Scroll Top

Није важно победити друге, већ бити бољи него јуче

nije-vazhno-pobediti-druge-ve-biti-bol
Сличне теме

СПОРТСКИ САВЕЗ ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ – ССОСИБ

Иако су свим Београђанима познати базени Олимп у срцу Звездаре, мање је познато да је овде седиште Спортског савеза особа с инвалидитетом Београд, основаног 1970, који данас преко својих активности усрећује више од 1.800 људи, пре свега младих, који имају прилику да се покажу и опробају у сваком спорту

Наиме, 40 сати неде­љно особама са ин­валидитетом омо­гућено је бављење најразличитијим спортовима попут пливања, корективне гимнастике, фит­неса, атлетике, фудбала, одбо­јке, кошарке у колицима, шаха, стрељаштва, стоног тениса. Удружење ратних инвалида дошло је на идеју на оснује са­вез, те је 1971, на њихову ини­цијативу, и почео с радом.

БАЗА ЗА ДОБАР СТАРТ

Почетак је најбитнији, а са­вез је база, он је ту за све спо­ртисте да их упути, помогне и подржи, а на њима је да се пре­познају у одређеном спорту. Имамо активности за особе са свим врстама инвалидитета и најважније је да људи знају да смо ту за њих, битно је да изађу из куће. Није важно да сви буду врхунски спортисти, важно је да се осећамо корисно сами себи, па ћемо бити корисни и друштву ­ истиче на почетку разговора председник ССОС­ ИБ Драженко Митровић, који је и сам светски првак параоли­мпијских игара и вишеструки носилац признања за најбољег спортисту Београда.

Митровић истиче да је и шко­ловање такође врло битно, да се омогуће услови за неспутано школовање, да се да прилика да и особе с инвалидитетом при­вређују друштву, а не да се од њих праве социјални случајеви.

– Приоритет су нам млади јер што пре укључите младог чо­века много су веће прилике да он и успе у неком спорту, савез успешно, сада већ 51 годину, обавља своју главну мисију, а то је да спорт, рекреација и фи­зичка активност, па, самим тим, и могућност такмичења, дружења, осећаја припадности тиму или жеља да прелазимо личне рекорде буде доступна и могућа свима. Поред рекреативног бављења спортом савез омогућава да се они најталентованји и најупорнији такмиче и на великим такмичењима. Сваке године, нажалост, изузев ове, савез организује Београд опен, такмичење које окупља спортисте са инвалидитетом из целе Србије, па чак и региона – објашњава саговорник. Према подацима којима располажу, од целокупне популације 10 одсто чине особе с инвалидитетом, а само је дан проценат од тога прикључен је савезу.

– Увек апелујемо на грађане да се јаве и прикључе. Током лета имамо манифестацију Летњи распуст, те понедељком, средом, петком и суботом наши најмлађи чланови имају прилику да се рекреативно баве пливањем, стоним тенисом, програмом за развој моторике и спортско-елементарним играма. Волео бих да напоменем да су нам Градски секретаријат за спорт и Секретаријат за социјалну заштиту велика подршка у свим нашим активностима и плановима.

Такође, за овогодишње параолимпијске игре савез може да се похвали са 20 такмичара у седам различитих спортова, додаје генерални секретар ССО- СИБ Немања Радовић.

БИТИ ДЕО ДРУШТВА

Причу о значају самог савеза за напредак деце поделио је и један од родитеља чије је дете активни члан ССОСИБ. – Када сам чуо за савез, испрва сам био пријатно изненађен колико заправо има активности. Ово нам много значи. Моје дете има смисла за пливање, али овде има толико програма који је интересују да ми не можемо на све да стигнемо. Друга ствар, главни проблем мог детета је социјализација, а овде је почела да се дружи са децом и то запањујуће активно. Ми бисмо успели ту физичку активност и некако да надокнадимо, али социјализација је незаменљива. Освојила је на првенству Београда медаље и онда је те медаље понела у школу и шетала с њима, и то је велики помак јер осталој деци никада не би пришла да није имала чиме да се похвали – каже наш саговорник.

аутор МИЛИЦА ДРАШКОВИЋ

ФОТОГРАФИЈЕ: SSOSIB

Додај коментар: