ЖИВОЈИН МИШИЋ (1855-1921), ЛЕГЕНДАРНИ СРПСКИ ВОЈСКОВОЂА
Како у рату тако и у животу, у свим победама и поразима, чувени војвода остао је свој
На око стотинак километара од Београда налази се село Струганик, родно место Живојина Мишића, легендар ног српског војсковође. Ово је идеално место за породични излет, посебно за оне који желе да споје путовање прелепом природом и науче нешто о историји.
Kажу да данас у Струганику има 14 кућа Мишића, а док шетам по дворишту са спознајом да ходам истом земљом којом и Живојин Мишић, присећам се делова из његових мемоара и покушавам да замислим како је изгледао живот у кући коју гледам пре више од 150 година.
РОЂЕН НА ЛИВАДИ
У мемоарима “Моје успомене” Живојин Мишић пише: “Чим отпочне мужа стоке, домаћица којој је рад да буде планика сели се у колибу. Она с чобанима музе стоку, справља сир и кајмак… Године 1855. моја мајка је била планика и отуда моје рођење у ливади близу колибе.” Живојин је био 13. дете Радована и Анђелије Мишић, његова породица се бавила пољопривредом и сточарством, као, уосталом, сви из Струганика.
Објашњавам сину да је у његовим годинама славни војвода чувао козе и водио волове и да је то био врло тежак посао за дете његових година. Знао би касније војвода, пола у шали, а пола у збиљи, да каже како су му највеће муке у животу биле када је као дечак чувао козе: “Kо није чувао козе, тај не може ни замислити шта су то јади и невоље.” Стојимо тако пред кућом из које се мали Живојин са десет година отиснуо у свет, прво у Рибницу, па у Kрагујевац и Београд, а онда у историју, где ће заувек остати.
Учествовао је у шест ратова, које је Србија водила, од Првог српско-турског рата до Првог светског рата.
Kако у рату тако и у животу Живојин Мишић је у свим победама и поразима остао свој. Доследан својим уверењима и својим убеђењима.
НАЈБОЉЕ ЗА ОВУ ЗЕМЉУ
Због свог уверења успео је да оствари једну од највећих српских победа у Kолубарској бици. Помогло му је, многи кажу, познавање терена, али, првенствено, познавање српског народа. Знао је да војску треба сабрати, одморити и нахранити. Он је за најкраће време од једне деморалисане војничке масе поново обновио чврсте борбене јединице, способне за највеће подвиге. Међутим, изгледа да је најтеже било убедити надређене у оправданост Мишићевих потеза. Пре издавања команде за повлачење српске војске Мишић се више од два сата расправљао телефоном са начелником штаба Врховне команде Војводом Путником. У једном тренутку је Ми шић нешто опсовао (историја не памти детаље) а затим рекао: “Нећу у овом часу никога да слушам када радим посао за који сносим одговорност. Наредио сам повлачење и остајем при томе. Дајте команду коме хоћете, али докле ја командујем армијом, има да буде како ја мислим да је најбоље за ову земљу.”
И испало је најбоље! Српска војска је успела да из повлачења крене у силовит напад и протера Аустроугаре назад на њихову територију.
Након ратова војвода Живојин Мишић, иако болестан, прихватио се дужности начелника Генералштаба ново формиране државе и војске. Остаће упамћена његова доследност и антологијске расправе са регентом Алексан дром. Нажалост, пласираће се и лажи, много лажи. Једна од највећих јесте она да је саветовао регента Александра да не треба да се уједињује са Хрватима, називајући их “фукаром”.
Никада ово није изрекао велики српски војвода. Први пут је лаж пласирана крајем тридесетих година прошлог века, када је тињао сукоб на релацији Београда и Загреба. А тада међу живима нису били ни Живојин Мишић ни Александар Kарађорђевић. Други пут је објављена ова лаж почетком деведесетих година, у праскозорје распада СФР Југославије, опет у циљу распршивања мржње на релацији Београд Загреб. Оба пута је злоупотребљено име Живојина Мишића.
Но, да се вратимо у садашњост. Kолико данас знамо о војводи Живојину Мишићу? Да ли знамо више од његове реченице: “Живот је вечита борба. Kо сме, тај може. Kо не зна за страх, тај иде напред!” Питам Миодрага Мишића, бившег кустоса и домаћина меморијалне куће у Струганику, долазе ли официри, а посебно питомци Војне академије у обилазак родне куће Живојина Мишића, а он кратко одговара: “Не долазе. Долазе само војници из Ваљева и генерали када су неке свечаности у питању.”
Зато, драги пријатељи, који поштујете традицију и историју, за почетак будите у кући кустоси својој деци. Изгледа да је то једини начин да не заборавимо праве вредности, ко смо и шта смо. У супротном, заборавом нестаћемо и ми сами.
аутор МИЛАН БОГОЈЕВИЋ
ФОТО: АРХИВ ВОЈНОГ МУЗЕЈА У БЕОГРАДУ