Чачак, прва национална престоница културе
У току ове године, у оквиру 90 програма, биће одржано 400 догађаја, изложби, пројекција, представа, књижевних вечери, радионица, панела и трибина, са 4.000 учесника и 120 партнерских организација
Град на Морави званично је постао прва национална престоница културе Србије за 2023. који ће се под називом Чачанска родна грађанима представити као огњиште непрестаног трагања и промена.
Мултимедијалним драмско-музичким спектаклом Све боје слободе, на Градском тргу у Чачку 21. марта свечано је започела манифестација која ће трајати све до краја календарске године и одвијаће се у четири програмске целине: На слободи, На раскршћу, На Морави и На калдрми.
– Утисци гледалаца су за наш програмски тим најмеродавнији. А они су, без дилеме, позитивни, у шта нас је уверило и обимно анкетирање
суграђана након церемоније отварања.
Идеја од које смо пошли – култура као слобода која симболизује оно најважније за дух и менталитет Чачка: смисао за различитост, уважавање традиционалног, отвореност за ново, а посебно бунт, који је карактеристичан за наш град – показала је да смо успели у намери да се суграђани идентификују с наративом и осете поносни што су Чачани – наводи Бранко Ћаловић, програмски директор пројекта Чачанска родна.
На овом тлу развила се богата културна баштина, као и разноврсно савремено стваралаштво.
Паралелно с тим развила се и визија града Чачка, као расадника знаменитих и значајних личности које су оставиле траг на пољима духовности, историје, уметности и свим областима стварања и креативности.
Ћаловић наводи да није било једноставно осмислити програм који ће представити богату културну понуду града, те су се одлучили за четири подтеме које, заједно, творе целину, сублимишући културни профил града.
Свака од њих на особен начин приказује најважније елементе текуће културне продукције, али и богатство националне и завичајне баштине која
се негује, изнова вреднује и непрестано осавремењава делатношћу многобројних установа културе, удружења, аматерских друштава, радом
уметника, стваралаца, као и укључивањем грађана Чачка у целокупни концепт планирања и реализације престонице културе Србије.
У току године одржаће се 90 програма, 400 активности, догађаја, изложби, пројекција, представа, књижевних вечери, радионица, панела и трибина, са 4.000 учесника и 120 партнерских организација, од којих су 50 из иностранства.
Носиоци пројекта су Културни центар Чачак, Уметничка галерија Надежда Петровић, Народни музеј, Градска библиотека Владислав Петковић Дис, Међуопштински историјски архив и Градско позориште.
Симболично, ову значајну титулу град Чачак ће понети у години вишеструких јубилеја, међу којима су 30 година Међународног симпозијума уметности Папир, 60 година часописа Градац, 60 година Дисовог пролећа, 75 година од оснивања индустријског гиганта, компаније Слобода, 75 година од оснивања Међуопштинског историјског архива и 150 година од рођења велике сликарке и хуманисте Надежде Петровић.
– Програм Уметничке галерије “Надежда Петровић” у 2023. у највећој мери обележиће овај значајан јубилеј.
Није случајно што смо годину почели изложбом Колекција као огледало – модернизам у делима Матице српске.
Представљена су дела најпознатијих и најрепрезентативнијих уметника која упућују на развој српске модерне уметности, чији је родоначелник
управо Надежда Петровић, сликарка која је антиципирала пут наше уметности почетком прошлог века.
Под покровитељством Унеска, јубилеј је отпочео великом ретроспективном изложбом у Народном музеју Србије Модерност и нација.
Овај значајни национални пројекат, који координира Уметничка галерија, биће реализован у сарадњи с бројним музејским институцијама – партнерима из региона и Европе међу којима су: МСУ у Београду, Етнографски музеј у Београду, Музеј савремене умјетности РС у Бањалуци, Галерија Божидар Јакац у Костањевици на Крки у Словенији, Галерија савремене ликовне уметности у Нишу, Културни центар Србије и Палата Унеска у Паризу.
Изложба се отвара у Надеждином родном Чачку, на дан њеног рођења, 11. октобра, уз специјализовану изложбу за слепа и слабовида лица.
Планирано је да, у оквиру реконструкције улице у центру Чачка и формирања пешачке зоне, један трг понесе њено име – онај који краси њена скулптура, бронзана успомена аутора Ивана Мештровића – објашњава Бранко Ћаловић, уједно и директор УГ Надежда Петровић.
Организатори желе да представе Чачак као сцену за неговање културе сећања и традиције, али простор за експеримент, стварање и креативни рад у разним доменима савременог стваралаштва.
– Идејни концепт базирали смо на вредностима Чачана који су кроз историју формирали културни профил града, на многобројним личностима
које су рођењем, животом и стварањем везане за Чачак, афирмисане кроз сопствени рад, успехе и признања у земљи и иностранству, личностима које су артикулисане кроз делатност установа културе које се по њима зову, манифестацијама основаним у њихову част, као и другим врстама
организација које у својој физиономији и својим активностима континуирано доприносе културној и туристичкој понуди града, популаризацији баштине и природних ресурса – наводи Ћаловић.
Народни музеј ће се ове године представити на савремен начин, са две нове сталне поставке. Хаџића кућа ће бити пример градске куће из периода 1870-1930, са експонатима обогаћеним градском ношњом, као и покућством и салонским гарнитурама. Друга нова поставка биће у Соколани, Музеј кошарке посвећен интерпретацији, промоцији и презентацији кошарке у Србији.
Препоруке програмског директора за април и мај
Током априла уметници из маргинализованих група приказаће своје радове у оквиру Арт дијалога, биће одржана јубиларна песничка манифестација 60. Дисово пролеће, док ће 28. априла Чачак постати међународна престоница поезије: од поднева до поноћи на неколико локација одржаће се поетски маратон.
Ту су и Дани фотографије у Србији, Дани ромске културе, уз звуке чувеног бенда КАЛ и Преттy Лоуд, првог женског ромског бенда, позоришна представа о Соњи Савић у режији Андраша Урбана, мултимедијални програм Корзо и пијаца успомена, који нас води у прошлост града на Западној Морави.
Пожурите у град културе, јер Чачак вас чека
– поручује Бранко Ћаловић, програмски директор пројекта Национална престоница културе и директор УГ Надежда Петровић.
Фото: Промо