Scroll Top

Нобеловац у срцу зграде Борба

nobelovats-u-srtsu-zgrade-borba
Сличне теме
455350671_1254062515752090_7231572401123669052_n

Хуманитарна иницијатива Фондације „Једро“, покренута са циљем прикупљања средстава за лечење дечака...

ХОЛ ИВЕ АНДРИЋА ОТВОРЕН НА СВЕТСКИ ДАН КЊИГЕ

Андрић је рођен у срцу читаоца када открије његово дело и помисли: “Све ово и ја мислим, само не умем да напишем”, истакао је Владимир Пиштало

За Борбу су писала уважена имена попут Иве Андрића, Милоша Црњанског, Слободана Селенића и Добрице Ћосића, који су, без сумње, својим исцрпним радом и стваралаштвом оставили дубок траг у нашој књижевности. На Светски дан књиге 23. априла једином нобеловцу с ових простора отворен је Хол Иве Андрића на другом спрату зграде Борба.

Део Борбине куће посвећен је Андрићу јер је дужност, али и обавеза, сачувати од заборава лик и дело великана писане речи који је дао значајан допринос очувању културе, истичу реализатори ове идеје, Удружење за заштиту Борбе и екипа часописа Борба.

Осим поставке на којој се нашло 14 фотографија које документују Андрићев живот из Борбине фото-документације, могла су се видети и многобројна дела и текстови које је нобеловац састављао управо за ову новинску кућу, као и наслови из Борбине библиотеке.

– Оно што ми је посебно драго и што желим да истакнем то су наше младе наде, младе снаге, студенти који данас пишу за Борбу, јер су управо они припремили и изложили све што се може данас видети у холу нашег Иве Андрића. То је наша будућност, будућност Србије – рекао је Андрија Јоргић, директор Борбе, уз захвалност уваженом књижевнику и професору, однедавно и в. д. управника Народне библиотеке Србије, Владимиру Пишталу, као и помоћници министра за културно наслеђе и дигитализацију Данијели Ванушић и директору културног центра Београда Александру Илићу што су присуствовали.

Јоргић је истакао да је ово само једна у низу акција које ће Борба спровести у наредном периоду. Замисао је, како је објаснио, да сви централни холови у овој згради на Тргу Николе Пашића понесу имена српских знаменитих личности, свих оних који су обележили историју, не само куће Борба већ и целе Србије и Југославије.

Више о раду и стваралаштву књижевника окупљенима је предочила Тамара Станковић из Спомен-музеја Иве Андрића, која се на Борбиној акцији захвалила и у име Музеја града Београда, под чијим се окриљем и налази Спомен-музеј Иве Андрића.

Kњижевник и први човек националне библиотеке, иначе и аутор награђиваног наслова “Сунце овог дана Писмо Андрићу” (издање “Агоре”), открио је овом приликом да је управо на отварању Хола Иве Андрића први пут чуо да се поуздано не зна да ли је наш нобеловац рођен 9. или 10. октобра, као и да му је посебно драго што га се сећају млади људи који су припремили ову изложбу. – Овај простор постаје нека врста музеја. Београд је, на срећу, пун музеја јер историја оставља своје трагове. Важно је да млади људи који су припремили овај догађај имају представу о значају Андрићевог дела. Андрић је рођен у срцу читаоца када открије његово дело и помисли: “Па све ово и ја мислим, само не умем да напишем” – истакао је Владимир Пиштало и закључио да су нас управо Андрић и књижевност увек учили да ни у чему нисмо ни сами ни први ни једини.

фото LiveProduction

Додај коментар: