Срђан Кутаноски, струковни физиотерапеут и акупунктуролог
Акупунктура се најинтезивније и најприродније ослања на хомеостатске механизме, при којима енергетско тело потпомаже и обнавља физичко тело
Акупунктура се сматра природним начином лечења, чијим коришћењем се организам доводи у равнотежу сопственим снагама и самоизлечењем. Изводи се тако што се танке металне иглице забадају на тачно одређене делове коже, познатије као акупунктурне тачке. Светска здравствена организација је овај метод лечења, који припада традиционалној кинеској медицини, признала 1979, препоручивши га за више од 50 болести. Како тачно изгледа третман акупунктуре и код којих обољења она има највећу успешност у лечењу, за наш часопис открива нам Срђан Кутаноски, струковни физиотерапеут и акупунктуролог.
– Третман класичним стилом (најстаријим стилом кинеске традиционалне медицине), користио се хиљадама година, као целокупан систем лечења свих болести с којима су се сусретали људи у тадашњем добу, кад је животни стандард био много лошији. Акупунктура, укратко, може да третира сва обољења, с тим што је ја, као физиотерапеут, највише користим у решавању проблема мишићно-скелетног система, нервног система, итд. Ту се, пре свега, мисли на рехабилитације након различитих повреда, као што су преломи, истегнућа мишића, везивих ткива, различите врсте реуматизама… Ефикасност је изузетно висока и то је мој примарни модалитет рада сада, поред мануелне терапије, киропрактике, остеопатије и других видова третмана.
За која стања је акупунктура терапија првог избора?
– Акупунктура је први избор за многе проблеме данас. У енергетском систему се крију и почињу сви проблеми. То је доста тешко објаснити већини која не учи кинеску традиционалну медицину, чак и добром делу која је учи јер се тај феномен ћија, односно, биоенергије, најлакше искушава индиректно. Може се искусити кроз различите тестове, показне експерименте, процесе који могу да приближе некоме схватање, односно постојање и истинитост тог невидљивог фактора званог биоенергија.
За акупунктуру се може рећи да је изузетно ефикасна код главобоља, различитих проблема дигестивног тракта, код било којих ортопедских стања, повреда било ког дела мишићно-скелетног система, код болних синдрома, било да вас боли глава због различитих узрока, било да вам се бол простире низ руку, ногу или леђа, уколико је у питању дискус хернија или нека од придружених нијанси узрока. Поред тога, ту су проблеми зачећа; доста гинеколога данас у Београду користи акупуктуру као помоћно оруђе у арсеналу да потпомогне женама да зачну и одрже квалитетно трудноћу.
Шта се дешава у организму кад се иглице забоду у кожу?
– То је доста комплексан процес. Оно што западна физиологија, односно наука, у својим капацитетима може да утврди јесте да долази до лучења великог броја антибол супстанци, различитих хемијских супстанци које тело под импулсом, односно убодом игле, лучи и доводи до тог одређеног жељеног места. Постоје локална акупунктура и дистантна, при чему, када убодемо одређени део тела, правимо ефекат на неком потпуно неинтуитивном другом делу тела. На пример, ако нас боли десно раме, убодемо лево.
Постоји још доста тумачења, али то захтева озбиљно разматрања. Осим тог физиолошког дела, где се одређени неуротрансмитери, односно хормони луче, долази до различитих појава, као што су балансирање, прочишчавање, тонификовање, пражњење. Енергија је уско везана с оним што препознајемо као људску крв. Целокупан организам улази у стање баланса.
Колико је потребно третмана да би се постигао ефекат?
– Ово питање често добијам и од својих пацијената. Постоји мног различитих одговора, зависно од тога колико је тешко стање пацијента, односно да ли је проблем настао у скоријем периоду, да ли је у акутној или хроничној фази. Најстандарднији модел био би од седам до 10 дана, а за старије људе око 12.
Некада темпо акупунктуре може да буде другачији, али најефикасније је да се с пацијентом виђам дан за даном. Лично мислим, по свом досадашњем искуству, да је најбоље када се веже одређени број третмана заредом. За разлику од физикалне терапије, други циклус, пре потреби, понавља се тек после месец дана. Моје искуство каже да, у највећем броју случајева, пацијенти не морају наставити циклус након месец дана, већ се то стање среди и током првог циклуса.
Да ли је додатна предност акупунктуре то што подстиче организам да се сам избори с тегобама?
– Да, то је апсолутна предност акупунктуре. Она се најинтензивније и најприродније ослања на такозване хомеостатске механизме, односно покушаје тела да се избори личним снагама, да енергетско тело, у најбољој могућој мери, контролише, потпомаже и обнавља физичко тело.
Како ова терапија помаже када постоји органски узрок болова, као што је случај с дискус хернијом?
– Мора се узети у обзир да, кроз призму посматрања кинеске традиционалне медицине, имамо другачији поглед у односу на струковне физиотерапеуте, колеге које користе само западну медицину, као што сам и ја некада радио. Учећи кинеску традиционалну медицину, имамо у виду да су дискуси под утицајем неколико органа, односно, неколико органа их контролише и управо здравље тих органа, у највећој мери јетре, одређује квалитет, функцију и снагу, тако да поправљајући здравље и енергетски биланс тог органа, ми ћемо поправити стање свих везивних ткива, а прецизно ћемо усмерити ефекат третмана ка опорављању дискуса, у овом случају. Тако, на пример, знамо да кости контролише, исхрањује и чува бубрег, мишиће слезина и панкреас, кожу и длаке контролишу плућа…
Може ли акупунктура да се примени и на трудницама? Постоје ли, уопште, нежељене групе?
– Може да се примени на трудницима, али постоје неке локације које не би требало дирати. Нежељене групе постоје, али их је врло тешко издвојити јер има доста детаља и ,,пикантерија“ у вези с разлозима зашто неко не би добио жељени ефекат акупунктуре. Не постоји индикована група у смислу да не смеш да забодеш иглу, то су веома ретки случајеви.
Да ли се може несметано комбиновати са свим савременим методама лечења?
– Акупунктура се несметано комбинује са свим данас познатим терапијским модалитетима. Међутим, различити су погледи и нивои разумевања, што ће и одредити какву комбинацију ће користити стручњак. У физиотерапији, на пример, постоје комбинације електротерапије и иглица. Ја пак најчешће користим комбинацију вакуумске терапије и иглица.
Колико год да је плус у овим комбинацијама, често физикална терапија уме да повећа болове, док је код акупунктуре то доста ређе. Физикалне терапије често умеју и да изазову ефекат загревања код места која су већ упаљена и доста загрејана, тако да се о томе мора водити рачуна.
Како је акупунктура прихваћена у савременој медицини?
– Прихваћена је широко. Наравно, ова област јесте у највећој мери нејасна и то ће веома дуго остати тако. Традиционална кинеска медицина је велика мистерија многим људима. Када се укључи перцепција енергије и промене у енергетском статусу, ту се увек јављају неразумевања. Нисам сигуран колико се стручњака са којима сам се сусретао разуме у принцип биоенергије и зна како да је искористи. То је суштина деловања преко иглица – ангажовање различитих форми и видова биоенергије.
Фото: Борба