Вест о смрти великог српског рокера и најплодоноснијег музичког ствараоца Борисава Боре...
Девети традиционални „ДАНИ КРУШКЕ“ у лесковачкој варошици Вучје открили нове могућности воћарства на југу Србије
„Захваљујући крушки имам све у животу“….
Крајем прве декаде августа месеца текуће године у лесковачкој варошици Вучје одржана је девети пут за редом традиционална пољопривредно – еколошка манифестација „Дани крушке“
Окупила је готово све највеће узгајиваче крушке из лесковачког Поречја као и из више општина Јабланичког управног округа, као и других управних округа са југа Србије.
У воћњацима лесковачког краја крушка се гаји на површини од око 530 хектара,од којих само у лесковачком Поречју,около варошице Вучје,крушка се узгаја на површини од 360 хектара.У брдско-планинским селима које покрива територија града Лесковца сортна крушка се узгаја на површини од око 250 хектара. Највише се узгајају сорте: Вилјамова, Санта Мариа и Кармен, али ту има и старих аутохтоних сорти са југа Србије.
Ову занимљиву манифстацију у присуству великог броја воћара, инжењера заштитара биља и прерађивача воћа отворио је бираним речима Жарко Богатиновић члан градског већа.Он је са др Лидијом Димитријевић и Оливером Антанасијевићем градским челницима у току дана обишао младе засаде крушке у поречком селу Мирошевце у власништву Небојше Стојановића, чија изложена крушка на штанодовима одржане манифестације у Вучју од стране стручног жирија проглашена најлепшом…
„Из буџета града Лесковца на име подстицаја примарне пољопривредне производње у 2024.години издвојили смо око 181,4 милиона динара од којих на име узгоја воћарских култура око 101 милион динара.Током предходне године исплатили смо око138,7 милиона динара од којих на име субвенције воћарима близу 66,5 милиона динара“…,рекла је овом приликом у сусрету са новинарима др Лидија Димитријевић заменица градоначелника града Лесковца др Горана Цветановића.
Ово занимљиво дружење воћара југа Србије имало је и пратеће догађаје: стручна еукација воћара од стране лесковачких пољоприредних стрчњака,брзо чишћење крушке и припрема крушке за компот, музичко – фолклорни наступ младих Вучјанаца,и слично… Проглашени су и крушкари са најлепше изложеном крушком,најбољом ракијом и са највећим засадом,са највећим младим засадом крушке,проглашење најбољег крушкара сениора и најмлађег крушкара Поречја…
Небојша Стојановић крушкар из Поречја има нешто више од четири хектара под воћем и од око 1,74 хектара под младим крушковим засадом углавном Виљемовке и Санта Марие… „Син Милош са породицом живи у Београд,али кад се крушка бере он је ту у Мирошевце и пуно ми помаже у берби и пласману. Ето ја сада имам нови засад од око 700 стабала Вилјамове и око 200 стабала Санта Марие и нешто мало оне наше старе сорте…,“истиче за медије Небојша Стојановић.
Радомир Стаменковић (74) из Поречјанског подплаинског села Радоњица више од 40 година узгаја сортну крушку има данас око 37 ари лепе уређене крушкове редове у пуној родности, најстарији је активни крушкар.
„Крушка ми је дала све у животу.Захваљујући њој сам високо одшколовала две ћери које ми сада пуно шомажу. Волим да спремам све ђаконије и пића од крушке,то ми је право задовољство…“,исприча нам шармантна Тања Алексић вишеструки победник такмичења у брзом чишћењу крушке. Ми смо штоповали: за 18 секунди Тања Алексић ољушти око пола килограма крушке за компот…
Сви најбољи крушкари добили су вредне награде бројних спонзора и организатора приредбе, месне заједнице Вучје и града Лесковца. У име организатора ове манифестације присутнима се обратио Зоран Николић председник Севта МЗ Вучје и позвао крушкаре из другиг региона Србије да догодине обавезно дођу у Вучје…
Аутор, фото: Томислав Стевановић