Scroll Top

Златиборске плетиље, чаробнице златних руку

zlatiborske-pletile-charobnitse-zlatn
Сличне теме

“SIROGOJNO STYLE”, МОДНИ БРЕНД РУЧНО РАЂЕНИХ ОДЕВНИХ ПРЕДМЕТА КОЈИ ЈЕ ОБИШАО ЧИТАВ СВЕТ

Модни комади украшени мотивима пропланака, захваљујући Добрили Васиљевић Смиљанић, “прошетали су” од Токи ја до Њујорка

На западу Србије, у селима златиборског округа, крије се прича о традицији обраде вуне и израде одевних комада од ње, која се негује већ вековима. Услед климатских прилика и, превасходно, бављења сточарством, жене овог подручја почеле су да израђују вунену одећу за чланове породице. Вештина плетења је шездесетих година прошлог века препозната као могућност да становнице Сиргојона и околних села остваре приход, а истовремено брину о породицама и домаћинствима. Модни комади украшени мотивима пропланака, захваљујући Добрили Васиљевић Смиљанић, “прошетали су” широм света – од Токија до Њујорка.

Добрила Васиљевић Смиљанић, фото: Борба

ПРЕДИВО СА ИСЛАНДА

Добрилине идеје и креације почеле су да се рађају након њене посете изложбе ткаља из Драгачева, када је била одушевљена традиционалним мотивима и аутентичношћу српског краја. Тада, у сарадњи са Смиљком Поморишац, долази на идеју да организују курс на ком би плетиље из златиборског краја “осавремениле” искуства. И тако, давне 1962, у оквиру земљорадничке задруге у Сирогојну, основана је производња плетене одеће у домаћој радиности. Еманципација плетиља означила је прекретницу у животу златиборских жена и промену њихове сталне улоге, ограничене на бригу и домаћинство, а вештина плетења омогућила им је да први пут самостално зарађују.

Организована производња вунених одевних предмета укључује стотине плетиља које у рад уносе печат амби- јента у ком живе и стварају, а вештина плетења, исландско предиво врхунског квалитета, као и аутентичан дизајн ових комада, стварају јединствен спој традиције и савремене моде. Кроз контакте са почасним конзулом Југославије на Исланду, крајем шездесетих година започет је увоз предива с овог вулканског острва, што је омогућило џемперима из Сирогојна да задовоље веома строге стандарде иностраног тржишта.

Од 1998. “Sirogojno style” део је породичне фирме, која наставља производњу ручно плетене одеће, уважавајући стандарде квалитета материјала, израде, као и дизајна. Сваки оригинални комад одеће израђује се у складу с детаљним инструкцијама, а као печат томе на свакој креацији налази се етикета у облику стилизоване традиционалне златиборске брвнаре са именом плетиље и логотипом робне марке.

ОД ЈОВАНКЕ БРОЗ ДО ЕЛИЗАБЕТЕ II

Пратећи успон и развој производње ручне трикотаже, у Сирогојну су почеле да се организују модне ревије, концерти и изложбе, а организоване су и бројне посете Београду и другим крајевима Југославије, где су плетиље учествова ле у промоцији колекција и излазиле на писту да се поклоне публици. Убрзо су Добрилине креације, израђене златним рукама златиборских плетиља, поче ле да ни жу успехе на домаћим, али и инос- траним тржиштима. Бројне награде за дизајн, фотографије и писма из читавог света сведоче о невероватном успеху и аутентичности модне марке “Sirogojno style”, а јакне, џемпери и прслуци, обогаћени златиборским мотивима и јарким бојама, прошетали су многим светским пистама, којима су се дивиле и бројне познате личности попут Јованке Броз, краљице Елизабете II, Ненси Реган, Раисе Горбачов и Лив Улман.

Многе престижне награде које су Добрила Васиљевић Смиљанић и плетиље из Сирогојна добиле за стварала- штво садрже и признања за допринос привредном и културном развоју златиборског региона, а међу најзначајнијим признањима несумњиво се издваја АММА награда из 1977, коју је удружење италијанских дизајнера доделило Добрили. Од традиционалног заната створена је модна одећа високог квалитета, а јединствени ручно рађени џемпери годинама су део мод- них метропола широм света. Златиборске плетиље, чаробнице златних руку, својим знањем и умећем поставиле су темеље бренда “Sirogojno style”. Ова компанија броји око 500 чланица, сада већ нових генерација, углавном су то ћерке и унуке Добрилиних плетиља, којима је за израду једног модног комада потребно од два до пет дана. Рецепт за успех, кажу, једноставан је јер су потребна само чиста вуна, ручни рад, ослушкивање модних токова и љубав према овом крају. Поред одевних предмета са златиборским мотивима, ознаку “Sirogojno style” данас носе и радови младих модних дизнајера који традиционални начин израде комбинују са актуелним кројевима, бојама и моделима.

аутор ТАМАРА ЈОРГИЋ

ФОТОГРАФИЈЕ:“SIROGOJNO STYLE”

Додај коментар: