Scroll Top

Друга димензија живота

druga-dimenzija-zivota
Сличне теме

РОНИЛАЧКИ КЛУБ ТРИТОН, ЗАЧЕТНИК ТЕХНИЧКОГ РОЊЕЊА У СРБИЈИ

Како није лако да се постане ронилац, главни циљ у клубу је да науче људе да буду психички спремни на роњење и пређу на следећи ниво

Ако сте љубитељ екстремних спортова и бајковитих утисака и емоција, онда сте сигурно бар једном у животу пожелели да роните. Ронилачки клуб Тритон издваја се по томе што је зачетник техничког роњења у нашој земљи и броји многе дубинске рекорде. У овом клубу љубитељи подводне тишине могу да науче како да поштују морска добра и понашају се у њиховом окружењу, а да притом не узнемире биљни и животињски свет, као и многобројне историјске вредности скривене у подводним пространствима. Од оснивања 19. децембра 1998, бавили су се разним стварима које имају везе с овим екстремним спортом. Данас је клуб одвојен у две групе – рекреативно и техничко роњење. Шта то у основи значи, као и о другим актуелностима и тренинзима, разговарали смо с власником и инструктором ронилачког клуба Данијелом Атлијом.

– Да би се било ко бавио роњењем, пре свега, мора да буде здрав. То је неопходно, поред чињенице да жели да рони и има новца. Радимо по америчкој асоцијацији СДИ/ТДИ, што имплицира да издајемо међународно признате сертификате. Асоцијација поставља стандарде који кажу да дете већ са осам година може да рони с боцом. У пракси то изгледа мало другачије – безбедност је на првом месту. У клубу имамо децу стару од 10 година, па навише и сви су стекли сертификат скуба јуниор. То значи да су способни и спремни да самостално припреме комплетну опрему за зарон и савесно роне у групи. Организујемо екскурзије током целе године, а протекло лето имали смо екипу малих специјалаца, од којих су неки први пут ронили у мору, с боцама, далеко од родитеља препуштени нама. Задовољство се није могло измерити речима – преноси нам Данијела.

Што се тиче старијих чланова, они роне током целе године. Поред тренинга, који се одржавају сваког викенда, већ преко 20 година на базену Ташмајдан редовно похађају нове курсеве у складу с могућностима и жељама. Како није лако да се постане ронилац, главни циљ у клубу је да науче људе да буду психички спремни на роњење и пређу на следећи ниво. Дакле, није довољно желети, посвећеност је неизоставна. Није битно да ли желите да будете професионалац, роњење је екстремни спорт и нема места за неозбиљност.

– Трудимо се да еко-свест подигнемо на виши ниво организујемо акције чишћења током целе године. За мене роњење представља другу димензију живота. То је “посао” којим се бавим; ми породично сви ронимо. Роњењем сам почела да се бавим уз оца своје деце, он ме је научио свему, а сада имамо своју школу роњења и за децу и одрасле. Да бисте дошли до напредне фазе роњења, неопходне су године и дуг пут који сам и сама прошла: од опен вотер дајвера (што је први у низу курсева и ограничава те да рониш до 18 метара дубине) преко техничког роњења (које даје неке нове могућности роњења на већим дубинама и декомпресије) до роњења с напредним машинама званим рибридер, које омогућавају дуже време проведено под водом и већу маргину сигурности – уколико знаш да рониш – додаје власница клуба. Ронилачки клуб Тритон бави се и снимањем и продукцијом подводних филмова. Учествовали су на међународним фестивалима подводног филма и били награђени у разним категоријама. Широка палета жанрова сеже преко историјско-документарних, образовних и авантуристичких до еколошких. Филмови су снимани на аутентичним локацијама и неретко су били изузетно захтевни са сниматељског аспекта. Било да се ради о великим дубинама, замршеним пећинским системима или опасним морским животињама, њихови сниматељи су увек били на висини задатка.

– Бележимо кадрове под водом, у виду фотографије и филма. Учествовали смо на бројним фестивалима и добијали бројне награде. Имамо одличну сарадњу с пријатељима и колегама у региону. У Македонији је то Милутин Секулоски, у Хрватској би списак био подужи, али задњих неколико година најчешћи смо гости на Вису код Синише Изаковића. То су све људи с богатим ронилачким искуством, војна лица с високим угледом. Кад погледам иза себе, не знам шта бих вам пре набројала, али екипа смо која је ронила у целој бившој Југославији, Аустрији, Немачкој, Француској, Грчкој, Турској, Египту… Радимо најбоље што знамо, битно нам је да уживамо у роњењу и да се наши људи осећају безбедно и срећно – поручује Данијела.

ФОТО: РОНИЛАЧКИ КЛУБ ТРИТОН

Подводна новогодишња јелка

Новогодишња јелка Ронилачког клуба Тритон обрадовала је рониоце, али много више најмлађе посетиоце који су се традиционално окупили на Савском језеру за празнике. Рониоци су окитили јелку испод површине воде, на осам степени Целзијуса, а деца су са нестрпљењем ишчекивала на два степена изнад нуле израњање окићене јелке из језера на површину. На радост свих окупљених, након кићења јелке, из језера нису изашли само рониоци са јелком, већ и Деда Мраз, који је окупљеној деци поделио пакетиће и поручио да и ове године буду вредни и добри. Деца су га дочекала с одушевљењем и тражила фоторафију више, док су се старији послужили топлим напицима.

Додај коментар: