Scroll Top

ИРИНА ЧОЛУШКИНА – ЖЕНА ВЕЛЕМАЈСТОР

irina-cholushkina-zhena-velemajstor
Сличне теме

СЕЛЕКТОР НАШЕ ЖЕНСКЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ И ПРВА ЖЕНА КОЈА СЕ КАНДИДОВАЛА ЗА ПРЕДСЕДНИКА ШСБ

Често су се шалили са мном да је можда боље за све да никада не постанем шампион Србије.Свака држава у којој сам постала првак, нажалост, врло брзо се распала, уз смех се присећа Ирина Чолушкина, освајач Првенства СССР-а у шаху, троструки шампион Југословенског женског првенства, али и двоструки шампион Српско-црногорског првенства. Српска шахисткиња руског порекла, жена велемајстор а данас и селектор женске репрезентације Србије у шаху и прва жена која се кандидовала за Председника Шаховског савеза Београда.

Колико је у време када сте ви постали жена велемајстор то био значајан резултат? Да ли је у прошлости било теже бавити се шахом?

Раније је било много теже постати велемајстор и то је заиста био сјајан успех.Било нас је знатно мање али су сви били одлични шахисти.Поред тога, Совјетски савез састојао се из 15 република тако да је самим тим било много изазовније и компликованије постати шампион.Такође, у оно време издвајали су се искључиво они који су постигли изванредне резултате.

Сматрате ли да је шах довољно заступљен и популаран међу младима?

У ово време не, али раније је био и те како популаран и јако се лепо развијао.Систем из ког ја потичем и у ком сам ја стицала знање био је много бољи за развој шаха.По мом мишљењу, популарност овог спорта нагло је опала појавом компјутера.Сигурна сам у то.Нове технологије пружају могућност развоја и многе информације па је шах самим тим постао досадан.То је велика штета, с’ обзиром на то колико је он користан.Такође, деца данас немају времена за партију шаха.Млади су преоптерећени и од њих се очекује не само да уче школу већ и да развијају знање страних језика или да се баве неким спортом.Просто се нема времена за шах.Осим тога, да би од њега могао да живиш, мораш много уложити и бити врло специфичан и добар, а то заиста није лако.

Шта је оно што шах чини толико добрим и корисним?

Неизмерно ми је криво што је заступљеност шаха јако мала управо због тога што је он веома добар за много тога.Помаже у развоју, начну размишљања и изградњи самог карактера особе.Он служи као одличан тренинг менталне снаге.У току неке партије врло често се догоди да игра не иде како си планирао и ти управо тада, кроз губитке научиш да ојачаш свој карактер и самоконтролу али и да останеш сконцентрисан.

Колико је важна подршка државе и медија када се ради о успеху у овом спорту?

Јако је важна свака врста подршке и рекламе али и како сам систем функсионише.Без тога је врло тешко.Било би заиста добро када би се шах увео у школе, не само због популаризације већ и због свих предности које сам претходно навела.Када погледате начин на који кинези одрастају уз шах и спремају своје младе играче, схватићете о чему говорим.

Каква очекивања имате као селектор, када говоримо о предстојећим турнирима међу којима је и Србија опен?

Опен турнир је нешто фантастично! Страшно је користан.Ово је први пут да се нешто такво организује.Желиш да играш турнир и дођеш у Србију.Блаженство за шахисте.Што се тиче резултата он ми и није толико битан.Што се тиче очекивања, за сада ми је важно само да мојих пет репрезентативки  учествују и одиграју.Доста смо радиле и спремале се и тек ћемо. Поред тога, крајем године учествоваћемо на европском првенству, и надам се да ћемо се борити за високи пласман.

Колика је заступљеност жена у шаху?

Нажалост, има их мање. Не бих желела да се било ко увреди али одувек сматрам да су жене сналажљив пол, што се види и у шаху. Тако се једноставно кроз године показало. Некада су жене биле домаћице али у новије доба почеле су врло да развијају своје потенцијале и то се и примети. Свака жена је у малом генијалац за разне ситне ствари. Мислим да су жене много сложенија бића са сложенијим мозгом који само треба развијати и сигурна сам да ће у будућности постати много битнији пол. Додаћу и један занимљив податак целој овој причи – у шаху је на светском нивоу заступљеност жена само 10% а ми са поносом можемо да кажемо да на Србија опену који ће се одржати у јулу, имамо 20% жена и то од данашњих 386 пријављених играча. Дакле, имамо и бројеве да подупремо нашу причу о напретку.

Ви сте и кандидат за Председника Шаховског савеза Београда. Колико смо далеко од тога да се једна жена по први пут нађе на таквој позицији?

То ћемо сазнати у следећу суботу 19. јуна на Скупштини ШСБ. Прво желим да кажем да је то била жеља мог покојног супруга Славољуба Јоцића, који је као истакнути шаховски посленик много радио на јединству шаховске организације. Спремна сам да наставим тај пут, јер после много година разних подела и деградације шаха уопште, интеграција клубова и целе шаховске организације је неопходан услов за развој шаха и његово враћање на стазе некадашње славе. Уколико ми Скупштина ШСБ поклони поверење, планирам да наставим започету комплетну реформу ШСБ-а, која се ослања на четири стуба: дефинисање свеобухватног календара, унапређење организације турнира, прилагођавање правилника и других нормативних аката и савремени формат лига. Такође, поновно покретање Београдске школе шаха биће један од приоритета мога рада. Истичем и неопходност дигитализације рада савеза, као нешто што ће значајно унапредити комуникацију и обезбедити бољи сервис.

Ивана Зоркић

фото Борба

Додај коментар: