У београдском Биоскопу Балкан, 7. и 8. марта 2025. године, биће изведен...
У организацији Института за уметничку игру из Београда у сарадњи са универзитетима из НР Кине, Shanghai Normal University и Jingdezhen Vocational University of Art у септембру ће бити организовано гостовање врхунских кинеских уметника из неколико градова НР Кине
Пројекат који се припрема више од годину дана, ће објединити низ уметничких програма из области уметничке игре и класичне музике, који ће се поред Београда, реализовати и у Врњачкој Бањи, Подгорици и Сарајеву.
Под називом „CIAO“ што на кинеском језику значи ,,мост“ (桥) а на српском и италијанском – „здраво“, 8. септембра на Великој сцени Мадленианум опере и театра у Београду, а затим Музичког центра Црне Горе у Подгорици и Позоришта младих у Сарајеву, публици ће се представити играчи који по први пут гостују код нас, а који ће заједно са нашим играчима са простора Балкана, извести варијације из класичног балета, традиционалног плеса, народне игре и модерног плеса.
Одабрани играчи из Србије и Црне Горе, наступиће и у Сарајеву 12. септембра у оквиру „Гала програма“, изјавио је Александар Илић кореограф, који је организатор овог гостовања и повезивања са колегама из региона. По први пут у Београду, Подгорици и Сарајеву публици ће се представити 25 одабраних играча, који су студенти Shanghai Normal Универзитета и Jingdezhen Универзитета за уметност. Ова дбва универзитета, која поред Шангајске академије за плес, су најбројније установе по образовању играчуа где студенти поред класичног балета и традиционалног плеса добијају прилику да своја даље образовање наставе у Европи или другим деловима света.
Током две посете професора Института за уметничку игру, у 2023. и 2024. години, су потписани уговори са поменутим институцијама, којим је омогућено да њихови професори и студент од наредне академске године наставе мастер и докторске студије у Београду, наводи Илић.
По први пут у Србији у Београду и Бањи Ковиљачи и у Црној Гори у Подгорици публици ће се представити Чангша симфонијски оркестар са 20 уметника. Први концерт ће бити изведен 9. септембра на Великој сцени Мадленианум опере и театра, наредног дана у здању Кир-салона у Бањи Ковиљачи, а на сцени Музичког центра Црне Горе у Подгорици 11. септембра.
Публика ће имати прилике да чује неке од најпознатијих кинеских класичних и традиционалних композија, као и традиционално извођење српске композиције „Тамо далеко“. Њихова боравак у Србији биће употпуњен и посетом нашој београдској филхармонији.
Ово је значајан искорак Института за уметничку игру, јер се од наредне године, поред играчког програма, припрема проширење у поље образовања музичке уметности. Гостовање врхунских уметника из НР Кине који сада први пут долазе у Србију, се реализује са циљем успостављања континуиране сарадње Института за уметничку игру из Београда као и Шангајског Универзитета. Очекује се да ће овај програм продубити сарадњу двеју земаља која је резултат договора направљених 2023. године када је делагација из Србије предвођена од стране Проф. др Владимир Томашевића оснивача Института за уметничку игру и гостујућег професора Шангајског Универзитета.
-Овај универзитет са преко 40,000 студената је такође познат зато што поред великог броја познатих научника и нобеловаца који су алумнисти и професори, недри најутицајније државне чиновнике у НР Кини, док је куриозитет да је посета српских професора прва званична посета страних делегација у НР Кини након карантина због ,,COVID19“ наводи професор Томашевић.
Сви програми гостовања уметника из НР Кине који ће бити реализовани у Београду, Подгорици и Сарајеву ће бити бесплатни за публику.
Фото: Промо