо се да путем тих активности очувамо здраву средину за одрастање нових генерација, уз воду, где деца немају времена за електронске уређаје, закључује Михаиловић.
Фото: Борба