Scroll Top

Свет шаха заслужује више

svet-shaha-zasluzhuje-vishe
Сличне теме

АРКАДИЈ ДВОРКОВИЧ, ПРЕДСЕДНИК СВЕТСКЕ ШАХОВСКЕ ФЕДЕРААЦИЈЕ

Није довољно урадити неке ствари које смо чинили раније, мора се градити тим и укључити више људи који ће се професионално бавити свакодневно шаховским активностима

Аркадиј Дворкович, председник Светске шаховске федерације (ФИДЕ), отворио је повлачењем првих потеза овогодишње Европско првенство у шаху у Словенији. Екипа Борбе пратила је нашу шаховску репрезентацију на овом значајном такмичењу, где је имала прилику и за разговор са актуелним председником ФИДЕ. О стању у светском шаху, шаховској олимпијади и одржавању гран-при такмичења у Београду наредне године открива нам први човек једне од најдинамичнијих спортских организација на свету.

Да ли сте задовољни постигнутим резултатима када су у питању циљеви које сте себи поставили откако сте на челу ФИДЕ?

– С једне стране, задовољни смо тимским резултатима јер смо испунили обећања која смо дали 2018. Ако погледате наш програм, неке ствари које смо планирали и обећали постигнуте су и с далеком већим успехом. С друге стране, лично никада нисам у потпуности задовољан јер увек мислим да може још боље. Такође, мислим да свет ша ха заслужује више. Нажалост, пандемија нас је спречила да урадимо још неке ствари како смо се надали. Заменили смо нешто од тога онлајн активностима, што је другачија врста шаховског живота, али то није исто. Али генерално, веома смо задовољни и мислим да начини на који комуницирамо и сарађујемо са федерацијама показују да већина људи верује да смо на правом путу.

Добре и лоше стране онлајн шаха

Најважнији бенефит интернет-шаха јесте његова доступност. Дигитални, онлајн шах је све популарнији, укључује десетина милиона људи јер довољно је само да уђете на шаховску платформу и играте против било кога, када год то желите и где год желите. Међутим, оно што недостаје, то је онај емоционални део, као и психолошка страна шаха и, наравно, комуникација. Многи играчи након партије воле да разговарају, анализирају, а то свакако није исто када је уживо и онлајн – каже Аркадиј Дворкович.

Пратите ли дешавања и активности у српском шаху, поготово током последњих годину дана?

– Да, ми увек пратимо све што се дешава на националном нивоу, укључујући и актуелне турнире и друге активности. Када је Шаховски савез Србије у питању, ту је дошло и до важне промене управе и оно што смо одмах видели јесте да су амбиције много веће. Постоји добра конекција са српским властима, укључујући и председника Србије Александра Вучића, с којим сам се у септембру састао и разговарао о одржавању гран-при турнира у Београду 2022. Без обзира на проблеме који су раније постојали у ШСС, морам да закључим да сада напредују веома брзо.

Шаховски савез Србије улаже напоре да врати шаху стару славу коју је некада имао. По вашем мишљењу, шта је потребно да би успео у томе?

– Свет се много променио. Није довољно урадити неке ствари које смо чинили раније када је шах био јако популаран. Свет данас има много нових ствари које су модерније, а и сам шах се све висе окреће ка дигиталном свету. Мора се градити тим и укључити више људи који ће се професионално бавити свакодневно шаховским активностима. Раније су то били волонтери, сада је то стручно особље које доприноси да шахисти добију квалитетнију услугу. Одређене промене које доприносе самом квалитету  су и сам начин организације турнира, али и неки детаљи попут кодекса облачења, на пример, и начина на који шахисти комуницирају са медијима. Популаризацији шаха свакако доприносе и ТВ станице, односно спортски канали који преносе турнире.

Постоји ли у шаху равноправност кад је реч о половима. Колика је заступљеност жена у шаху?

– Равноправности и има и нема. Разлике између мушкараца и жена у шаху нема када је у питању ниво игре и ниво талента. Али постоје други проблеми. Ако погледате статистику, већина девојчица након 14-15. године престају да играју шах. Не знам зашто, немам објашњење за то, можда је најбоље питати даме. Један од разлога могу бити културолошке разлике у одређеним земљама, али и разлике које су психолошке природе. Оно што ми, као шаховска заједница можемо да урадимо јесте да створимо услове како би више жена би ло укључено, рецимо унутар послова менаџмента и организације, као и ангажовања већег броја женских судија на великим турнирима. Ове године почињемо и са новим програмом за обуку талентованих девојчица, као и организовање шаховских кампова.

Да ли ће бити шаховске олимпијаде у Москви наредне године?

– Олимпијада у Москви заказана је за јул и август наредне године. Почећемо с такмичењима између играча с инвалидитетом, а затим Олимпијада, као и одржавање конгреса ФИДА. Олимпијада ће се одржати у Олимпијском селу Лужњики, у склопу ког је веома модерна гимнастичка дворана, што је заиста леп простор за одржавање турнира за све шаховске играче.

аутор. Елена Стојановић

ФОТО: ECUPRESS

Додај коментар: