Scroll Top

Спорт прави позитивне промене у животу

sport-pravi-pozitivne-promene-u-zivotu
Сличне теме

Летње активности Савеза особа са инвалидитетом

Стони тенис, пливање, моторика и елементарне спортске игре само су неке од активности које можете да искусите у прелепом амбијенту

Спортски савез особа с инвалидитетом (СОСИБ) и овога лета организоваће кампове на Спортском центру Олимп и на Ади Циганлији с многобројним, потпуно бесплатним, садржајима.

Стони тенис, пливање, моторика и елементарне спортске игре само су неке од активности које можете да искусите у прелепом амбијенту.

– Од прошле године постоји теретана за индивидуалне тренинге.

Идеја је зачета још за време пандемије, када организовано групно дружење није било могуће.

Теретана је тако конципирана да дневно може да се одржи пет-шест индивидуалних тренинга – за Борбу започиње разговор Немања Радовић, генерални секретар СОСИБ.

Кућица на Ади Циганлији у оквиру спортско-рекреативног центра коју СОСИБ користи као летњу канцеларију, оставу за спортске реквизите, свлачионицу и купатило за особе с инвалидитетом прошле године је потпуно демолирана, али је руководство савеза, уз велики ентузијазам, успело да је поново врати на ноге.

– Ове године новитет на Ади ће бити рампа за боћање која омогућава квадриплегичарима да самостално уживају у овом спорту.

Између осталог, имаће и обезбеђену обуку вожње бицикала који су потпуно прилагођени свим врстама инвалидитета.

Допунили смо асортиман, тако да ће сви узрасти имати прилику да се опробају у вожњи бицикла – изјавио је генерални секретар.

Пажња је посвећена и родитељима који, у већини случајева, не могу или немају коме да оставе дете на чување, па нису у могућности да раде ван куће.

– Често баш тих сат и по, док су деца на некој од наших активности, буду једини период у току дана када родитељ има своје слободно време.

Због тога смо, заједно с “Комтрејдом”, покренули обуку родитеља за неко од тражених занимања у оквиру ИТ струке.

По завршетку ће моћи да раде од куће, за пристојну новчану надокнаду.

Веома је важно да обратимо пажњу и на њих, поготово када се ради о самохраним родитељима, који морају да обезбеде живот себи и деци – објашњава Радовић.

Савез је иницирао и пројекат “Радујмо се заједно”, који има за циљ да развије осећај емпатије код деце.

Одржава се у основним школама, прилагођен је узрасту од првог до четвртог разреда, а заснива се на полагању полигона.

Малишани, прелазећи полигоне, стављају се у кожу својих вршњака с посебним потребама.

– Поента пројекта је развијање саосећајности код деце, тако што ће деца из типичне популације прелазити различите полигоне, попут препреке с повезом преко очију или играње кошарке у инвалидским колицима.

Ако макар једно дете због тога каже свом родитељу да се не паркира на место резервисано за особе с инвалидитетом, сматраћемо то великим успехом. Програм је засад успешно имплементиран код више од 3.000 ученика.

Веома је значајно да смо за њега добили велику подршку државе, Министарства за људска и мањинска права и Министарства за спорт и омладину – објашњава Немања Радовић.

Он наводи да су највећи успеси управо када неко, редовним доласцима у савез, оствари велики резултат. Могу да се похвале да је дечак Никола проходао похађајући њихове активности.

– Спорт прави велике и позитивне промене у животу, због тога смо ми ту да подржимо све на том путу – закључује Немања Радовић, генерални секретар најбројнијег савеза на Балкану, са 1.500 активних чланова.

Фото: СОСИБ

Додај коментар: