Кад изађем на сцену, деси се магија, као што животиња има инстинкт...
Данијела Јовић, директорка Школе за музичке таленте у Ћуприји
Поносна сам на позив да учествујемо на великој међудржавној прослави стогодишњице подизања српске заставе на Белој кући у Вашингтону, као и на гостовање с делегацијом нашег града у Кини
На иницијативу двојице угледних виолинских педагога Лазара Марјановића и Јована Ракића, а по узору на Мењухинову школу у Лондону и Централну музичку школу у Москви, 1973. настао је изузетан расадник надарених музичара – Школа за музичке таленте у Ћуприји.
Срећом, надлежни у граду Ћуприји имали су слуха у пружању велике подршке за оснивање школе за развој и образовање музичких талената из области класичне музике, која је током првих 17 година постојања била експерименталног карактера.
С пажљиво осмишљеним програмом, који обухвата све аспекте музичког образовања, Школа за музичке таленте у Ћуприји пружа неопходне темеље за изградњу успешне каријере.
Поред богате наставе, ова установа организује и бројна такмичења, радионице и концерте који доприносе стварању подстицајне и инспиративне атмосфере.
Управо један такав догађај, поводом 50 година постојања школе, биће одржан од 1. до 5. јула. Више о њему, али и о методама рада у овој јединственој установи, разговарали смо с директорком Данијелом Јовић.
Од 1. до 5. јула Школа за музичке таленте у Ћуприји прославља 50 година постојања. Како ћете обележити овај значајан јубилеј?
– У нашој редовној концертној делатности одржавамо велики број концерата током године, па ће тако бити и ове, јубиларне, 2023. Одлучили смо да сви овогодишњи концерти буду јубиларни и већ смо имали два велика наступа – 8. априла у Сали Београдске филхармоније, када смо свечано
обележили 50 година сарадње с Факултетом музичке уметности у Београду, и 12. маја у Великој сали Коларчеве задужбине, у оквиру Гитар арт
фестивала. Централни концерт прославе биће 3. јула, у оквиру Фестивала Раванелиус у Ћуприји. Концерт планирамо у простору дворишта наше школе и очекујемо посету великог броја званица из целе Србије, као и дугогодишње сараднике из иностранства. На овом концерту биће присутни и бивши ученици који буду у могућности да нам се придруже с разних страна света.
Где се ваши најуспешнији матуранти данас налазе?
– У земљи и иностранству, као солисти или чланови камерних ансамбала, најчешће у гудачким квартетима. Наши бивши ученици су концертмајстори Београдске филхармоније, Симфонијског оркестра РТС, Нишког симфонијског оркестра, али и Лондонског симфонијског оркестра, Симфонијског оркестра Коламбуса у САД, Берлинске и Бечке филхармоније, као и многих других оркестара широм света.
Који су највећи успеси које је школа постигла у протеклих неколико година?
– Радимо континуирано и квалитетно, па су тако наши успеси прилично избалансирани и редовни. На републичком такмичењу ученика основних и средњих музичких и балетских школа односимо велики број углавном првих награда, а учествујемо с преко 50 одсто укупног броја ученика јер су сви довољно добри да се такмиче. Сви наши ученици су изузетни, а с потенцијалом који имамо направимо најбоље могуће. Наступамо на бројним такмичењима у земљи и иностранству и свуда смо запажени по броју учесника и високом нивоу извођаштва, што доноси и високи пласман. Поносна сам на позив да учествујемо на великој међудржавној прослави стогодишњице подизања српске заставе на Белој кући у Вашингтону, као и на гостовање с делегацијом нашег града у Кини.
Како помажете ученицима да постигну пун потенцијал?
– Квалитетним радом одабраних наставника који су посвећени и предани свом послу и адекватним одговором ученика на такав начин рада, који, са своје стране, дају најбоље. То доводи до развоја потенцијала на највишем нивоу. Услови и атмосфера у којима се та интеракција одвија додатно доприносе томе. То је комбинација која увек резултује успехом.
Школа за музичке таленте у Ћуприји једна је од најпрестижнијих музичких школа у Србији. Колика је заинтересованост деце да се упишу и како сте успели да постигнете такву репутацију?
– Разлика између наше школе и осталих музичких школа у Србији је у томе што од најмлађег узраста радимо с децом као са младим професионалцима, којима ће то бити позив у животу. Репутацију градимо посвећеношћу и квалитетом. Заинтересованост за упис постоји, али чињеница да ће дете живети одвојено од породице, у интернату школе, представља извесну препреку за родитеље због које се и не одлучују тако лако да своје дете упишу у овакву школу. Ипак, чињеница да је у нашој земљи образовање бесплатно, а да су услови у нашој школи одлични, требало би да олакша родитељима одлуку да своје дете повере једној оваквој установи. Одговорно тврдим да смо ми оаза хармоничне атмосфере за одрастање и развој музичког талента до високо професоналног нивоа, у безбедним условима.
Који су највећи изазови с којима се суочавате у вођењу школе?
– Полако остварујемо сарадњу са земљама региона које почињу да се интересују за упис у нашу школу. Интернационализација школе је главни
циљ у будућности, али и привлачење још више ученика из земље и региона да би наша школа постала модел установе у којој ће се одабрани на највишем нивоу школовати у овом делу Европе.
Како се прилагођавате новим технологијама у настави музике?
– Гудачки инструменти се ипак уче на традиционалан начин, а то је индивидуална настава, у личном контакту, а затим и групна на камерној музици и теоријским предметима. Савремене технологије примењујемо у већој мери на осталим предметима, пре свега општеобразовним, где имамо учионице опремљене савременим средствима, тако да се информатичка поткованост и корелација с другим предметима веома брзо развијају и примењују и код нас.
Некад ђаци, данас наставници
Како школа подржава ученике који желе да наставе каријеру у музици након завршетка школовања и да ли пратите њихов даљи развој?
– Сви наши алумни су угравирани на једној табли у школи. С њима се наставља контакт тако што увек могу да дођу и посете своју школу у којој су одрасли и образовали се и да на било који начин поделе професионално и животно искуство након одласка из школе. Међу садашњим наставницима је и велики број бивших ђака који су се након школовања вратили да своје знање и умеће поделе и пруже баш школи из које су потекли.
Фото: Школа за музичке таленте