Scroll Top

ЗАШТО ОБЕЛЕЖАВАМО 1.МАЈ-МЕЂУНАРОДНИ РАЗНИК РАДА

zashto-obelezhavamo-1-maj-me-unarodni-ra
Сличне теме

У знак сећања на дан када су радници у Чикагу штрајком и протестима почели да се боре за осмочасовно радно време, широм света се обележава Међународни празник рада Први мај. У Србији и региону се у зору излази на Првомајски уранак у природу.

Празник рада обележава се 1.маја, на дан када су се радници у Чикагу 1886. године штрајком и протестима почели да се боре за осмочасовно радно време. Трећег маја дошло је до сукоба радника који су били чланови синдиката радника и штрајкбрехера. У сукобе се умешала и полиција, а четири припадника синдиката је убијено.

Наредног дана на Тргу Хајмаркет анархисти су организовали демонстрације, а особа чији идентитет није утврђен бацила је тада бомбу којом је убијено седам, а рањено 67 полицајаца. Осам анархиста је ухапшено, оптужено за убиство и осуђено на смрт, иако њихова кривица није утврђена.

На првом конгресу Друге интернационале 1889. године одлучено је да се наредне године одржи велика манифестација којом ће се прославити 1.мај у знак сећања на аферу „Хајмаркет“ у Чикагу, али и као вид борбе за радничка права.

Други конгрес Радничке интернационале одлучио је да се од 1890. године 1.маја широм света одржавају масовне манифестације, демонстрације и штрајкови као један од видова класне борбе, што је до краја 19. и почетка 20. века добило масовне размере.

У многим европским земљама и америчким градовима 1890. године радници су изашли на улице тражећи, као у Чикагу, осмочасовно радно време. У Немачкој је дошло и до нереда када се у протесте умешала полиција, а у многим градовима демонстрације су одржане упркос претњама власти да ће полиција растерати учеснике.

Обележавању Празника рада у Србији прешло је дуг пут, од забране оджавања којој су пркосили радници протестним шетњама, бојкотом рада и зборовима, преко првомајских уранака до обавезе коју је увео Тито 1945.године. Слављење првомајског празника представљао је борбу не само за радничка, већ и за политичка права и слободе.

У Србији и региону временом је постао обичај да се 1.маја у зору излази на Првомајски уранак.

                                                           Сунчица Николић

foto: ARHIVA BORBA

Додај коментар: