Основна школа ,,Бранко Радичевић“, једна од највећих у Србији
Ученици ове новобеоградске школе традиционално освајају бројне награде и признања, тако да нови нараштаји успешно настављају низ претходних генерација
Основна школа ,,Бранко Радичевић“ основана је 1885. на Топчидерском брду, а њена прва генерација бројала је 27 ученика. Школске 1971/72. пресељена је на леву обалу Саве, у новобеоградски Блок 45. Ту школску годину завршило је 337 ђака у необичним условима, тачније у 22 солитера. Звона није било, али је настава увек почињала на време. Седмог априла 1975. ученици су добили нову школску зграду на 6.900 квадратних метара, са 32 учионице, библиотеком, салама, теренима, базеном и трпезаријом. Данас школа броји 1.460 ђака, распоређених у 53 одељења у две смене.
– У последњих шест година повећава се број одељења, па се сваке године упише преко 190 ученика. С обзиром на велике капацитете школе, више од 40 учионица, двадесетак малих кабинета, свечане сале, две фискултурне сале, базена и велике трпезарије, школа може да покрије потребе средине у којој се налази. Разлози константног повећања броја ученика су разнолики, почев од благе промене структуре становника у окружењу школе, па све до квалитетног рада и организације школе – каже директорка школе дипл. дефектолог Сузана Липић.
Школа данас има 1.460 ђака у 53 одељења
Терени, сале и базен
У оквиру установе налазе се две добро опремљене сале за физичке активности, кошаркашки и фудбалски терени, као и школски базен. Ђаци имају могућност тренирања борилачких вештина, кошарке, фудбала, рукомета и фолклора. Модерно опремљена библиотека, читаоница са 138 столица и трпезарија са 140 места за ручавање отворени су током наставе. Директорка школе посебно истиче то што су ученицима омогућили бављење физичком активношћу и спортом.
– Једна смо од ретких школа која има изузетне ресурсе за бављење спортом. Важно нам је да деца буду физички активна, а у нашој школи за то имају велике могућности и добре услове. Поред активности које организује школа, сарађујемо и с Институтом за женски спорт, карате клубом Бели град и ШК Делфин, који организују бесплатне спортске програме за наше ученике. Однедавно сарађујемо и са Факултетом спорта и физичког васпитања, који реализује школску праксу у одељењима млађег узраста – напомиње Сузана Липић.
Преко 10 различитих секција
Пратећи интересовања и потребе ученика, у понуди је велики број ваннаставних и слободних активности, као што су Занимљива наука, Вежбањем до здравља, Уметност, Медијска писменост, Предузетништво. У оквиру школе постоје на десетине различитих секција, а учитељи од првог до четвртог разреда, на нивоу својих одељења, организују различите слободне активности попут базара, ликовних и литерарних конкурса, спортских турнира, хуманитарних акција.
– Ученици радо учествују у раду наших секција. Најмасовније су мали и велики хор, спортске секције, али велики број редовно долази и на новинарску, радио, драмску, литерарну, рецитаторску и библиотечку секцију, као и на веб-дизајн, читалачки маратон и у клуб страних језика. Секције се обично одржавају једном недељно, али и чешће, по потреби ученика. Годинама смо домаћини различитих културних манифестација и
такмичења – истиче наша саговорница.
У спортској понуди су борилачке вештине, кошарка, фудбал, рукомет и фолклор
Награде и резултати
Ученици ове школе власници су бројних диплома с републичких и међународних такмичења из разних области науке и културе. Њихово стечено знање, марљив рад и висок критеријум у даљем школовању увек се препознавао, па тако у средњим школама и на факултетима показивали су висок ниво предзнања стеченог током осмогодишњег школовања.
– Сваке године наши ученици традиционално постижу врхунске резултате. На републичким такмичењима у прошлој школској години имали смо освајаче награда из више области: физике, хемије, српског и енглеског језика, математике, географије… Издвојила бих и награде из области музичке и ликовне културе, спортске успехе, као и највећи број учесника на манифестацији Читалачка значка, тако да нови нараштаји наше школе веома успешно настављају низ претходних генерација – наводи директорка.
Међу првима у Србији имаће сопствену електрану
Пројекти и сарадње
Поред континуиране сарадње с Министарством просвете, градом Београдом и општином Нови Београд, ОШ ,,Бранко Радичевић“ сарађује и са Заводом за унапређивање образовања и васпитања на њиховим пројектима, с Бритиш каунсилом (Употреба микробитова у настави), Фондацијом Темпус/Еразмуз +, са словеначком основном школом ,,Радље об Драви“, амбасадом Републике Индије, Институтом за женски спорт, те са свим културним институцијама града.
– Имамо успешну сарадњу са Саветом ромске националне мањине у Србији, са Центром Нови свет, Ромским медијским сервисом, Гласом мањине и хуманитарном организацијом Дечје срце, која је омогућила да поједине осетљиве категорије ученика добију додатну подршку у одрастању и образовном систему. Поред тога, редовни смо учесници манифестације Радост Европе, где се наши ученици повезују с ученицима из других држава – истиче Липићева.
При крају су реализације пројекта са Градским секретаријатом за енергетику.
– Реч је о постављању соларних панела на крову једне од зграда школе који ће у потпуности задовољити потребе за електричном енергијом. Школа ће међу првима у Србији имати сопствену електрану, која је заснована на принципу обновљивих извора енергије. У току је и реализација пројекта обнове свлачионица, столарије и пасареле, као и приступних степеништа школе – каже директорка Липић на крају разговора.
Име славног песника
Школа носи име песника младости и постоји више од једног века. Основанаје 1885. и почела је с радом у топчидерским баракама, међу воћњацима ивиноградима имућних Београђана, под називом ,,Топчидерска школа“. Упорношћу учитеља Бољарића, 1891. почела је с радом у новој згради, у Пушкиновој улици бр. 2 на Топчидерском брду. Мењала је и зграде и имена док 1932/33. није понела име песника Бранка Радичевића.
Вучић, Шефик, Андрић
Школа се поноси својим бившим ученицима који су веома успешни у различитим областима. Неки од њих су ватерполисти Денис Шефик и Филип Филиповић, редитељ Радивоје Андрић, музичар Васил Хаџиманов, певачи Никола и Марко Роквић, водитељ Дејан Пантелић, председник Србије Александар Вучић, као и велики број успешних привредника и научних радника.
Фото: ОШ ,,Бранко Радичевић“