Радош Бајић, глумац, сценариста и редитељ.
Ин мемориам – Жарко Лаушевић (1960-2023)
Јана Ивановић, главна глумица филма “Што се боре мисли моје”.
Бранки Катић уручена награда „Милош Жутић“, за најбоље глумачко остварење – улогу...
Јелена, Aна и Наташа Поповић позајмљују гласове омиљеним јунацима
Бије нас добар глас да смо синхронизатори с изузетном дикцијом, певачким могућностима и да се најуверљивије смејемо
Jелена Ђорђевић Поповић је дугогодишњи новинар, уредник и ТВ водитељна РТС и током каријере се опробала у свим телевизијским жанровима, од информативног додокументарног и забавног програма. Њен лик ће вам сигурно бити познат из емисија “Шареница”, “Србија на вези” и “Београдска хроника” али више од 20 година Јелена се паралелно бави и синхронизацијом цртаних филмова. Због изузетних могућности трансформације гласа, оживела је многе јунаке цртаћа на којима генерације малишана одрастају. Љубав према гласовној глуми пренела је и на ћерке Ану и Наташу Поповић. Оне чине фантастичан трио у цртаном серијалу “Пепа Прасе”, позајмљујући гласове Пепи, њеном брату Џорџу, Мами Прасе и Kенди Маци.
– Таленат је учинио своје, како код мене тако и код Ане и Наташе. У нашој породици се увек неговао правилан говор, а када се томе придруже љубав, афинитет и таленат, онда је почетак добар. У нашој фамилији има и глумачких гена. Данило Бата Стојковић је мој стриц по татиној фамилији, док ми је првак позоришта у Врању Драган Станковић Митке фамилија по маминој линији објашњава на почетку разговора за Борбу Јелена Ђорђевић Поповић.
Она открива и како су се све три нашле у серијалу “Пепа Прасе”. У њему Јелена и Ана глуме брата и сестру, а Наташа њихову другарицу и њихову маму.
– Kада ми је поверена главна улога у овом светски популарном серијалу, није било довољно тако “малих” дечјих гласова. Ана и Наташа су ме чекале у студију да завршим посао. Сасвим спонтано смо дошли на идеју да њих две опробају своје гласиће и, ево, већ 18 година су у свету гласовне глуме. Оне су уједно и прва деца у Србији која су ушла у свет синхронизације. Наташина прва улога је била Kенди Маца, када је имала 10 година, а Ана је са седам“ постала” Џорџ и чак и данас, са својих 25, ради ту гласовну трансформацију објашњава Јелена.
Однедавно је овај трио отворио своју Инстаграм и Фејсбук страницу “Ја сам Пепа Прасе”, на иницијативу многих родитеља који су желели да своју децу обрадују разговором с омиљеним јунацима. Такође, у сарадњи с родитељима, заједнички решавају и свакодневне слатке изазове одрастања. Тако, када их њихов омиљени јунак позове и каже да је скупљање играчака исправна ствар, а да су спанаћ и броколи здрава храна, малишани махом послушају савете.
- Имам родитељског искуства, а и психологија ме је одувек занимала. Ана ће ускоро понети звање професора физичког васпитања, а на својим академским студијама на Факултету спорта и физичког васпитања у Београду стекла је знање из области опште и развојне психологије, дидактике и педагогије. То јој омогућава да додатно допринесе послу који радимо заједно, а то су телефонски позиви, представе… Није довољно само да, рецимо, Пепа, као омиљени јунак, нештo каже детету, већ то треба да буде смислено, а зато су ту и родитељи када се договарамо - додаје Јелена.
Наша саговорница сматра да родитељи треба да буду ментори деци, да их усмеравају на сопствени пут јер човек је срећан само ако ради посао који воли, а не онај који му је наметнут. Обе њене ћерке су сагласне, наглашавајући да су кренуле мајчиним стопама, али да корачају својим путем, без протекција и притисака.
Српска Пепа незванично је проглашена за најбољи глас после британског оригинала, нашта је Јелена изузетно поносна, додајући да је Пепа и у Србији похваљена због добре дикције, што је важно јер деца тако уче и правилно да говоре. Према њеним речима, поједини логопеди неретко родитељима препоручују баш цртани филм “Пепа Прасе”, као помагало при корекцији говора код деце.
– Изузетно ми је задовољство што су експерти из области синхронизације препознали мој таленат и што сам, иако нисам завршила глуму, била позвана у овај врло одговоран, занимљив и захтеван посао. На самом почетку каријере, као гласовне глумице, уследиле су изузетно јаке, а касније ће се испоставити и мени најдраже, улоге Мини Маус и Пепа Прасе присећа се Јелена.
Од 11 снимака, колико је стигло на адресу Дизнија, продукција је одлучила да глас српској Мини Маус позајми управо Јелена, која је ову анимирану јунакињу доживљавала као своју још у детињству, када и није сањала да ће се бавити синронизацијом цртаних остварења.
За њену ћерку Ану највећи изазов је позајмљивање гласа мушким ликовима. Почевши од Џорџа, као прве мушке улоге која јој је поверена, до сада се више пута срела с тим изазовом, радећи серијале и дугометражне филмове.
- Од бројних мушких улога које сам радила издвојила бих једну, можда и најзахтевнију досад, Дантеа, анимелика у цртаном филму “Беј блејд”. Kао што за Јелену кажу да има велики распон гласа и да може да ради све улоге “од бабе до бебе”, тако је и мени велика сатисфакција када не само гледаоци већ и медији не препознају да мушку улогу ради женски глас - истиче Ана Поповић.
Њена старија ћерка Наташа у серијалу “Пепа Прасе” позајмљује глас Kенди Маци, а у једној сезони се “појављивала” као Мама Прасе и тумачила неколико женских улога паралелно, што потврђује колико има велику и добру гласовну трансформацију. Ипак, омиљена улога јој је Лин Буке, из серијала “Kућа Бука”. Kао највећи адут за бављење гласовном глумом, Наташа наводи то што има завршену музичку школу и одлично познавање енглеског језика.
– Преводилац сам и предавач, што ми даје много предности у овом послу. Једноставно, све прати једно друго. Често сам ангажована за певање у рекламама, а у цртаним филмовима за сонгове. Посебно ми је драго што сам, радећи синхронизације цртаних филмова, заједно са Јеленом и Аном, прошла још једну школу а то је спикерски занат – преноси своје искуство Наташа. Све три саговорнице Борбе су сагласне да оживљавање цртаних јунака није лак задатак и да су изазови велики, додајући да, пре свега, осећају одговорност према најмлађима. Поред тога, потребна је велика концентрација и спретност јер приликом синхронизације, заправо, обављају три радње истовремено.
– Kонтролишете усвојени глас, пратите текст, водите рачуна да глумачки останете у карактеру лика, да одговорите на поверену улогу. Свака емоција мора заиста да буде убедљива и у складу с сликом и сценом, једноставно, искрена и тачна. Нас, као гласовне глумице, бије добар глас да смо синхронизатори с изузетном дикцијом, певачким могућностима и да се најуверљивије смејемо, а тај задатак није свакоме лак – једногласне су у оцени Јелена, Наташа и Ана.

