Тројици астронаута из мисије ,,Аполо 11“ Нилу Армстронгу, Базу Олдрину и Мајклу...
НАЈСТАРИЈА САЧУВАНА БЕОГРАДСКА КАФАНА ЖИВИ МУЗЕЈ УГОСТИТЕЉСТВА
Једно од најстаријих здања наше престонице и након 200 година и даље представља једно од најбољих обележја Београда
У некадашњој Главној чаршији, у Улици краља Петра број 6, налази се споменик културе и прави симбол града. Тачно преко пута Саборне цркве, између модерних вишеспратница, упадљиво се истиче, а помало и збуњује једна нижа, бела и веома стара зграда балканско-оријенталног стила. Управо у том здању се налази најстарија кафана у Београду, која је некада представљала место окупљања правих боема и великана наше историје.
УПИТНИК ОСТАДЕ ТРАЈНО ИМЕ
Кафана “Знак питања” изграђена је давне 1823. Подигао је македонски трговац и дипломата Наум Ичко. Она је од почетка била кафана, и то прва у модерном смислу те речи, где је свако ко дође могао да седне и натенане поједе и попије. Њен првобитни назив била је “Српска кафана”, а након што је кнез Милош подарио ову ар хитектонску грађевину свом лекару Ећиму Томи механа је почела да мења власнике и имена. Наиме, након 1878. механа Ећима Томе први пут променила је власника, а потом и назив у кафану “Код пастира” да би после нешто више од децени је поново добила новог газду и назив “Код Саборне цркве”. С обзиром на то да тадашње име кафане није одговарало уредби о механама, као ни црквеним властима, власник је, не знајући да одабере ново име које би понела ова гостионица, на плочу изнад кафане нацртао знак питања, док не смисли ново име. И тако је упитник остао до дана данашњег, када ова зграда има већ скоро два века. Од тада за многе генерације кафанских гостију, као и туриста, управо он постаје најпознатији “знак питања”.
Ентеријер најстарије кафане је непромењен и чине га тамно дрво, а овални столови и столице без наслона испуњавају простор који су још одавнина посећивали интелектуалци и великани српске историје. Није тајна да је управо овде својевремено долазио и Вук Стефановић Караџић, где је одиграо и први билијар, а међу редовним гостима истицао се наш славни песник Ђура Јакшић. Управо ово место постало је и прво читалиште Српских новина, а у знак поштовања према Саборној цркви кнез Милош је забранио пушење пред кафаном. Након Другог светског рата, због близине Академије примењених уметности, угошћавала је студенте и професоре, а неретко је служила и као место где су се полагали испити. Плафон најстарије механе је изразито црн и иако многи помисле да је то последица накупљеног дуванског дима, заправо се ту крије једна мистерија. Иза дасака које штите плафон прикрива се једна слика која никада није била пред очима јавности. Једног да на некада ће неко можда добити дозволу за његову реконструкцију, па тако и открити ову тајну скривану готово два века.
Кућа где се пије кафа
Реч кафана је турског порекла и означава кућу у којој се пије кафа. Прве кафане отворили су Турци у Цариграду по четком 16. века, а освајајући Балкан, поред џамија и кара-ван-сараја, подизали су и кафане и ханове. Када су заузели Београд 1521, отворена је и прва кафана, смештена на старом Дорћолу, у којој се првобитно пила црна турска кафа. Од те године број кафана је почео знатно да се увећава, тако да је, према неким пописима из 1881. у Београду било чак 226 кафана.
У овом “живом музеју” угоститељства послужиће вас традиционалним јелима на традиционалан начин, који се деценијама преносио с колена на колено, задржавајући укус аутентичним. Иако је су дбина култне кафане неколико пута била под знаком питања због процеса приватизације, од 2007. нашла се под заштитом Градске управе као споменик културе. Кафана “Знак питања” постала је симбол града и место које странци који са одушевљењем посећују.
аутор ТАМАРА ЈОРГИЋ
ФОТОГРАФИЈЕ: БОРБА